Тривалі вимкнення світла взимку – неминучі і можуть тривати більш як добу. Така ситуація можлива в період опалювального сезону, зважаючи на серйозні руйнування енергетичних об'єктів та російські обстріли. Після останніх атак Україна втратила 50% спроможності генерації електроенергії. Відновлення триває, але полагодити всі пошкоджені об'єкти – не вийде. Українцям радять готуватися до складної зими, бо дефіцит в енергосистемі залишиться. З докладнішими прогнозами – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк.
"росія зруйнувала 50% нашої генерації електроенергії. Фактично через ракетні і дронові атаки ми втратили 9,2 гігавата електроенергії. Це половина нашої потужності, з якою ми проходили минулу зиму", – заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
До відключень світла Україна повернулася після численних обстрілів енергетики навесні. Дефіцит генерації електроенергії більший, аніж під час блекаутів восени 2022-го. І цей дефіцит не вдасться покрити найближчим часом.
"Ми живемо і будемо жити довго в період дефіциту. Обсяги пошкодженої генерації не дають можливості говорити про повне відновлення в найближчі місяці. До опалювального періоду можна буде відновити лише частину втрачених потужностей. Не все. Усе відновити фізично неможливо і нереально", – зазначив голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький.
Ремонт пошкоджених об'єктів триває, запевняють в уряді. Адже що більше вдасться полагодити, то легше зможемо пройти наступний опалювальний сезон. За відновлення взялися державні компанії та приватники. ДТЕК має на меті відновити хоча би 50% втраченої потужності.
"Після минулого сезону обстрілів відновили 10 енергоблоків. Витратили на це 11 млн доларів. Зараз ми вираховуємо збитків на рівні 350-400 мільйонів у частині необхідних для відновлення. Причому, все відновити, вже зараз зрозуміло, що неможливо. Дуже оптимістичним сценарієм буде, якщо вдасться відновити те, що було до 22 березня 2024 року. Це теплова генерація. Друге – гідрогенерація. Теж бачили, що ДніпроГЕС, ДніпроГЕС-2 майже повністю зруйновані. 1 червня були обстріли Кременчуцької ГЕС. І з 1 червня почалися атаки на сонячні електростанції", – повідомив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук.
російські обстріли триватимуть, бо ціль ворога – занурити Україну в цілковиту темряву. Болючим питанням залишається захист великих енергетичних об'єктів: для збиття ракет потрібні ефективні засоби ППО. Держава розмірковує над побудовою невеликих електростанцій, які захистити значно легше. Втім, сподіваються, що за побудову візьмуться інвестори.
"Виживання в цих умовах – воно полягає в повному відновлення всіх електростанцій і теплових станцій ДТЕК, які є серцевиною теплової генерації, і "Центренерго", і "Укргідроенерго". Але паралельно з цим ми вимушені говорити про те, що треба будувати нові станції. Вони, на моє глибоке переконання, можуть бути тільки малими. Просто тому, що все, що є велике – зразу буде знищене. З технічної точки зору побудова таких станцій – це півтора-два роки, щоб залучити інвестиції і побудувати. Це буде хороший сценарій для нас", – наголосив голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький.
На реалізацію планів потрібен час, а опалювальний сезон – уже за 4 місяці. Дефіцит не вдається перекрити за рахунок імпорту. З боку країн ЄС є обмеження. Поки що максимум, який передають в Україну, – це 1,7 гігаватів. Втім, український уряд домовляється, зокрема із Єврокомісією, про збільшення імпорту до 2,2 гігаватів, повідомив Денис Шмигаль. Крім цього, "Енергоатом" заявив, що скорочує час на плановий ремонт енергоблоків, аби в опалювальний сезон вони повноцінно запрацювали.
"У нас зараз залишаються 3 атомні електростанції, в яких працює 9 блоків. Але вони різної потужності. Вони можуть виробляти близько 12 гігаватів енергії. А нам треба взимку щонайменше 18", – пояснює співзасновник Української асоціації відновлювальної енергетики Ігор Тинний.
Влітку доведеться жити із систематичними відключеннями світла. А ближче до опалювального сезону – таки готуватися до тривалих блекаутів. Що масштабнішими будуть наступні обстріли, то суворішими можуть бути графіки відключень.
"Якщо буде така сама динаміка обстрілів і зусилля влади будуть так само сконцентровані на відновлення цієї ж великої генерації, яка, на мою думку, є приреченою. Вона буде відновлена, бо обстріли будуть далі продовжуватися, то цілком можливо, що взимку буде 5-7 днів взагалі без електроенергії, решту днів я дуже сильно здивуюся, якщо вона буде довше 8 годин на добу", – вважає співзасновник Української асоціації відновлювальної енергетики Ігор Тинний.
Лідія Середюк, Микола Довгий, "5 канал"
Нагадаємо, директор "Укргідроенерго" Ігор Сирота попередив, що ситуація в нашій державі йде до енергетичної катастрофи.
Відключення електроенергії у побутових та комерційних споживачів у Києві масштабніші, ніж у решті регіонів. Це пов'язано із більшою кількістю критичних об'єктів, які не можна вимикати.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.