Верховна Рада нарешті ухвалила закон про Вищий антикорупційний суд: як це було

У "Самопомочі" документ називають "дуже добрим законом". У "Батьківщині" – бідкаються, що це "кастрована версія". Так чи інакше – Україна виконала вимогу західних партнерів і МВФ

Парламент схвалив створення Антикорупційного суду. Більш ніж конституційною більшістю – 315 голосів. Знайшли компроміс у найбільш скандальному питанні – чи зможуть члени ради з міжнародних експертів блокувати призначення сумнівних персонажів у суддівські крісла. Остаточний варіант не порушує Конституції України і загалом зберігає суть. МВФ обіцяє висловити свою позицію після того, як детально вивчить схвалений закон. А от Венеційська комісія назвала ухвалення законну свідченням того, що Київ готовий і надалі впроваджувати реформи.

Незвично порожні кулуари за півгодини до засідання. Майже 2 тис. правок до законопроекту про Антикорупційний суд – подолані. "День X". Фракції зачинилися на остаточне узгодження, кожна – своєї позиції. Приїхав у парламент і Президент – зустрітися зі "своїми". Суперечне питання щодо ролі міжнародних експертів у відборі кандидатів на посаду судді – вже не суперечне. Компроміс між президентською командою і МВФ таки знайшли. Але не озвучують. Глава держави, кажуть, сам озвучить.

"Він запропонує ту останню правку, яка викликала занепокоєння в наших міжнародних партнерів, Венеційської комісії. О 5-й ранку в нього відбулися останні перемовини з нашими міжнародними партнерами. Я думаю, політична воля голосувати є", – коментує заступник голови фракції БПП Ірина Луценко.

Про що домовилися – у пропрезидентській фракції мовчать. У Народному фронті – ні. Роз'яснюють, хто за законом матиме останнє слово у відборі кандидата на посаду судді Антикорупційного. Це будуть міжнародні експерти, як того хотів МВФ. Саме вони матимуть право "завернути" того чи іншого кандидата. Але здолати їхнє вето може спільна комісія. Якщо схоче.

"Збирається спільне засідання , на якому це вето може бути подолане. Але винятково в тому разі, якщо половина членів міжнародної ради експертів погодиться з помилковістю прийнятого рішення", – зазначає народофронтівець Леонід Ємець

Спільна комісія складатиметься з 16 представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів і шістьох міжнародних експертів. Коли їхня більшість – і при цьому щонайменше три міжнародники – визнають, що їхні колеги помилилися, тоді кандидат може претендувати на посаду. З таким формулюванням і прийшов до сесійної зали Президент. Збіглося. Саме 4 роки тому цього дня в залі відбувалася його інавгурація.

Почули Президента – і знову зачинилися. Голови фракцій пішли в кабінет до спікера, а профільний комітет узявся збирати до купи остаточний варіант документа. І збирався майже дві години. Спікер вийшов у гуморі. Голови фракцій – стали за трибуну.

"Ми чітко побачимо, хто тільки в телевізійних ефірах чи на шпальтах газет бореться з корупцією , а хто реально в залі ухвалює рішення, які дадуть нам змогу розв'язувати проблему більш ефективно", – голова фракції "Блок Петра Порошенка" Артур Герасимов.

"Ще раз я звертаюся до всіх вас, сьогодні зробити вирішальний крок у створенні Вищого антикорупційного суду, щоб він слугував народу України", – голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак.

Опоблок і радикали відразу заявили – вони за створення Антикорупційного суду не голосуватимуть. А от "Самопоміч" і "Батьківщина" вагалися і не озвучували своєї позиції до останнього. Зрештою визначилися – нюанси є, але підтримають.

"Самопоміч" підтримуватиме законопроект про Антикорупційний суд. "Самопоміч" бачить у законопроекті один ризик, яким спробують скористатися топ-корупціонери. Номінування до ради міжнародних експертів робитимуть не уряди держав, а просто міжнародні організації", – нардеп від "Сампомочі" Сергій Соболєв.

"Якщо цей суд є незалежним – в цьому є сенс і зміст. А якщо це маріонетка в руках Президента, як і Верховний суд, то навіщо весь цей цирк", – голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

315 – "За.

"Хочу звернутися до кандидатів-українців, які представляють народ України, з суддівського корпусу, з адвокатського корпусу, з науковців: не бійтеся брати участь у конкурсі, служіть Україні, забезпечте функціонування ефективного і незалежного Антикорупційного суду", – звертається з трибуни Президент.

Петро Порошенко у Раді

У "Самопомочі" документ називають "дуже добрим законом". У "Батьківщині" – бідкаються, що це "кастрована версія". Так чи інакше – Україна виконала вимогу західних партнерів і МВФ для отримання наступних траншів. Президент уже попросив уряд забезпечити фінансуванням створення Антикорупційного суду і сподівається, що найближчим часом він запрацює.

Не так скоро – упевнені депутати. "У нас в Україні багато бюрократичних процедур треба пройти, щоб створити дієвий інститут. Це не менше півроку, але як є бажання, за півроку він може запрацювати", – вважає нардеп від "Народного фронту" Вікторія Сюмар.

В інших фракціях не такі оптимістичні прогнози – інституція, яка судитиме топ-корупціонерів, запрацює лише наступного року.

Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

"Почекун" у Верховній Раді чекає відвідування і роботи нардепів

'Почекун' у Раді
/
'Почекун' у Раді
/
'Почекун' у Раді
/
'Почекун' у Раді
/
'Почекун' у Раді
/
'Почекун' у Раді
/
/

Попередній матеріал
Париж, Оттава, Санкт-Петербург, Варшава: люди в різних куточках світу долучаються до акції #SaveOlegSentsov
Наступний матеріал
Чи здатна Україна забезпечити себе електроенергією та чому тарифи на неї вже не зменшаться – гендиректор "Укргідроенерго"