Скріншот відео

Цвинтар ядерних відходів "совка": як та за чиї кошти ліквідовуватимуть могильник "Цибулеве"

Ліквідатори не знають, із чим вони матимуть справу. Довідаються про це лише на місці, адже вся інформація про небезпечні елементи засекречена і міститься в Москві

На Кіровоградщині ліквідують могильник "Цибулеве", де захоронені радіоактивні відходи часів СРСР. На їх утилізацію витратять півтора мільйона євро у межах проекту Трастового фонду НАТО. В Україні це вже другий проект із перезахоронення радіоактивних відходів. Подробиці від Евеліни Михайленко.

Утім складність завдання у тому, що ліквідатори не знають, із чим вони матимуть справу. Довідаються про це лише на місці, адже уся інформація про небезпечні елементи засекречена і міститься в Москві. 

На території військової частини у Кіровоградській області розташовані три бетонні колодязі. Завглибшки близько шести метрів, там сховані радіоактивні відходи. Їх накопичили внаслідок військових програм СРСР у період від 1960-го до 1990-го років. Відтоді радянський спадок доводиться охороняти українським військовим.

"Так не може продовжуватися постійно. Ті ресурси, які на сьогодні ми витрачаємо: і людські, і фінансові, і матеріальні для утримання цього могильника в безпечному становищі – будуть спрямовані для пріоритетних завдань обороноздатності України", – пояснює заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції Анатолій Петренко.

Про вміст могильника достеменно невідомо.

"В радянські часи такі об’єкти замикалися на Москву. Вся історична інформація, всі формуляри, вся технічна документація ніколи не знаходилась в Києві, в Україні. У нас є інформація, що там стронцій, цезій, але це все припущення", – розповів начальник управління екобезпеки протимінної діяльності Міноборони Максим Комісаров.

Припущення мають спростувати чи підтвердити ліквідатори. За півтора року вони мають повністю утилізувати небезпечний вміст сховища.

"Буде підготовлене відповідне технічне рішення, здійснена попередня обробка радіоактивних відходів, їх вилучення, кондиціювання, пакування у відповідні контейнери та транспортування до місць зберігання і як результат буде здійснена рекультивація територій об’єкту, відновлення територій до свого первинного стану", – пояснює голова Держагентства з управління зоною відчуження Віталій Петрук.

Півтора мільйона євро – саме стільки коштує проект із перезахоронення радіоактивних відходів. Його профінансує Німеччина.

"Цибулеве" – це другий проект, який фінансує Німеччина. Робота над проектом дозволить запобігти подальшому забрудненню, захистить навколишнє середовище та населення регіону, а також зменшить негативний вплив радіоактивного випромінювання", – пояснив заступник Надзвичайного і Повноважного Посла Німеччини в Україні Вольфґанґ Біндзайль.

Першим проектом у межах співпраці з НАТО стала утилізація могильника "Вакуленчук", що на Житомирщині. Півтора року тому звідти вивезли 30 тонн радіоактивних відходів. Окрім "Цибулевого" в Україні залишаються ще чотири таких могильники. Один на Івано-Франківщині. Решта – на окупованих територіях, два – у Криму та один – у Донецьку.

Евеліна Михайленко, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Уже 3 роки без компенсації: потерпілий від вибухів у Сватовому приїхав з пікетом до Банкової
Наступний матеріал
Україна підписала безвіз зі ще однією країною

У Сенаті США Голодомор визнали геноцидом українського народу – посольство

Брифінг речника Міноборони України – відео

Рекордні суми – на "оборонку": Бірюков пояснив, на що витрачають бюджетні мільярди

"Залишилися крихти": Бірюков про те, як в Україні роками винищували підприємства ОПК

Брифінг речника Міноборони України – відео

Небезпечні маневри: РФ вдалася до провокацій і при входженні українських суден у Маріуполь