5 канал

"Шукачі пригод": у Кропивницькому невідомі розрили кар'єр з радіоактивними захороненнями

Шукачі металу в Кропивницькому працюють у промислових масштабах. Закинутий 30 років тому кар'єр вони узялися розробляти важкою технікою

Не зупинило зловмисників навіть те, що в кар'єрі цьому було захоронення радіоактивного металу, який "фонить" вдесятеро від безпечного рівня, передає кореспондент "5 каналу".

На території закинутого кар'єра – викопаний металобрухт, розриті канави та техніка, яку залишили металошукачі, ледве побачивши, що до них наближаються машини спецінспекції.

На місце прибули рятувальники та фахівці обласного лабораторного центру. За допомогою радіаційного вимірювача вони підтвердили побоювання – викопаний метал має радіаційний фон, який удесятеро перевищує безпечні показники.

Наприкінці 1980-х на території одного з міських підприємств розбили ампулу з цезієм, яка забруднила купу металу. Більшу його частину тоді вивезли в Чорнобиль, решту закопали на території місцевого глиняного кар'єра.

"Про це дуже сильного розголосу не було. Проведено було дезактивацію тої території, яка знаходилася", – каже заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій Кропивницької  міськради Олексій Гненний.

Увесь цей час заміри радіаційного фону там були у межах норм, запевняють чиновники. Підвищений гамма-фон нині лише локально в місці, де шукачі відкопали забруднений метал.

"Якщо ті деталі не розносити і нікуди не дівати – то це все безпечно… Ми працюємо зараз над питанням перезахоронення, потрібно знайти підрядну організацію, яка це все діло захоронить, і небезпеки ніякої для містян Кропивницького немає", – запевняє Гненний.

За фактом незаконного проведення земельних робіт поліція відкрила кримінальне провадження. Якщо мисливців за металом схоплять, їм загрожує до 5 років позбавлення волі.

Сергій Михайлін, Анатолій Басистий, Кропивницький, "5 канал"

Попередній матеріал
"Танці" Су-27 щільно над землею: як українські пілоти небо Британії підкорили
Наступний матеріал
"Тиша" в АТО: ворог гатить зі 120-мм мінометів, сили ЗСУ – відповідають
Loading...