Микола Бєлєсков
Микола Бєлєсков 5 канал

"Стратегії немає": як прагнення "швидкого миру" може загнати Україну в глухий кут – політичний експерт

Читайте по-русски
На його думку, зараз мир можливий лише на російських умовах, а тому діалогу на рівних бути не може

Заступник директора Інституту світової політики Микола Бєлєсков прокоментував слова "слуги народу" Богдана Яременка про "відновлення довіри (в стосунках із Росією – ред.) шляхом переговорів і реалізації якихось конкретних маленьких дій". Про це ішлося в студії програми "ІнфоДень" на "5 каналі".

В інтерв’ю ТСН напередодні Яременко зазначив: "Росіяни скажуть, що йдеться про американських інструкторів з території України, ми скажемо, що російських нерегулярних військових формувань з окупованих територій. Але до цієї дискусії все одно треба дійти. Вона ще не починалася".

Микола Бєлєсков вважає, що такі кроки заженуть Україну в глухий кут. На його думку, наша держава зараз не здатна вести з Росією дискусію на рівних.

"Я не згоден, що це крок вибудовування довіри. Крок вибудовування довіри, якщо ми говоримо про Донбас, – це припинення вогню, розведення сил. Яременко це все зображує, наче це діалог рівних. Росія має зараз сильнішу переговорну позицію. І вона вимагатиме викручувати руки Україні, якщо ми захочемо миру. Фактично, зараз мир може бути лише на російських умовах. І тому не буде діалогу рівних. Буде те, що "нас там немає, в Україні, а американців – ви хочете вивести – прекрасно, давайте", – зазначає він.

Експерт вважає, що нинішня влада не має стратегії по Донбасу: "Коли Кучму презентували як старого-нового голову делегації України у тристоронній контактній групі, тоді говорили, що до 20 червня буде презентована стратегія по Донбасу. Сьогодні 11 вересня. Як я розумію, стратегії нема. Якби була стратегія, не було би таких заяв Яременка, заяв Богдана про російську мову. Все інше поки викликає запитання: наскільки реально ці люди розуміють те, що відбувається. Ця заява дозволяє робити висновок 100%-й: стратегії продуманої – що ми хочемо, що ми можемо, яка ціна цього всього – по Донбасу немає".

Бєлєсков вважає, що для президента Зеленського образ "президента миру" – це політтехнологічний крок, який дозволив йому "набрати відповідні голоси, стати президентом України, а потім і провести свою партію фактично". І натякаючи на врегулювання, очільник держави, тим не менш, не до кінця розуміє ситуацію, що склалася.

"Ми ж, до речі, не знаємо всіх деталей, як відбувався обмін полоненими, тобто які були домовленості. Така сама ситуація і з Донбасом. Генеруються завищені очікування, далі президент загянає себе в глухий кут. І тут Росія каже, що може влаштувати припинення вогню (псевдомир насправді, тому що мир – це коли знімаються фундаментальні протиріччя, а не коли просто перестають стріляти), але за рахунок того, наприклад, що Україна починає фінансувати ОРДЛО або частково, або повністю", – припускає Бєлєсков.

На підтвердження своєї думки експерт наводить заяву МЗС РФ, яка пролунала одразу після звільнення наших полонених – що, мовляв, треба знімати блокаду, треба фінансувати. Відповідно, Росія дасть можливість створити ілюзію миру, бо про виведення її військ із Донбасу не йдеться.

"Якщо подивитись на риторику, яка йде із вуст нової влади, – нам обіцяють, що буде ще краще. Зараз динаміка непогана: росте економіка, збільшуються витрати на армію, ми вийшли до показників довоєнних (втративши території). І тут нам пропонують "давайте мир тут і зараз" на умовах поступок РФ. І далі кажуть, що буде ще краще", – додає він.

Микола Бєлєсов підсумовує: "Я більш ніж упевнений, що утримування зараз Донбасу, знищеного росіянами, коштуватиме більше, ніж ООС, яка гарантує щонайменше те, що сепаратисти не просунуться далі. Виходить, що мир зараз можливий лише на російських умовах, тобто поступок за рахунок національних інтересів України. А риторика президента така, що Росія робитиме все, як ми хочемо. Є лише риторика, якогось бачення такого немає. І немає розуміння того, що ми ж можемо загнати себе в таку пастку, де з одного боку будуть очікування людей, з іншого боку – Росія, а з третього боку – Захід, особливо Європа".

Як раніше повідомляв 5.ua, заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль припустила, що повернення українських військовополонених моряків та інших політв'язнів може бути предметом торгу за повернення Росії до G7.

Також дивіться фотогалерею:

"Україна понад усе!": як у Києві відбувся Марш захисників України – фото

Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/
Марш захисників України
/

Попередній матеріал
Опубліковано перелік 10 країн з найжорсткішою цензурою
Наступний матеріал
WizzAir підняв тарифи на додаткові послуги – які саме

Стало відомо, як діє українське підпілля на окупованому Донбасі

"У 2014-му Донбас у більшості своїй не закликав Путіна з його танками, а навпаки, боровся з окупацією РФ"  – спогади очевидців

"Шляхи відновлення суверенітету України над Донбасом: стан громадської думки напередодні": круглий стіл – відео