Стадіон так стадіон: чи виконав Зеленський найяскравіші обіцянки

Дебати на "Олімпійському" 5 канал / Час. Підсумки тижня
Два роки тому відбулися дебати між кандидатами у президенти України

У російсько-українських відносинах дуже важлива позиція Європи. Чи готова вона поставити на місце Кремль після останніх подій? Чи продовжує вибудовувати бізнес і дружбу з агресором у своїх власних інтересах?

Другу річницю дебатів на "Олімпійському" між Зеленським і Порошенком минулого тижня згадувала країна. Тоді ще кандидат Зеленський поставив 12 запитань до чинного на той час глави держави. Вони були "від людей", як він тоді казав. Але йому самому не вистачило й двох років, щоб відповісти на них. І за цей час він виконав лише 14% із того, що наобіцяв. То чому феєрична перемога так і не доросла до успішного президентства та чи стало нам із вами жити краще – у сюжеті "Підсумків тижня".

Геть не схожа на інші. Президентська кампанія 2019-го. Стадіон так стадіон, пригадуєте? Два роки тому кандидати у президенти влаштували феєричні дебати. Таке "Олімпійський" побачив уперше. Українці ще й досі добре пам'ятають ті в'їдливі запитання кандидата Зеленського, але нині їх адресують уже президенту Зеленському. І як доводить час, інколи говорити таки легше, складніше – виконувати. Зухвало звинувачував опонента, обіцяючи бути іншим. Тоді Зеленському повірили 73% українців, та із шоумена вийшов президент, який привів за собою парламентську більшість.

"За фактом, у 2019 році в руках Зеленського сконцентрувалася вся повнота влади. І що отримали? Говорити про високий рівень успіхів не випадає на сьогодні", – зазначив директор Інституту світової політики Євген Магда.

Відповісти на свої ж стадіонні запитання до п'ятого президента нині Володимиру Зеленському практично нічого, хоч він уже майже на екваторі своєї каденції. З того, чим дорікав, вдалося  зняти депутатську недоторканність, і то формально.

"Це більше профанація депутатської недоторканності", – додав Магда.

Володимир Зеленський у ВР
Володимир Зеленський у ВР5 канал / Час. Підсумки тижня

А ще Рада проголосувала за обіцяну процедуру імпічменту президента. Із рештою ж обіцянок великі проблеми, проаналізували в Комітеті виборців.

"Основні революційні кроки, які він обіцяв як кандидат, не виконані абсолютно, тобто добробут населення не зріс, війна не припинилася, боротьба з олігархами так і не розпочалася", – наголосив аналітик КВУ Денис Рибачок.

Не закінчилася війна й за два роки правління Зеленського. Попри оголошене перемир'я, ситуація на сході лише загострилася.

"Він сприймав, що це можна зробити легко, бо війна не починається за хвилину, і не за хвилину закінчується", – пояснив генерал Збройних сил України Сергій Кривонос.

"Два роки тому Зеленський говорив про те, що це його основне завдання як президента –  увійти в історію як президент, який закінчив війну, і він щиро цього прагне", – зазначила народна депутатка від "Слуги народу" Роксолана Підласа.

Дебати на "Олімпійському"
Дебати на "Олімпійському"5 канал / Час. Підсумки тижня

Прагнув настільки, що був готовий і просто перестати стріляти, і зійтися десь посередині. Лише тепер, коли російська армія стоїть на наших кордонах, президент зрозумів, що шукати миру в очах Путіна марно.

"Оця гра з Путіним "а куди я тебе запрошу, а куди ти мене запросиш", вона насправді приречена на істотні проблеми", – наголосив Магда.

Слідчі роздали підозри активістам за розмальовані стіни Офісу президента. А за ґратами вже півтора року учасник війни на сході Андрій Антоненко. Його разом з Юлію Кузьменко та Яною Дугарь підозрюють у вбивстві Павла Шеремета.

"Це та справа, яка дуже сильно вдарила по іміджу Володимира Зеленського. Йому не треба було оголошувати винних, і я думаю, влада сама вже не рада, що це зробили в такій формі", – уточнив Рибачок. 

А от що точно тішить око Зеленського, то це автошляхи, якими так дорікав попереднику. Глава держави розпочав проєкт "Велике будівництво". Хоча ремонт доріг і не входить до повноважень президента, але ця опція точно стала його козирем.

"Було відновлено більш ніж 4 тис. км доріг", – розповіла Підласа.

Зеленський на "Олімпійському"
Зеленський на "Олімпійському"5 канал / Час. Підсумки тижня

Та чиїм коштом? 2020-го, попри рекордне фінансування "Великого будівництва", в асфальт закатали ще й більше половини з ковідного фонду, а це 35 млрд грн.

"Об'єктивно українцям не могло стати краще жити. По-перше, за два роки нічого відбутися не може, по-друге, пандемія, яка прийшла у 2020-му, була визначним фактором економічного буття українців. Реальні доходи населення продовжують зростати, це правда, навіть у 2020 році", – зазначив інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Зросли, хоч і планово, пенсії. Нині найменша – майже 1800 грн. До 6 тис. підвищили мінімальну зарплату. І це рішення популістичне, кажуть економісти.

"Мінімальна зарплата – це насправді не зарплата, це красива назва, за якою ховається тупо вимога не в конверті платити з бізнес", – наголосив економіст Павло Кухта.

ВВП впав, натомість зростає інфляція. Ціни на найнеобхідніші товари стрімко поповзли вгору. Скрутніше буде на осінь, якщо Україна таки не домовиться про транш від МВФ. Перемови з кредитором безуспішні від вересня. Гроші не дають, чекають реформи, надто – судової.

"Замість боротьби з корупцією ми бачимо боротьбу з боротьбою з корупцією й відсутність судової реформи. З вересня, якщо не буде грошей МВФ, ми почнемо відчувати серйозні проблеми в економіці", – додав Фурса.

І вже нині по гаманцях українців боляче б'є комуналка. Тарифи зросли, попри обіцянки Зеленського зменшити їх удвічі. А ще скасували перші пільгові 100 кіловат електроенергії. А ціну на блакитне паливо уряд регулює в ручному режимі.

"Президент зайняв принципову позицію щодо ціни на газ для населення й доручив уряду встановити межу на рівні 6.99 за куб для тих, хто опалює газом свої будівлі", – зазначила Підласа.

"У 2019 році він активно продавав надію, що все, що до мене, було погано, і я зараз прийду і все буде добре. Минуло два його роки, стало тільки гірше, й це об'єктивно відчуває вже кожен у своїй кишені. І це та ситуація, коли холодильник перемагає телевізор", – наголосив колишній міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Підтримка Зеленського за два роки президентства значно зменшилася. Соцопитування свідчать, нині за чинного президента у другому турі голоси віддали б 56% українців, за попереднього гаранта – 44%. Такі цифри свідчать, що відрив між опонентами добряче скоротився. Водночас 45% опитаних заявили, що дворічною владою Зеленського розчаровані.

Керувати державою – це не знімати фільми й не продюсувати їх, це відповідальність за мільйони людей. Дуже багато хотів зробити, та не вдалося. Яскраві обіцянки Зеленського "жити краще" два роки тому привели його до влади. Та чи втримають у кріслі нині? Бо щоб керувати країною в умовах кризи, коронавірусу та ворожого брязкання зброєю на кордонах, потрібен професіоналізм, якого так часто бракує президентській команді.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Микола Довгий, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Невідома Друга світова: як прийомні сини зробили із генерала-відлюдька Монтґомері видатного полководця
Наступний матеріал
Якими темпами вакцинуються від COVID-19 у Польщі та на що там розраховувати українцям-заробітчанам – ексклюзив
Loading...