Якими темпами вакцинуються від COVID-19 у Польщі та на що там розраховувати українцям-заробітчанам – ексклюзив

Вакцинація від COVID-19 5 канал / Час. Підсумки тижня
Вакцинація в Польщі вже у травні має стати доступною для всіх категорій населення. Міністерство охорони здоров'я Польщі вирішило скасувати будь-які обмеження для щеплення

У світі вже зроблено майже 1 млрд щеплень від коронавірусу. Темпи вакцинації більш-менш потужні. Це близько 16 млн ін'єкцій на день. А в Україні станом на сьогодні маємо лише понад пів мільйона імунізованих. Щоб виконати Національний план з імунізації за травень, треба досягти показника 180 тисяч на добу. Звісно, це вкрай проблематично для нашої країни. Тому МОЗ розширило цього тижня програму імунізації. Тепер на вакцинацію від коронавірусу дозволили записуватися і колективам. Чим їх колотимуть – невідомо. Але попри це, майже сотня компаній вже стали в чергу.

Тим часом сусідня Польща теж поділилася своїми планами з вакцинації. І з нашими їх точно не зрівняти. У травні там усі дорослі громадяни і не лише Польщі зможуть записатися на щеплення. І вже на початок літа тих, хто зробив укол, має бути 23-24 мільйони. Більше про імунізацію у сусідів – дивіться далі в сюжеті "Підсумків тижня".

Усі на вакцинацію! Таке повідомлення буквально за кілька тижнів отримає кожен поляк чи трудовий мігрант. Це обіцянка від керівника служби вакцинації Польщі. Зараз щеплюють лише відповідні категорії: людей віком від 48 до 60 років. Але у травні всі ці обмеження зникнуть.

Щодня за урядовою програмою у Польщі імунізують близько двохсот тисяч людей. Але й цього замало, щоб побороти пандемію. Тому Міністерство охорони здоров'я вирішило: будь-які обмеження для вакцинації скасувати.

Міхал Дворчик, керівник програми вакцинації у Польщі, говорить: "З наступного понеділка ми пришвидшуємо програму щеплень і реєструємо на вакцинацію 2 наступні роки, тобто починаємо щеплювати людей 1967 та 1968 року народження. А з 9 травня вже всі остаточно отримують електронні направлення".

Вакцинування медиків у Польщі
Вакцинування медиків у Польщі5 канал / Час. Підсумки тижня

Щеплювати від коронавірусу Польща почала ще у грудні 2020 року. Першими уколи отримали медики. А до кінця січня країна вже мала півтора мільйона доз від різних виробників, і почала вакцинувати людей похилого віку. В Україні ж перше щеплення зробили на два місяці пізніше.

Нині в Польщі імунізовані вже понад 9 мільйонів населення. І приблизно 2,5 мільйони отримали вже по дві дози.

В Україні вакцинувалися трохи більше ніж 500 тисяч. І лише п’ятьом українцям пощастило вколотися двічі.

Кількість вакцинованих в Україні та Польщі
Кількість вакцинованих в Україні та Польщі5 канал / Час. Підсумки тижня

Українка Ірина Кобильченко вже вакцинована. У Польщі. Щеплення отримала без проблем, бо підпадає під категорію вікового обмеження. Вона працює у банку, але на час карантину виконує роботу дистанційно. Запис на вакцинацію побачила на урядовому порталі. Одразу вирішила: ін'єкція їй потрібна. Бо майже рік просиділа вдома на віддаленій роботі і без будь-яких подорожей з сім'єю. Записалася на вакцинацію в лютому, а вже на початку квітня телефоном отримала запрошення з конкретним часом для візиту до лікаря.

Ірина Кобильченко, вакцинована Pfizer, розповідає: "Другого чи третього квітня до мене зателефонували і запропонували доступні дні та місця, де я можу зробити щеплення. Кілька місць не підійшло, але одне підійшло, тому 10 квітня я пішла і отримала своє перше щеплення. Вакцина була Pfizer, але якби була не Pfizer, я б теж пішла і зробила це щеплення".

Ірина Кобильченко
Ірина Кобильченко5 канал / Час. Підсумки тижня

Наступне щеплення Ірині призначили одразу і видали паперове запрошення. Через 35 днів жінку вакцинують удруге.

Ірина розповідає: "Жодної реакції, справді жодної! Навіть не кажучи про температуру чи якусь слабкість. В мене навіть не боліло місце, де було щеплення. Ну так, наче я нічого не робила. Всім бажаю такої реакції після щеплення".

Поки що вона єдина в сім'ї імунізована. Решта членів родини чекають травня, коли знімуть вікові обмеження.

А це програміст та за сумісництвом пожежник-волонтер Павел. Теж вакцинований. Йому вкололи AstraZeneca, адже інших варіантів для рятувальних служб не було. Після реєстрації запрошення на щеплення отримав через 4 дні.

Павел Клос каже: "Не є таємницею, ще цей вид щеплення може спровокувати імунну реакцію організму. І через декілька годин після вакцинації мав підвищену температуру, не найкраще почувався. Такий стан здоров’я тривав 2 дні – перший день був гірший, другий вже краще, а на третій вже все знову стало добре. Але не було чогось надзвичайно тяжкого, бо це була природна реакція організму".

Щеплення у Польщі безоплатні. Як для поляків, так і для трудових мігрантів, які працюють офіційно. Навіть безробітні можуть отримати свою дозу препарату. Головне – легально перебувати на території Польщі. Хоча й охочих вакцинуватися тут близько 70%. Уряд проводить активну інформаційну кампанію, спростовуючи неправдиву інформацію про шкоду від вакцин, зокрема AstraZeneca. Прем’єр-міністр особисто на своїй сторінці у Facebook закликає не зволікати й сам став у чергу за препаратом AstraZeneca.

"Вакцина Astra Zeneca вже чекає на мене. Моя дружина Івона також без проблем зареєструвалася. Ми обоє готуємося до щеплення", – написав Матеуш Моравецький у соцмережі.

Матеуш Моравецький
Матеуш МоравецькийЄвропейська правда

Масову вакцинацію у Польщі пройшли вчителі. За даними МОЗ, 90% викладачів уже щепилися. Ян – один із них. Викладач Лодзького університету каже, що отримав запрошення одразу за двома програмами: для викладачів університетів та для шкільних вчителів. Їм, як і пожежникам, вводили AstraZeneca індійського виробництва.

Викладач говорить: "Одразу мене попередили, що, можливо, буде температура, можуть бути якісь ускладнення, тому потрібно було запастися жарознижувальними. І справді, ввечері і вночі піднялася температура, було взагалі-то не дуже приємно. Десь протягом доби тривали такі симптоми і, найголовніше, слабкість, я десь протягом тижня ще відчував, після чого все минуло".

За урядовими розрахунками, закуплені у виробників 100 мільйонів доз вакцин Польща використає до кінця серпня цього року. Нині в країні фіксують по 10 тисяч нових хворих щодня. Але кількість людей, які потерпають від коронавірусної інфекції, хоча й повільно, проте спадає. Усе завдяки локдауну та масовій імунізації.

Із Польщі, Валерія Кірічєва, Ігор Антонюк, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Стадіон так стадіон: чи виконав Зеленський найяскравіші обіцянки
Наступний матеріал
Ворог біля воріт: яка ситуація на українсько-російському кордоні та чи готові прикордонники
Loading...