Верховна Рада
Верховна Рада 17tv.com.ua

Скорочення кількості депутатів у Раді з 450 до 300: ініціатива за крок до втілення – які є переваги та недоліки

Читайте по-русски
Така ідея була ще з часів президентства Леоніда Кучми

Народних депутатів може стати менше. Уже наприкінці січня Верховна Рада може проголосувати за скорочення кількості парламентарів у наступних скликаннях. Це ініціатива глави держави, про яку Володимир Зеленський заявив іще на початку свого президентства. Згодом навіть вніс це питання до списку опитування під час місцевих виборів у жовтні. Профільний комітет Верховної Ради вже рекомендував народним депутатам підтримати такі зміни. Зробити це слід до кінця четвертої сесії Верховної Ради. Перевагами і недоліками законопроєкту цікавився журналіст "5 каналу" Петро Троць.

Роками ідея скорочення кількості депутатів серед електорату поступалася в популярності хіба що скасуванню депутатської недоторканності. Про зменшення кількісного складу Верховної Ради говорили ще за президентства Леоніда Кучми. Зараз ідея 300 депутатів замість 450-ти опинилася за крок до втілення.

Про наміри зменшити кількість депутатів Верховної Ради президент заявив ще в серпні 2019-го. 4 лютого торік його законопроєкт попередньо схвалив парламент, а в середині січня цього року профільний комітет знову взявся за документ.

"Є проєкт висновку комітету про рекомендацію ВР схвалити цей законопроєкт. Я пропоную комітету цей проєкт висновку підтримати", – повідомила представниця Верховної Ради в КСУ.

Щоб це зробити, у залі під куполом треба буде знайти щонайменше 300 симпатиків законопроєкту. Він, за словами фахівців, не регулює низки питань. Як-от кількість депутатів, які можуть звертатися до Конституційного Суду.

"Є зараз 450 депутатів, і 45 можуть звернутися до КС, якщо вважають, що парламентська більшість прийняла неконституційне положення. Цей законопроєкт це не коригує. Він каже: давайте зробимо 300, і все, не коригує інші показники", – розповіла членкиня правління центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.

Економія державних коштів – такий аргумент на користь законопроєкту висувають його ініціатори. А ще – говорять про вимогу суспільства.

На телеграм-каналі Верховної Ради минулого тижня запустили голосування з питанням: "Чи підтримуєте ви зменшення кількості нардепів?". Проголосувало 9 тисяч 407 респондентів, 82% відповіли – так.

Для цієї ефективності меншій кількості депутатів доведеться користуватися допомогою більшої кількості помічників.

"Щоб парламент міг виконувати функцію представницького органу влади, для 300 депутатів треба розширити кількість помічників, розширити кількість апарату Ради, який мав би підтримувати роботу Ради, щоб забезпечити оцю представницьку функцію. Є ймовірність, що ми, держава і народ України, таким кроком не зекономимо, а будемо більше витрачати", – сказав виконавчий директор Центру спільних дій Андрій Андрушків.

Утім ці зміни ще треба підтримати у парламенті.

"Враховуючи, що майже всю сесію парламентська більшість не рухала його, очевидно, 300 голосів нема в парламенті на сьогодні, і вони формально розглянули в комітеті його і відправили в зал пленарного засідання", – розповіла членкиня правління центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.

Проголосувати за зміни депутатам доведеться до кінця січня. Парламент попередньо схвалив законопроєкт ще на початку третьої сесії. А згідно з законом, остаточне ухвалення має відбутися упродовж наступної – четвертої.

Петро Троць, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
В Індії відбулися протести на тракторах – люди виступають проти аграрної реформи
Наступний матеріал
Авто в сніговому полоні, а села без електрики – які наслідки негоди на Волині
Loading...

"Завершення парламентаризму": як депутати відреагували на закон про "народовладдя через референдум"

Законопроєкт про народовладдя – що він передбачає та які загрози є в президентській ініціативі

"Готова продовжити розмову": Єрмак зателефонував Тимошенко і вона покликала його в гості – фото

Пленарне засідання Верховної Ради України – трансляція

Відомі музиканти організували мітинг-концерт під Верховною Радою – чого вимагають

Засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій ВРУ – трансляція