Скандал
Скандал Depositphotos

Скандали, інтриги, розслідування: махінації в оборонному секторі, виборчі "сітки", джерела фінансування політсил

Читайте по-русски
Минулого тижня в інформаційне середовище було виплеснуто велику порцію матеріалу, який, з одного боку, може пролити світло на певні процеси, з іншого – провокує глядача чи читача на негативну емоцію, яка має підштовхнути людину до певного вибору

Емоція. Ось та мета, якої хочуть досягнути фігуранти нашого матеріалу. Емоція як реакція на інформацію.

Минулого тижня в інформаційне середовище було виплеснуто велику порцію матеріалу, який, з одного боку, може пролити світло на певні процеси, з іншого – провокує глядача чи читача на негативну емоцію. А вона, своєю чергою, має підштовхнути людину до певного вибору.

І сюжет про оборудки в оборонних закупівлях, і про джерела фінансування політичної сили, і історія з виборчими сітками,– все це викликає обурення, але не у багатьох викликає бажання перевірити, чи правдиві дані показали суспільству. Мало хто запитає, чому я це бачу саме зараз і саме в такій трактовці? Пересічний читач чи глядач не буде допитуватися, – а що таке сірий ринок озброєння як явище? Які там накрутки, як він працює, в яких випадках у світі йдуть до таких продавців?

Пересічний глядач не буде занурюватися у виборчі технології, щоб зрозуміти, де закінчується біла сторона сили і починається чорна. А значить кожна цільова аудиторія повірить тому, що підпадає під світоглядну матрицю – зрадофіли повірять у зраду, перемогофіли – в перемогу. А скільки людей із холодною логікою розберуть кожен "кейс" на плюси і мінуси? Мінімум.

Так може це і є мета? Не розкрити проблему, щоб виправити її, а викликати емоцію? В такому разі на нас чекає місяць під гаслом "скандали, сенсації, розслідування". І нинішній тиждень – ще квіточки.

500 мільйонів державних гривень за корупційними схемами заробили на оборонці фігуранти розслідування. Такі дані журналістів. Деталі до армійської техніки завозили контрабандою з Росії.

Іноді скуповували списану з армії техніку, потім перепродували її тим самим військовим. У змові з ділками, переконують журналісти, було й керівництво оборонних підприємств.

Подробиці про корупційні схеми та переписки її фігурантів отримали з анонімного джерела, повідомили журналісти. А за місяць до виборів оприлюднили, бо раніше не встигли. Обіцяють продовження.

Наступна серія – про керівництво оборонної системи, буде докладнішою. І ще одна серія – про роль правоохоронних органів у цьому всьому.

Фігуранти справи взялися виправдовуватися і готують позови до суду.

"Я написав заяву на відсторонення мене від обов’язків першого заступника секретаря РНБО. Усе це має бути з'ясовано і цьому має бути дана правова оцінка. Тому що це нахабна брехня", – заявив перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський.

ПЕТРО ПОРОШЕНКО, ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ:

"Якщо факти підтвердяться, то, безумовно, ні прізвища, ні посади нікого не врятують"

Петро Порошенко
Петро Порошенкофото АПУ

"Укроборонпром" двох фігурантів розслідування відсторонив від посад. Однак сам керівник підприємства, якого в розслідуванні теж згадували, у кріслі залишився.

"Це зроблено для того, щоб не було ймовірного тиску на перевірки, які будуть здійснені правоохоронними органами", – наголосив заступник голови ДП "Укроборонпром" Сергій Омельченко.

Журналістам злили матеріали кримінальних проваджень, повідомив генпрокурор. І додав: розслідування триває вже кілька років і було на фінальній стадії.

ЮРІЙ ЛУЦЕНКО, ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПРОКУРОР УКРАЇНИ:

"У межах нашої підслідності є питання про несплату податків. Очевидно, що в Національного антикорупційного бюро мають бути питання до керівників державних підприємств, це винятково підслідність НАБУ, і до керівників державних інституцій, і пов'язаних з ними осіб, і до сина в тому числі"

А у Верховній Раді заговорили про імпічмент.

Розслідування про корупцію в оборонці виявилося не єдиним, яке журналісти опублікували за кілька тижнів до виборів, і яке може вплинути на рейтинги фаворитів перегонів.

З'ясувалося, що "Батьківщина" використовує фейкових донорів. Для чого це може бути потрібно? Припускають, для того, щоб приховати реальних.

Причому, деякі з донорів й гадки не мали, що спонсорують політиків.

"Це не співставні речі, в "Укроборонпромі" йдеться про масштабну корупцію, про привласнення державних коштів, а там йдеться про недоведені факти і підозри, і не про державні кошти", – вважає політичний експерт Костянтин Матвієнко.

Нинішні виборчі перегони політичні експерти називають одними з найбрудніших за всю історію незалежності.

У мережі з'явилася телефонна розмова депутата Олександра Черненка. В ній він обговорює можливість зриву виходу в ефір фільму "Слуга народу", де в головній ролі – кандидат у президенти.

"Слуга народу" 2
"Слуга народу" 2відкриті джерела

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНЕНКО НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ, БПП:

"Було підслухано кілька моїх телефонних розмов, і під них зроблено, в них немає нічого кримінального, може, десь є трохи сленгові словечка, проте це приватна розмова. Серіал "Слуга народу" – це передвиборча агітація. Ніхто його не забороняє, нехай його транслюють, проте з усіма обмеженнями, які накладає Закон "Про вибори".

Невдовзі фігурантом скандалу став і сам актор-кандидат.

ВОЛОДИМИР АР’ЄВ, НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ, БПП:

"Показуємо. Як 41 млн $ коштів вкладників Приватбанку було виведено на рахунки коміків "Кварталу-95" через кредитування пов'язаних з Коломойським компаній. Відбулося все за стандартною для олігарха схемою розкрадання"

За розслідування виборчих порушень взялася СБУ. Провела три десятки обшуків – усі в організаторів підкупу виборців.

"Частина організаторів піраміди глибоко інтегровані в російський політикум. Створена організація має ієрархію і керівника, яким є народний депутат України", – заявив заступник голови СБУ Віктор Кононенко.

"Державне бюро розслідувань на завтра викликає на допит народного депутата Дубіля. Він не позбавлений депутатського недоторканності, тому лише з власного бажання може прийти на цей допит", – повідомив генеральний прокурор України Юрій Луценко.

Бажання депутат не виявив – до ДБР не прийшов. Із пресою не спілкувався. За нього відповідають колеги, виклик на допит назвали політичним тиском.

"Він не отримував офіційного повідомлення, так само можна прийти до Луценка і заявити – приходь на допит, а потім заявити, що він не прийшов", – заявив народний депутат від "Батьківщини" Олексій Рябчин.

Через підкуп виборців відкрило провадження і Міністерство внутрішніх справ. Але з іншими фігурантами.

Арсен Аваков
Арсен Аваков5 канал

АРСЕН АВАКОВ, МІНІСТР ВНУТРІШНІХ СПРАВ:

"В офіс депутата Сергія Березенка в Чернігові викликали поліцію, бо до них заявилися представники преси і стали знімати, як там бабусям щось роздають. Його називають організатором схем. Він — народний депутат, і стосовно нього слідчих дій проводити не можна"

"Всі ці звинувачення були інспіровані однією особою – її ім'я Юлія Тимошенко. Вона прийшла і написала заяву на мене, в якій звинуватила в нібито махінаціях. Завдання цього було одне – підняти ці брудні звинувачення і таким чином приховати свої махінації, оприлюднені під час прес-конференції заступника голови СБУ", – заявив заступник голови фракції БПП Сергій Березенко.

"Практично всі домовленості порушені. За ці п'ять років кандидати співпрацювали один з одним, зливали матеріали про цю співпрацю, закидали чорні матеріали. Робили все, навіть те, про що раніше було домовлено не говорити", – наголосив політичний експерт Микола Давидюк.

До виборів президента залишається чотири тижні. Політичні експерти прогнозують: що ближче до голосування, то більше компромату один на одного зливатимуть політики.

Сергій Барбу, Олексій Тищенко, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
Виступ Президента України на Раді регіонального розвитку Миколаївської області – відео
Наступний матеріал
Порошенко звільнив Гладковського – подробиці
Loading...

Український броньовик "Барс-8" успішно пройшов випробування – з'явилося відео

Звіт ТСК по справі Гандзюк: чому Борислав Береза накричав на депутатів – включення з Ради

Ахіллесова п'ята української техніки: як триває імпортозаміщення деталей з РФ

Наскільки гучні скандали впливають на роботу підприємств ОПК України – військовий експерт

Незручне питання про деталі з РФ для української "оборонки" – як відповідає топ-менеджер "Укроборонпрому"

Розслідування щодо закупівлі запчастин: у Раду хочуть запросити керівників НАБУ та військової прокуратури