Шпигунський скандал: детально про отруєння Скрипаля та можливі наслідки для РФ

До отруєння колишнього ГРУвця Сергія Скрипаля та його дочки, ймовірно, причетна Росія – такі перші результати розслідування, які оприлюднила британський прем'єр

Слідчі з'ясували: росіян у Британії отруїли нервово-паралітичною речовиною військового типу "Новічок", яку розробляла Москва.

"Сотні правоохоронців продовжують працювати на місці злочину, збираючи докази, щоб з'ясувати, хто відповідальний за цю нахабну та цілеспрямовану атаку. Обидва потерпілих – і Сергій Скрипаль, і його дочка – досі залишаються в критичному стані. Вони були отруєні військовою нервово-паралітичною речовиною на теренах Сполученого Королівства. Детектив Бейлі, який один із перших прибув на місце злочину, досі хворіє. Він у доволі стабільному стані", – повідомив глава національної координації з протидії тероризму Нейл Басу.

Тепер Лондон чекає на пояснення від Кремля, обурюється зокрема тим, як військова хімічна зброя потрапила на територію Великої Британії. МЗС Сполученого Королівства вимагає відповіді упродовж 24 годин. Інакше обіцяють вжити відповідних заходів.

"Натепер відомо, що пана Скрипаля та його дочку отруїли речовиною військового призначення, що була розроблена в Росії. Зважаючи на досвід РФ у численних убивствах, санкціонованих владою, уряд Британії переконаний, що Росія причетна до замаху на життя родини Скрипалів. Такий вчинок Кремля здійснений на тлі низки проявів агресії: від анексії Криму та розпалювання конфлікту на Донбасі – до втручання у вибори в Європі", – наголосила прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей.

"Ми хочемо, щоб росіяни звітували про те, що відбувається, і чи можуть вони висунути переконливі пояснення, а також чітко роз'яснити все це в Організації із заборони хімічної зброї. Ми дали їм час до півночі цього дня. Якщо вони не нададуть пояснень, уряд Великої Британії вживатиме відповідних заходів", – додав міністр закордонних справ Британії Борис Джонсон.

Низка країн, серед яких і США, також вважають Росію винною в отруєнні. Солідарні з британцями і Франція та Німеччина. І вже обговорюють можливість посилення санкцій. А в керівництві із заборони хімічної зброї заявили: винних необхідно притягнути до відповідальності.

"Ми вкрай стурбовані ситуацією, а також висновками, які має Велика Британія на цю мить. Звичайно, Британія може розраховувати на солідарність з ЄС у цьому питанні", – запевнив Європейський комісар з питань євро- і соціального діалогу Валдіс Домбровскіс.

Президент США також вважає винною в отруєні Москву.

"Зважаючи на всі факти, найімовірніше, це була саме Росія. Тільки-но ми отримаємо прямі докази, ми обговоримо це з британською стороною. Чи буде це Росія, чи інша країна – у будь-якому разі ми дуже шкодуватимемо", – зазначив Дональд Трамп.

Дональд Трамп

Тим часом Україна готова допомогти Великій Британії у розслідуванні справи отруєння російського розвідника Сергія Скрипаля та його дочки. Заявив про таке міністр закордонних справ Павло Клімкін. Коментуючи резонансне розслідування, він зауважив, що Росія остаточно може поставити себе поряд із найбільшими диктаторськими режимами світу.

"Використовуючи хімічну зброю, якщо це буде остаточно доведено, Росія поставила себе в один ряд з ким? З Північною Кореєю, Сирією і з Іраком Саддама Хусейна. Ми солідарні з Великою Британією. Якщо буде потрібна якась наша допомога – чи експертна, чи інша – ми будемо її, звичайно, надавати. Я телефонуватиму Борису Джонсону, щоби це ще раз сказати", – підкреслив Клімкін.

Москва всі звинувачення відкидає та відмовляється відповідати на ультиматум Лондона. У зовнішньополітичному відомстві РФ заявили: Британія сама відмовила Росії в доступі до матеріалів розслідування.

А ще офіційний Лондон, на думку Росії, мав би належним чином попросити про роз'яснення, а не висувати ультиматуми.

"Якщо говорити про те, що зобов'язана зробити Велика Британія… По-перше, звернутися. Відповідь дають протягом десяти днів. Усе це нісенітниця. Ми жодного стосунку до цього не маємо", – каже міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.

Сергій Лавров

Довідково: 4 березня 2018 року колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля, який був подвійним агентом і шпигував у Росії на користь Британії, та його дочку Юлію отруїли в місті Солсбері. Нині вони перебувають у критичному, проте стабільному стані. Впливу отрути також зазнали ще 19 осіб. До розслідування нині залучені військові спецпідрозділи.

Оксана Ткаченко, Марія Бєляєва, "5 канал"

Попередній матеріал
Тарас Шевченко і жінки: відверто про особисте життя поета
Наступний матеріал
Річниця вторгнення угорських військ в Україну: як карпатські "січовики" боронили рідну землю