ПАРЄ, Страсбург
ПАРЄ, Страсбург 5 канал

Що ховається за скандалом з російськими пропагандистами у ПАРЄ

Поле дипломатичних баталій. ПАРЄ і далі розривається між принципами і російськими грішми. Куди схиляються терези?

Черговий раунд протистояння між Україною та Росією. Полем баталій стала Парламентська асамблея Ради Європи. На січневій сесії європейські політики розглядають агресію Кремля в Азовському морі та в Керченській протоці. І хоча відсторонена російська делегація приїхати на сесію відмовилася, її тінь тут, у Страсбурзі, відчували гостро. Росія активно шукає в ПАРЄ своїх союзників. І всіляко намагається перешкоджати Україні.

Дезінформація та пропаганда, свобода слова, демократичні вибори та боротьба з безкарністю – про це дискутували на зимовій сесії ПАРЄ. Серед головних тем і агресія проти України – напад Кремля в Азовському морі та Керченській протоці. Завдяки зусиллям української делегації, у перший же день її вносять до порядку денного як термінові дебати із голосуванням за резолюцію. Без жодного заперечення.

Голова українського представництва Володимир Ар’єв пропонував назвати дебати "Відкритою російською агресією проти України, зривом мирного процесу та загрозою європейській єдності". Однак формулювання дещо пом’якшили. Агресію назвали зростанням напруженості, а загрозу європейській єдності замінили на безпеку Європи".

ВОЛОДИМИР АР'ЄВ, ГОЛОВА УКРАЇНСЬКОЇ ДЕЛЕГАЦІЇ В ПАРЄ:

Російська армія атакувала і захопила три українських судна разом з екіпажами поблизу Керченської протоки. В акваторії відбувся морський збройний конфлікт. Відповідно, всі захоплені моряки повинні вважатися військовополоненими. Ми закликаємо учасників асамблеї здійснити тиск на Росію з метою негайного визволення бранців війни – без будь-яких обмежень та відповідно до міжнародного права. Якщо Росія перестане воювати – війни не буде. Якщо Україна перестане воювати – не буде України.

Українська делегація йде на рішучий крок. До Страсбурга запрошують родичів полонених моряків, щоб наочно показати жорстокі – всупереч УСІМ міжнародним нормам – дії Росії. Із закликом до світової спільноти допомогти звільнити бранців Кремля звернулася сестра ув'язненого в Москві Дениса Гриценка та батько Василя Сороки.

Депутати ПАРЄ ухвалюють резолюцію із засудженням дій Федерації. 103 парламентарії висловилися "за" і лише три "проти". Самому голосуванню передували палкі дискусії. В залі були нечисленні, але надто галасливі прихильники Москви. Проте їхні псевдо-аргументи ніхто всерйоз не сприймав. Навпаки, завзято закликали називати все своїми іменами.

ДЖОН ГОВЕЛЛ, ПРЕДСТАВНИК ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ В ПАРЄ:

Не можна приховувати того факту, що дії Росії – відкрита агресія проти України. Раніше ОБСЄ зазначала, що в цьому конфлікті винні обидві сторони. Ні! Це лише одностороння неприхована агресія Росії. Окрім звільнення полонених моряків, у доповіді також згадується побудова Керченського мосту. Федерація звела його незаконно, порушивши суверенітет України. Такі кроки небезпечні. Ми засуджуємо їх.

ПАРЄ голосування. Військовополонені моряки
ПАРЄ голосування. Військовополонені моряки5 канал / Час. Підсумки тижня

ЕМАНУЕЛІС ЗІНГЕРІС, ПРЕДСТАВНИК ЛИТВИ В ПАРЄ:

Я закликаю вельмишановну аудиторію перестати називати агресію Росії конфліктом в Україні. Насправді це намагання Росії закрити європейський шлях, який вибрав український народ. Росія покарала Україну не лише анексією Криму й окупацією сходу, а й намагається виставити її як державу, яка програла. Утім за 5 років Україна досягла значного успіху на шляху до повернення в Європу. Ми засуджуємо дії Федерації та повинні стати на захист України.

Ухвалена резолюція ПАРЄ не лише визнає за Москвою провину в ескалації конфлікту. До документа внесли кілька важливих правок. Одна з них – вперше на міжнародному рівні українських моряків, ув'язнених під час атаки в листопаді торік, визнає військовополоненими. Хоча й опосередковано. Попри те, що формулювання "військовополонений" не згадується в резолюції, в ній зафіксовано, що захоплені росіянами українські моряки підпадають під дію "міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції". А саме вона регулює статус військовополонених. За правилами поводження з моряками, Росія має надавати їм усю необхідну допомогу – від медичної до дипломатичної.

ІРИНА ГЕРАЩЕНКО, ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ:

Вперше в цій резолюції закріплено статус моряків згідно з Женевськими конвенціями, які визначають, що вони є військовополоненими. Дуже важливо, що сьогодні українська делегація говорила в один голос, взаємодоповнюючи один одного. А я згадала не тільки військовополонених, а й усіх політв'язнів Кремля з вимогою їх звільнити. Нагадаю, зараз у тюрмах Російської Федерації утримуються близько 100 полонених і політв'язні.

На історичному засіданні делегатів із Москви в залі не було, з 2014 вони позбавлені права голосу і не можуть обіймати керівні посади в Раді Європи. Цьогоріч Кремль влаштував демарш. Два роки поспіль шантажував Раду Європи несплатою членських внесків. А на січневу сесію в Держдумі взагалі вирішили нікого не відправляти. Однак навіть за таким сценарієм, конфліктів уникнути не вдалося. В кулуарах раптово з'являються представники російського пропагандистського каналу з чітким наміром – спровокувати українську делегацію. Уповноважена президента з мирного врегулювання процесу в Донецькій та Луганській областях Ірина Геращенко в ПАРЄ звернулася до росіян, родичі яких перебувають в Україні за ґратами. І запропонувала обміняти їх на українських бранців. Саме в цей момент раптово з’явилася відома скандалістка телеканалу "Росія 1".

Телеканал "Прямий"

Вона навіть звернулася до комітету ПАРЄ зі скаргою в перешкоджанні журналістській діяльності. Однак там усно її дії відмовилися кваліфікувати як роботу журналіста. Натомість зафіксували перешкоджання роботі учасникам асамблеї. В українській делегації переконані – Кремль здогадувався, чим закінчиться для нього це засідання. Тому Федерація й відправила до кулуарів своїх провокаторів.

ВОЛОДИМИР АР'ЄВ, ГОЛОВА УКРАЇНСЬКОЇ ДЕЛЕГАЦІЇ В ПАРЄ:

Ми абсолютно задоволені доповіддю, ми абсолютно задоволені резолюцією. Про те, що має бути підтримка в сесійній залі, знали всі: ми і ті, хто прислав сюди російських пропагандистів, щоби провокувати потім українських депутатів, бігати, переривати прямі ефіри, як зараз вони робили, поводитися стилі російського ведмедя.

Володимир Ар'єв ПАРЄ
Володимир Ар'єв ПАРЄ5 канал / Час. Підсумки тижня

Резолюцію вже однозначно називають черговою перемогою України на міжнародній арені. Ще один документ, який дасть можливість звертатися до міжнародного суду з прав людини, до ООН, і ймовірно, призведе до нових санкцій проти Кремля. Українська делегація сподівається – завдяки резолюції вдасться звільнити всіх ув’язнених українських моряків із полону, заручившись підтримкою Європи.

Утім скептики кажуть – перемозі однієї битви в ПАРЄ радіти зарано. Адже в червні спалахне чергове протистояння між таборами прокремлівських та проєвропейських депутатів. Саме тоді обиратимуть нового Генсека Ради Європи. Нині є чотири кандидатури – з Греції, Бельгії, Хорватії та Литви. Серед них значна частина не приховує – хотіла б повернення Москви до лав ПАРЄ. Бо без їхніх членських внесків у бюджеті організації утворилася дірка – у 60 мільйонів євро за два роки несплат. Платити знову, каже Кремль, буде лише після зняття санкцій, що їх 2014 року запровадили за вторгнення в Україну. Перед новим Генсеком постане нелегкий вибір – на одній шальці терезів – гроші, без яких функціонування старої європейської організації не буде можливими, на іншій – демократичні цінності, захищати які після Другої світової зобов’язалися всі країни в ПАРЄ.

Оксана Ткаченко, Іван Довганик, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
У школах 2-х українських міст запровадили карантин через грип
Наступний матеріал
Оновлений БТР від харківських конструкторів запускають у серійне виробництво: як випробовують техніку
Loading...

Назвати речі своїми іменами: на ПАРЄ готуються вперше офіційно визнати моряків – військовополоненими

Українське МЗС звинуватило Росію у свідомому приховуванні стану здоров'я полонених моряків

Ілля Новіков детально розповів про абсурдність того, що закидають українським військовополоненим морякам

В українського військовополоненого моряка Сороки може бути паралізована рука – Новіков

"Час.Підсумки тижня" з Віталієм Гайдукевичем – відео

Глава МЗС Данії виступив на захист українських моряків у полоні: вимагає санкцій проти Кремля