Парламентська асамблея Ради Європи опосередковано визнала українських моряків військовополоненими. Відповідну резолюцію ухвалили на зимовій сесії ПАРЄ у Страсбурзі. Фінальному голосуванню передували бурхливі дебати. Упродовж 2-х годин делегати обговорювали ситуацію в регіоні. Більшість засудили агресивні дії Росії і закликали негайно звільнити українських моряків.
У Страсбурзі майже одноголосно ухвалили резолюцію "Зростання напруженості довкола Азову та Керченської протоки і загрози для європейської безпеки". 103 парламентарії висловилися ЗА і лише троє – проти. Під час обговорення делегати закликали називати все своїми іменами. Дії Росії в Азовському морі – це агресія проти суверенної держави.
"Мій колега був надто дипломатичним, зачитуючи доповідь. Не можна приховувати той факт, що дії Росії – відкрита агресія проти України. Раніше ОБСЄ зазначала, що в цьому конфлікті винні обидві сторони. Ні! Це лише одностороння неприхована агресія Росії. Окрім звільнення полонених моряків, у доповіді також згадується будуваництво Керченського мосту. Федерація звела його незаконно, порушивши суверенітет України. Такі кроки небезпечні. Ми засуджуємо їх", – сказав у своєму виступі представник Великої Британії в ПАРЄ Джон Говелл.
"Я закликаю вельмишановну аудиторію перестати називати агресію Росії конфліктом в Україні. Насправді це намагання Росії закрити європейський шлях, який вибрав український народ. Росія покарала Україну не лише анексією Криму й окупацією Сходу, а й намагається виставити її як державу, яка програла. Утім за 5 років Україна досягла значного успіху на шляху до повернення в Європу. Ми повинні стаємо на захист України і засуджуємо дії Федерації", – заявив представник Литви Емануеліс Зінгеріс.
До резолюції внесли декілька правок. В одній із них – вперше на міжнародному рівні, українських моряків, ув'язнених під час атаки в листопаді минулого року, визнають військовополоненими. Хоча й опосередковано. Хоч слово "військовополонений" не згадується у резолюції, в ній зафіксовано, що захоплені росіянами українські моряки підпадають під дію "міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції". А саме вона регулює статус військовополонених та правила поводження з ними. За ними, Росія має надавати морякам усю необхідну допомогу – від медичної до дипломатичної.
"Вперше в цій резолюції закріплено статус моряків згідно з Женевськими конвенціями, які визначають, що вони є військовополоненими. Дуже важливо, що сьогодні українська делегація говорила в один голос, взаємодоповнюючи один одного. А я згадала не тільки військовополонених, а й усіх політв'язнів Кремля з вимогою їх звільнити. Нагадаю, зараз у тюрмах Російської Федерації утримуються близько 100 полонених і політв'язнів", – розповіла заступниця голови Верховної Ради України Ірина Геращенко.
Самих делегатів з Москви – в залі не було, з 2014-го вони позбавлені права голосу і не можуть посідати керівні посади в Раді Європи. Утім навіть за такого сценарію, конфліктів уникнути не вдалося. В сесійній залі підтримку РФ висловлюють серби та словаки. Тоді як у кулуарах раптово з'являються представники одного з російських пропагандистських каналів і усіляко намагаються спровокувати українську делегацію.
Голова української делегації Володимир Ар'єв переконаний – Кремль знав, якими будуть для них результати цього засідання, тому такі провокації запланував навмисно.
"Ми абсолютно задоволені доповіддю, ми абсолютно задоволені резолюцією. Про те, що має бути підтримка в сесійній залі, знали всі: ми і ті, хто прислав сюди російських пропагандистів для того, щоб провокувати потім українських депутатів, бігати, переривати прямі ефіри, як зараз вони робили, поводитися у стилі російського ведмедя", – пояснив голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар'єв.
Тепер нова резолюція рухатиметься далі міжнародними організаціями. Українська делегація покладає великі сподівання на те, що саме цей документ допоможе звертатися до міжнародного суду з прав людини, до ООН, і ймовірно, призведе ще й до поглиблення європейських санкцій. І врешті допоможе всім ув’язненим українським морякам повернутися додому і вільно плавати під блакитно-жовтими прапорами Чорним і Азовським морем.
Оксана Ткаченко, Іван Довганик, "5 канал"