Саміт Східного партнерства
Саміт Східного партнерства 5 канал

"Саміт компромісів": про що вдалося домовитися Україні на Східному партнерстві

Нині в Європі єдності менше, ніж торік. Цього не приховують в українській делегації

Саміт Східного партнерства – це формат "28+6", тобто всі країни-члени Євросоюзу і шість східних країн-сусідів. Але ці сусіди дуже різні, і в кожного – своя мета. Наприклад, Україна наполягає на перспективі членства в ЄС, а Білорусь до цього не прагне. Її президент взагалі проігнорував саміт, відрядивши замість себе міністра закордонних справ. 

Такий крок Олександра Лукашенка обурив євродипломатів. Вони побачили тут "руку Москви". Єднатися, щоби давати відсіч агресору, – пропозиція не нова, але на п'ятому саміті Східного партнерства стала надто актуальною.

"Ми повинні розплющити очі на дії таких ворожих країн, як Росія. Вони загрожують потенційному зростанню країн Східного партнерства і намагаються розірвати нашу колективну силу. Ми повинні об'єднатися, щоби разом працювати над питаннями безпеки й розвитку" країн Східного партнерства", – наголосила прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей.

Нині в Європі єдності менше, ніж, наприклад, торік. Цього не приховують в українській делегації. На двосторонніх зустрічах і в кулуарах українці переконують міжнародних партнерів у необхідності продовження санкцій проти агресора. Їхня дія закінчується в січні наступного року. 

"Ситуація в рамках продовження санкцій ЄС ще дискутується. Ми, звичайно, хочемо, аби вони були подовжені не на шість, а, принаймні, на 12 наступних місяців. І, звичайно, ми вважаємо, що вони мають бути посилені", – прокоментував заступник Голови Адміністрації Президента України Костянтин Єлісєєв.

Саміт Східного партнерства
Саміт Східного партнерства5 канал

Утім, бачення Києва не завжди збігається з баченням Брюсселя. Наполягання України визнати Росію агресором у підсумковій резолюції саміту – не підтримали. Там сумніваються, що Білорусь підпише відповідний документ. У резолюції взагалі не хотіли згадувати про конфлікти в регіонах. Однак після того, як Україна нагадала присутнім про втручання Росії у внутрішні справи Іспанії, Британії, Франції та Німеччини, європейські лідери змінили один із параграфів підсумкової резолюції.

"Для мене основним положенням Угоди про асоціацію є те, що Європейський Союз визнає прагнення своїх асоційованих членів, а це – Україна, Грузія і Молдова, і вітає їх європейський вибір. Усі варіанти відносин залишаються відкритими. Ми ухвалили спільну Декларацію, яка, як завжди, є результатом компромісу. Я надав би перевагу більш амбітному тексту, але ми вирішили, що демонстрація нашої єдності є більш важливою", – зазначив президент Європейської Ради Дональд Туск.

Дональд Туск
Дональд Туск5 канал

"Чи вдалося нам реалізувати все, що ми хотіли? Ні. І саме в цьому була наша позиція, що Європа має бути жорсткіша, рішучіша, більш об'єднана. Але на сьогодні всі зрозуміли, що Україна – незалежний гравець", – заявив за підсумками заходу Петро Порошенко.

Так, значно більш категоричними у питанні російської агресії були європейські лідери на двосторонніх зустрічах, які відбувалися в межах саміту. Британія, Німеччина, Польща традиційно виступали за продовження санкцій проти Кремля і називали речі своїми іменами. Події на сході України – це російська агресія.

Питання, яке цікавить і об’єднує всі шість країн Східного партнерства – фінансове. Його теж прописали на сторінках резолюції. Що передбачає документ та всі важливі тези саміту – все це дивіться у підсумковому сюжеті:

Усі сторони не приховують, що саміт Східного партнерства – це саміт компромісів. Європа і надалі готова відтермінувати на певний час виконання зобов'язань Києва, зокрема щодо реалізації антикорупційної програми. Київ закликає західних партнерів до поступок. Нагадуючи Євросоюзу, що й сам поступився у принципових питаннях, підписуючи декларацію Східного партнерства.

З Брюсселя Ірина Герасимова, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
Обкатка 40-тонних "ластівок": як тренуються танкісти в АТО
Наступний матеріал
Три роки в "сірій зоні": що побачили бійці АТО у звільнених Гладосовому і Травневому
Loading...