Розслідування Pandora Papers: чому президент мовчить про скандал з офшорами

Ігор Коломойський і Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня
Автори міжнародного розслідування заявили про розсекречення офшорів у багатьох світових лідер

Торік у своїх деклараціях аж 63 українських чиновники та депутати засвітили компанії, зареєстровані в офшорних зонах. Ще два десятки високопосадовців зізналися, що володіють корпоративними правами на офшори.

І ось сенсація, яку обговорюють увесь тиждень. Автори міжнародного розслідування Pandora Papers заявили про розсекречення офшорів у понад 100 мільярдерів, 35 світових лідерів, зокрема й чинних президентів, а також у 300 міністрів, суддів, мерів та інших держслужбовців. У списку і Володимир Зеленський. Вітчизняні журналісти-розслідувачі, дослідивши масив документів про офшори, не виключають, що Ігор Коломойський платив Зеленському коштами, виведеними з "ПриватБанку". Докладніше – у сюжеті "Підсумків тижня".

The Guardian, The Washington Post, BBC, CNN. Про Pandora Papers, в яких засвітився й український президент, говорять найвпливовіші медіа світу. Чи могли гроші з "ПриватБанку" вимиватися через офшори Зеленського? У відповідь із Банкової досі тиша. 600 журналістів зі 117 країн світу. Гроші і статки, які пильно ховали політики, відкрили скриню Пандори. Олена Логінова – авторка скандального розслідування "Офшор 95" – припускає, що раніше невідомі іноземні фірми Зеленського стали частиною брудної схеми Коломойського перед націоналізацією "ПриватБанку" у 2016-му.

Мовиться про 40 млн доларів, які фірми Зеленського та "Кварталу 95" начебто могли отримати від структур Коломойського з 2012 року. Саме тоді кварталівці зареєстрували в офшорних гаванях – Британських Віргінських Островах, Белізі та Кіпрі – понад десяток компаній. У центрі мережі – компанія "Мальтекс". Серед власників – Зеленський та брати Шефіри. З "досьє Пандори" видно: нинішній голова СБУ Іван Баканов фактично прикривав Зеленського та його партнерів через фірму, яка є номінальним власником "Мальтекс". Пролили світло розслідувачі й на таємні статки першого помічника президента.

Та це ще не все. У розпал передвиборної кампанії 2019 року кандидат на посаду президента Зеленський, який цькує свого опонента саме за офшори, передає частину акцій компанії "Мальтекс" від компанії родини Зеленських до фірми Сергія Шефіра. Документи, які опинилися в руках розслідувачів, свідчать: попри це, родина Зеленського могла незаконно отримувати дивіденди вже після обрання його президентом. У команді Зеленського про дивіденди ні слова, лише виправдання.

Кадри з фільму "Офшор 95"
Кадри з фільму "Офшор 95"5 канал / Час. Підсумки тижня

Генеральна прокурорка заявила, що справа виведення грошей українців із "ПриватБанку" перед націоналізацією ретельно розслідується, й нічого нового для слідчих у даних журналістів немає.

"ПриватБанк" став державним у грудні 2016-го. Однак перед цим його колишньому співвласнику олігарху Ігорю Коломойському вдалося незаконно вивести з фінустанови 5,5 млрд доларів. Гроші йшли на кіпрські офшори, контрольовані Коломойським та його партнерами. Мільярди, яких не вистачало вже державному "ПриватБанку", доклали з бюджету. Тобто з кишень українців.

Ігор Коломойський
Ігор Коломойський5 канал / Час. Підсумки тижня

"Я сподіваюсь, що це все буде перевірено. І рух коштів з "ПриватБанку" на фірми Зеленського та друзів теж будуть перевірені. Не можна казати, що це не гроші з ПриватБанку", – уточнила Логінова.

"Ірина Венедіктова каже, що про це все було відомо правоохоронцям. Ну тоді в мене питання: а чому це все не в матеріалах досудових розслідувань? Немає такої інформації. Ці офшорні компанії наразі в Україні не розслідуються", – зазначила журналістка Тетяна Козирєва.

Та у "Слузі народу" кажуть, що саме за каденції Зеленського в парламенті ухвалили так званий антиофшорний закон. Тепер власники компаній у "тихих податкових гаванях" публічно вивернуть свої кишені. Закон, яким хизується монобільшість, формально запрацює з наступного року. Але реально побачити, які статки мають можновладці за кордоном, можна буде лише в деклараціях за 2023 рік. Та навіть після того, як засвітять свої офшори, податків вони платитимуть все одно менше, ніж прості українці.

"Ставка – 1,5% податкового збору. З повним звільненням від сплати податку. Активи і гроші дозволили оподаткувати 1,5%, в той час як прийняли податкову амністію, і ставки, які пропонують сплатити українцям, – це 5 або 9%", – наголосила юристка, народна депутатка 8-го скликання Тетяна Острікова.

НАЗК
НАЗК5 канал / Час. Підсумки тижня

Тим часом показати статки закон не зобов'язує близького друга й бізнес-партнера Сергія Шефіра. А саме він, за документами з Pandora Papers, може бути головним "гаманцем" президента.

"У цьому, як на мене, є велика проблема. Робота на так званих громадських засадах Сергія Шефіра дозволяє йому уникати декларування. Але водночас ця людина має величезний вплив на ухвалення рішень", – наголосила виконавча директорка "Центру протидії корупції" Дар'я Каленюк.

"Щодо Сергія Шефіра, то він, відповідно до законодавства, не є суб'єктом декларування, не подає декларацію, відповідно, ми не перевіряємо його майновий статус", – пояснив керівник управління проведення повних перевірок Національного агентства з питань запобігання корупції Андрій Пасічник.

А от декларації Зеленського та Баканова після викриття розслідувачів перевірятимуть прискіпливіше. І вже до кінця жовтня НАЗК повідомить, чи збрехав президент.

"Мати офшор у власності – не кримінал. Кримінал може бути, якщо цей офшор використовується як інструмент легалізації брудних коштів", – уточнила Острікова.

"З точки зору людини, яка дорікає іншій у наявності офшорів, і яка каже, що корупція це погано і треба платити податки, це виглядає аморальною історією", – зазначив Фурса.

Pandora Papers – це вже п'ятий масовий злив таємної інформації журналістам. Від 2011-го, коли платформа "Вікілікс" злила терабайти таємного листування американських дипломатів, до 2020-го, коли в мережу потрапили документи Бюро фінансових розслідувань США про підозрілі транзакції у світових фінансових установах та американських банках. Серед найпомітніших наслідків журналістських викриттів – розслідування щодо президента Чилі Себастьяна Піньєри та прем'єра Чехії Андрея Бабіша. Перевірять фігурантів Pandora Papers і уряди Великої Британії, Австралії та Пакистану. А що в Україні?

"Прихильники чинної влади – для них боротьба з офшорами займає, мабуть, останні місця у пріоритетах. Це тема для якогось вузького експертного середовища, яке буде цю тему довго обговорювати, але без будь-яких політичних наслідків", – наголосив голова громадської організації State Watch Гліб Канєвський.

"М'яч на території правоохоронців. Це вже відповідальність правоохоронців, чи вони будуть з цією інформацією щось робити. Ми свою роботу як журналісти виконали", – додала Козирєва.

Після злиття документів Pandora Papers про Україну знову говорять як про корупційну країну. Чи ризикнуть вкладати сюди кошти інвестори? Тим більше, якщо на інвестиційних форумах запрошення лунає від президента, який і сам не хоче платити податки у власній країні.

Ганна Рибалка, Христина Катарина, Олександр Степанов, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Відставка Разумкова: чому Банкова влаштувала йому "публічну страту" та чи можливий розкол у монобільшості "слуг"
Наступний матеріал
"Російський слід" у "Великому будівництві": ексклюзивні кадри вантажівок, забитих бітумом з РФ
Loading...