Не Pandora Papers єдиними: найскандальніші викриття "таємних" документів та які наслідки вони мали

"Час за Гринвічем" 5 канал
За даними останнього розслідування, понад три десятки глав держав та більш ніж 300 високопосадовців приховували свої гроші в офшорах

Скринька пандори відкрита! А в ній сотні компрометуючих паперів на політиків та бізнесменів із різних країн світу. Мільйони файлів проаналізувало міжнародне розслідування Pandora Papers. Понад три десятки глав держав та понад 300 високопосадовців приховували свої гроші в офшорах. І серед них – президент Зеленський.

Він та його партнери по "95 кварталу" зареєстрували з десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі. І починаючи з 2012-го року отримали $40 млн від компаній, пов'язаних із олігархом Ігорем Коломойським. І саме його "Приватбанк" був об'єктом шахрайських оборудок на мільярди доларів перед тим, як фін-установу націоналізували в 2016 році.

Та повернімося до Зеленського. Ще до того, як він став президентом – топ-менеджмент "95-го кварталу" виводив за кордон величезні гроші і скуповував елітну нерухомість у Великій Британії на понад 7 $млн. В офісі президента грубо кажучи "відморозилися". Немає заяви й від самого Зеленського. Буцімто, то ж було до  президенства. Так, звичайно, офшорні рахунки не заборонені законодавством. І нічого незаконного нібито й немає. Але усі ці мільйони були переказані в офшори, щоб не платити податки в українську скарбницю.

Такі розслідування навряд чи змінять розстановку політичних сил, але західні ЗМІ вже пророкують, що удар по репутації Зеленського дасться взнаки перед наступними президентськими виборами. А про інші скандальні викриття в історії та які вони мали наслідки розповідь журналістка "5 каналу" Христина Катарина для програми "Час за Гринвічем".   

1971 рік – 4 роки до закінчення В’єтнамської війни. На шпальтах провідних американських газет з’являється сенсаційна інформація. Керівництво Сполучених Штатів навмисно загострювало конфлікт у В'єтнамі. Президенти Кеннеді й Джонсон нарощували там військову присутність, обманюючи Конгрес, союзників та своїх громадян. Ці матеріали увійдуть в історію як "документи Пентагону" і стануть одним із перших масштабних "зливів" в історії. Компромат на політичну верхівку Америки журналістам передав безпосередній учасник В’єтнамської війни та аналітик Держдепу Деніел Еллсберґ. Таємні документи були частиною дослідження, яке він виконував на замовлення міноборони.

За витікання інформації Еллсберґу загрожувало понад століття за ґратами, втім його виправдали. Таємні папери Пентагон розсекретив лише за 40 років – у 2011-му. Тоді ж імідж Сполучених Штатів знову зазнав удару – цього разу значно масштабнішого. У мережі з’явилися сотні тисяч документів Держдепу, які розкривали неприємні таємниці американської дипломатії. Оприлюднив їх австралійський журналіст Джуліан Ассанж – засновник платформи WikiLeaks. На той час сайт існував уже кілька років і публікував різну таємну інформацію з анонімних джерел. Але бомба сповільненої дії вибухнула, коли в руках Ассанжа опинилися документи американської адміністрації, зокрема, дипломатичне листування за багато десятиліть. Найгучніші файли розкривали злочини американців під час війни в Афганістані та Іраку. Інформатором, який "злив" документи, виявився колишній американський військовий Бредлі Меннінг.

"Цілком зрозуміло, що ці документи окреслять розуміння того, якою насправді була війна останні 6 років, і що її перебіг потрібно змінити. Хоча поки що не зрозуміло як саме", – наголосив засновник платформи WikiLeaks Джуліан Ассанж. 

Wikileaks став холодним душем для політиків різних рангів та країн. Сайт привідкрив завісу корупції в арабських країнах, відмивання грошей міжнародними банками, незаконного шпигунства з боку держав та низки інших історій – незручних для світових лідерів і впливових осіб. Перепало й Україні – на сторінках Wikileaks з’явився компромат на Юлію Тимошенко, Леоніда Кучму, Віктора Януковича, олігархів Дмитра Фірташа і Ріната Ахметова. Матеріали Wikileaks сприяли протестам "арабської весни", а сам сайт назавжди змінив журналістику. У масмедіа з'явилася нова зброя проти чиновників, а таємниці владних кабінетів, банків, телефонних розмов і листування стали не такими вже й захищеними. За 10 років це вкотре підтвердило чергове витікання конфіденційної інформації, яке вилилося в масштабне журналістське розслідування Pandora Papers. Проєкт розкриває фінансові оборудки понад 300 осіб: від президентів до світових зірок. Серед них – український гарант, народні депутати, бізнесмени й олігархи. 

"Ті файли, які ми отримали, як журналісти, до них раніше доступу не мали звичайні люди, ні журналісти розслідувачі, ні правоохоронці. Тобто отримати дані, хто є бенефіціарним власником компанії, зареєстрованої на Белізі, було майже неможливо до сьогодні", – зазначила журналістка, учасниця розслідування Pandora Papers  Тетяна Козирєва. 

Тепер же з'ясувалося: задовго до президентської каденції Володимир Зеленський із командою створили підставні фірми від імені "95-го кварталу". Через них виводили гроші, аби не платити податки, а потім скуповували нерухомість у Великій Британії на мільйони доларів. А ще отримали $40 млн доларів від структур, пов’язаних з олігархом Ігорем Коломойським. Розслідувачі припускають: це могли бути кошти, які мільярдер незаконно вивів із Приватбанку. Окрім Зеленського, в "офшорному списку Пандори" – колишній глава ЦВК Сергій Ківалов, ексвласник Приватбанку Геннадій Боголюбов, міністр культури Олександр Ткаченко, нардеп Олександр Герега та олігарх Рінат Ахметов.

"За кількістю взагалі людей, у яких є офшорні компанії, Україна серед лідерів. Одна з ключових причин – у нас високі податки, і бізнесмени намагаються в усякий можливий спосіб їх обходити або мінімізувати, і не сплачувати їх в Україні. Також чиновники хочуть приховати, що в них був незаконний дохід", – сказала учасниця розслідування Pandora Papers  Тетяна Козирєва. 

Pandora Papers наробили галасу і за кордоном: серед любителів фінансових махінацій – король Йорданії, прем'єр Чехії та президент Росії. Низка країн уже пообіцяли порушити розслідування проти фігурантів досьє.

"Уникнення сплати податків та їх незаконна оптимізація – абсолютно неприйнятні речі. У Європейському Союзі – одні з найвищих стандартів податкової прозорості. Але, як бачимо, цього недостатньо – тому до кінця року ми висунемо пропозицію, як подолати зловживання підставними компаніями для ухилення від податків", – наголосила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. 

Pandora Papers – не перший офшорний скандал міжнародного масштабу. У 2016 році завдяки його попереднику – Panama Papers – світ дізнався про таємні статки і підставні фірми топчиновників та бізнесменів на Панамі. 2019-го журналісти оприлюднили розслідування щодо тіньових активів та офшорних фірм під назвою "Райські папери". А торік у мережу потрапили документи Бюро фінансових розслідувань США – про підозрілі транзакції у світових фінансових установах та американських банках. Розслідувачі викрили шахрайство на 2 трильйони доларів. Журналісти визнають: притягнути до відповідальності фігурантів таких скандалів украй важко. Втім розслідування все ж дають свої плоди. 

"Наслідок Panama Papers – у відставку пішов прем’єр-міністр Ісландії, і були перевибори – тобто це такий наймасштабніший вплив. Що стосується, FinCEN Files то внаслідок цього проекту змінилося законодавство у Сполучених Штатах. Конгресмени зобов’язали всі офшорні компанії, зареєстровані у США, і які торгують зі США, розкривати своїх бенефіціарних власників", – розповіла учасниця розслідування Pandora Papers  Тетяна Козирєва. 

Але посадовці й бізнесмени також не дрімають: разом із юристами вигадують щораз нові способи приховати свої статки.

Через суворе законодавство в Америці та Британії дедалі частіше центрами відмивання грошей стають країни Азії – до прикладу, Сінгапур та Китай. Закриті системи, з яких дуже важко отримати конфіденційну інформацію. А ще для незаконних транзакцій тепер  використовують криптовалюту. Бо з’ясувати, хто ж стоїть за переказом цифрових грошей, майже неможливо. 

Читайте також: як українські медіа висвітлювали офшорний скандал Pandora Papers. 

Нагадаємо, що найвпливовіші світові медіа (BBC, CNN, Washington Post, Guardian) опублікували матеріали про те, що президент України Володимир Зеленський має приховані офшорні компанії, через які, ймовірно, виводились десятки мільйонів доларів з України у співпраці з Коломойським.

Читайте також: встали і вийшли посеред засідання Погоджувальної ради – так "слуги народу" відреагували на заяви лідера "Європейської Солідарності" Петра Порошенка щодо презентованого напередодні фільму "Офшори 95". 

Христина Катарина, "Час за Гринвічем"

 

Попередній матеріал
100 років Укргідрометцентру: в яких умовах працюють синоптики та як погода впливає на економіку країни
Наступний матеріал
Відставка Разумкова: чому Банкова влаштувала йому "публічну страту" та чи можливий розкол у монобільшості "слуг"
Loading...