joinfo.ua

Російський політолог: все йде до встановлення в Росії фашистського режиму

  Для України становить небезпеку як розвиток тоталітаризму, так і дезінтеграція Росії

  Менше ніж через два місяці відбудуться президентські вибори в Росії, на яких уже зареєстровано приблизно 50 кандидатів. Немає сумніву, що переможцем стане нинішній президент Володимир Путін, однак головною інтригою залишається питання, як розвиватиметься далі зовнішня та внутрішня політика "країни-агресора". Про можливі сценарії розвитку ситуації дискутували експерти в інформаційному центрі парламенту Чехії під час презентації книги російського професора Юрія Федорова «Росія між фашизмом і розпадом». Про це передає "Радіо Свобода"

  Російські політологи вважають, що російське суспільство дедалі більше прагне змін, адже життєві стандарти продовжують падати. Нова влада не буде спроможна покращити ситуацію без проведення змін, вважають усі експерти, які брали участь у дискусії в Празі. Незрозумілим залишається питання, якими саме будуть ці зміни.  

  На думку російського професора і політичного експерта Юрія Федорова, все йде до режиму «жорсткої руки», фактично, спроб встановлення фашистського режиму, на що також є попит серед населення Росії, але не серед еліт.

  «Будь-яка «фашистизація» режиму означатиме кадрові чистки, значну заміну бюрократичного апарату і дуже сумна доля чекатиме на тих, кого з цього апарату приберуть», – зазначив Юрій Федоров під час дискусії. На його думку, спроба запровадити тоталітарне правління може викликати повстання еліт, це буде більш ймовірно після оприлюднення у США «Кремлівського списку» людей, наближених до президента Путіна, які є опорою його режиму.

  Довідка:

  Юрій Федоров – провідний російський незалежний експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Росії. Автор книг і численних наукових статей, опублікованих в Росії, Україні, США та Європі. До 2006 року обіймав посаду професора Московського державного інституту міжнародних відносин (МДІМО), до цього працював заступником директора з наукової роботи московського Центру політичних досліджень Росії (ПІР-центр). У період 2006-2009 рр. був науковим співробітником Королівського інституту міжнародних відносин у Лондоні. Нині працює в університетах та дослідницьких центрах Італії та Чехії. 

  Водночас українські експерти вважають, що для України посилення режиму після виборів у Росії є не менш небезпечним, ніж можливий розпад цієї держави.

  «Звичайно, те, що Путін призвів до того, що Росія піде в бік тоталітаризму чи навіть фашизму, або, намагаючись встановити суворіший режим, піде шляхом дезінтеграції, – для України це негативний сценарій. Хтось би міг сказати, що це суперово, що вони почнуть розвалюватися, нарешті вони від нас відчепляться. Але насправді, це буде величезною проблемою, бо ми сусідня держава, бо міграційні потоки, криміналітет, інші проблеми відразу почнуть впливати на Україну», – каже Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії конверсії та роззброєнь, який видав книжку російського дослідника.

  Водночас, деякі експерти вважають, що Кремль не обов’язково вдаватиметься до якихось небезпечних для себе та ще й раптових змін.

  Цілком ймовірний сценарій, коли Путін вдаватиме «миротворця», намагаючись покращити відносини із Заходом для зняття економічних санкцій.

  «Чому ми взагалі припускаємо, що щось буде змінюватися? Це не є справжні вибори. Йдеться про багаторічний процес. Путін точно шукає якогось виходу, шукає наступника, але це, на мою думку, означатиме лише повернення до більш прагматичного клептократичного режиму. Це, звичайно, не провіщає нічого доброго для звичайних росіян, але може принести деякі поліпшення у міжнародних відносинах, бо, будьмо реалістами, війна – це погано для бізнесу», – зауважує британський фахівець з питань міжнародної безпеки Марк Ґалеотті, який нині працює в Чеському інституті міжнародних відносин у Празі.

  Водночас, навіть за такого поміркованого сценарію сусідам Росії не слід розслаблятися. На думку чеського політолога з кафедри Східноєвропейських досліджень Карлового університету Яна Шира, нинішній режим у Кремлі модернізувати неможливо, а отже, Москва, яка втрачає свою економічну й політичну вагу, зможе конкурувати із супротивниками лише тоді, коли послабить їх зсередини.

  А це означає, що Росія далі підсилюватиме розкол у суспільстві своїх найближчих західних сусідів. І тут вона вже досягла чималих успіхів, посприявши радикалізації суспільства Чехії, Польщі, Угорщини, наголошує Шир.

  «Найбільша зміна полягає в радикалізації й розщепленні поглядів, у поляризації суспільства, що й уможливлює те, що ці, колись маргінальні елементи стали частиною мейнстрімового дискурсу», – висловлює свої побоювання експерт.

  Попередній матеріал
  У Кабміні готують кардинальні зміни до правил оренди житла – подробиці
  Наступний матеріал
  Якщо Україна почне вкладати гроші у власні родовища, то зможе позбутися енергозалежності і знизити тарифи для населення
  Loading...

  Сенат США оприлюднив доповідь про секретні операції Москви за останні 20 років

  Гра Кремля на території Донбасу: Росія постійно змінює стратегію війни – політолог

  Грибаускайте: Російські "Іскандери" в Калінінграді – загроза для половини країн Європи

  Кучма: Новий обмін заручниками можливий до весни

  Повернення делегації РФ зруйнує систему ПАРЄ – Климпуш-Цинцадзе

  США вводитимуть нові санкції, поки агресор не залишить Україну – посол