Питання боротьби з корупцією стає дедалі гострішим у стосунках між Україною та деякими з її найсильніших партнерів. Саме через акцент на цій проблемі з боку влади США такою напруженою була остання зустріч президента Володимира Зеленського та державного секретаря Ентоні Блінкена.
Про це йдеться у матеріалі видання The Washington Post.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Американські журналісти стверджують: Вашингтон та його союзники вже неодноразово заявляли Києву, що в царині антикорупційної діяльності робиться занадто мало. Експерти вважають, що Україна може витрачати багато зусиль на приховання реальної підзвітності та намагання догодити партнерам.
"Українські чиновники наполягають, що борються з корупцією так само люто, як їхні війська борються з російськими загарбниками на сході. Але західні уряди, включно зі Сполученими Штатами, кажуть, що цього все ще недостатньо – це джерело все більш гострої напруги між Києвом і деякими з його найпотужніших прихильників, що створює постійну небезпеку для додаткової економічної та військової допомоги", – мовиться у статті.
Майже щомісяця до переліку резонансних арештів і звільнень додається нова справа.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Наприкінці травня Національне антикорупційне бюро України звинуватило ексзаступника голови Офісу президента Андрія Смирнова в незаконному збагаченні. У НАБУ заявляють, що той придбав нерухомості, автомобілів та інших активів на суму у понад 10 разів більшу, ніж його задекларовані зарплата та заощадження.
У квітні Зеленський звільнив керівника департаменту кібербезпеки Служби безпеки України Іллю Вітюка – через кілька днів після того, як ЗМІ розповіли про його дружину та придбану нею квартиру в елітному районі Києва за понад пів мільйона доларів.
Минулого року голову Верховного Суду України Всеволода Князєва звинуватили в отриманні хабаря у понад 2 мільйони доларів та негайно звільнили. А відомого олігарха Ігоря Коломойського, який колись був потужним прибічником Зеленського, було заґратовано за підозрою в шахрайстві, розтраті та відмиванні грошей, а потім його звинуватили у фінансуванні замовного вбивства на початку 2000-х років.
Представники української влади кажуть, що ці випадки є доказом узгоджених і успішних зусиль у боротьбі з хабарництвом. Але всі обвинувачені заявляють про свою невинуватість, а їхні справи досі не дійшли до суду.
"Зростання удвічі кількості справ не означає, що корупції стало вдвічі більше. Навпаки: це означає, що ми удвічі ефективніші, ніж раніше", – прокоментував виданню керівник САП Олександр Клименко.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
У західних столицях, однак, у цьому не настільки впевнені. У боротьбі України з корупцією на кону мільярди – не лише власних грошей, а й західної військової та економічної допомоги.
"Хоча не було прямих звинувачень у нецільовому використанні чи незаконному привласненні американських грошей чи зброї, республіканські конгресмени серед причин перешкоджання виділенню пакета допомоги на $61 млрд називали занепокоєння корупцією – ця багатомісячна затримка дала змогу російським військам просунутися", – нагадують журналісти.
Вони пишуть, що десятиліттями в Україні процвітала корупція, олігархи контролювали ключові галузі та депутатів парламенту. "Купити" можна було державних службовців, зокрема і суддів. Але багато українських посадовців кажуть, що останніми роками країна досягла великих успіхів і не отримує достатньо шани. У матеріалі нагадують про створену ще після 2014 антикорупційну інфраструктуру – НАБУ, Вищий антикорсуд, НАЗК, спеціальний відділ по боротьбі з корупцією в Міноборони.
Але американські посадовці, включно з держсекретарем Ентоні Блінкеном, кажуть, що цього досі недостатньо. У Києві минулого місяця він зауважив, що Україна "зробила важливі кроки, але багато чого ще належить зробити".
"Перемога на полі бою не допустить, щоб Україна стала частиною росії. Перемога у війні з корупцією не дасть Україні стати схожою на росію", – наголосив тоді Блінкен.
Зеленський, за словами анонімних джерел, залишився розчарованим тією напруженою зустріччю та зосередженістю посадовця на проблемі корупції.
Українські високопосадовці скаржаться на стереотип про корумповану країну, який американці та європейці часто використовують для виправдування затримки в наданні життєво необхідної допомоги. І що це звинувачення є "не лише кліше, а й свідченням лицемірства в столицях, які мають власні проблеми з корупцією".
"Проте українці не можуть дозволити собі ігнорувати скарги Заходу – якими б несправедливими вони їх не вважали", – наголошують у WP.
Нагадаємо, речник Держдепартаменту США раніше заявляв, що хоча протягом кількох останніх років влада України вжила низку антикорупційних заходів, втім можна зробити більше.
Дивіться також відео: