Вибори в Україні
Вибори в Україні Shutterstock

Рекордно низька явка, продаж голосів, обстріл автобуса: як пройшов другий тур місцевих виборів-2020

Читайте по-русски
Місцеві кандати, пов'язані з загальнополітичними лідерами, могли приховано агітувати за себе на телебаченні

Вісім кримінальних проваджень та п'ять адміністративних протоколів. Поліцейські фіксували порушення під час другого туру місцевих виборів. Серед них – незаконна агітація, фальсифікація виборчих документів, а також фотографування та псування бюлетенів. Не минулося і без підкупу виборців. Про особливості недільного голосування знають журналісти "5 каналу".

Явка на рівні 24% та некритичні порушення, зафіксовані на дільницях. Вибори міських голів у семи громадах дали старт другому туру місцевих виборів. Мешканці його проігнорували.

"Ми не бачимо в цьому особливої трагедії, хоча проблема залишається, – це низька участь громадян і низький їхній інтерес їх до обрання органів місцевого самоврядування. Але законодавство не передбачає порогової явки для легітимно обраних голів територіальних громад", – розповіла голова правління громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.

Найактивніше голосували в Кам'янці-Подільському: на дільниці прийшло трохи більш як 34% виборців. Найменше – 19%, проголосувало в Сумах. На дільницях, де працювали представники громадських організацій, кричущих порушень не виявили. В основному вони стосувалися поганого забезпечення самих дільниць необхідним обладнанням, перешкоджання роботі спостерігачів. Утім були й ситуації, які можна розцінювати як підкуп виборців – така історія сталася в Краматорську.

"Молодий чоловік після того, як проголосував, сфотографував на телефон свій бюлетень і демонстрував прямо в приміщенні дільниці іншому чоловікові, який з ним прийшов, свій телефон. Очевидно, показував, за кого він проголосував", – пояснив аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

Підозрілою здалася спостерігачам ситуація, яка сталася в Одесі. Тут виборців запідозрили у продажі голосів.

"Ми фіксували в Одесі нетипові позначки в бюлетенях. Коли виборці замість хрестика або галочки, що є типовою формою фіксації волевиявлення, ставили букви. Ці нетипові позначки використовуються на різних виборах і можуть свідчити про контрольоване голосування або продаж голосу", – зазначила Ольга Айвазовська.

А ось ще одну історію з Краматорська називають спробою тиску на членів дільничних комісій. Автобус, який розвозив їх по дільницях, невідомі обстріляли з пейнтбольних маркерів.

"Невідомий вийшов із-за рогу школи, а "ГАЗель" була припаркована на внутрішньому дворі подвір'я, і здійснив 23 постріли. У цей момент у мікроавтобусі був лише водій", – розповіла координаторка громадянської мережі "Опора" в Донецькій області Наталія Боровська.

У поліції не виключають – це була спроба залякати членів виборчих комісій.

"За цим фактом було внесено інформацію до ЄРДР за статтею 296 (хуліганство). Із цього приводу вчора вночі і сьогодні зранку проводяться низка слідчо-оперативних заходів, відпрацьовується територія, подворовий обхід, відпрацьовуються камери, які могли це зафіксувати", – повідомив помічник начальника Нацполіції в Донецькій області Олег Ягольник.

У другому турі кандидати мали не так багато часу для агітації. І впродовж цього періоду не всі були в рівних умовах.

"Місцеві лідери, які балотуються в другому турі, були пов'язані з загальнополітичними лідерами. І через цей механізм отримали можливість приховано агітувати за себе на національних телеканалах. Ця практика, безумовно, суперечить принципу рівності можливостей", – зазначив аналітик громадянської мережі "Опора" Олександр Клюжев.

Офіційно оприлюднити результати волевиявлення в семи громадах комісії мають упродовж п'яти днів із дня голосування. А на 22 та 29 листопада заплановані вибори в інших населених пунктах, де відбудеться другий тур. 

Петро Троць, Ірина Шевченко, Ганна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
Зірка, що зробила себе власноруч, та людина, яка робила зірками інших: Танчинець та Рудницька у "Кондратюк у понеділок"
Наступний матеріал
Відомі люди змушені працювати перукарями або таксистами: фронтмен "БЕZ ОБМЕЖЕНЬ" про карантин
Loading...

У КВУ розповіли про порушення під час місцевих виборів в Україні – що особливого цьогоріч

Порушення голосування та результати спостереження "ОПОРИ" – відео

Притула проігнорував "день тиші" перед місцевими виборами і продовжив агітацію – "ОПОРА"