Вісім кримінальних проваджень та п'ять адміністративних протоколів. Поліцейські фіксували порушення під час другого туру місцевих виборів. Серед них – незаконна агітація, фальсифікація виборчих документів, а також фотографування та псування бюлетенів. Не минулося і без підкупу виборців. Про особливості недільного голосування знають журналісти "5 каналу".
Явка на рівні 24% та некритичні порушення, зафіксовані на дільницях. Вибори міських голів у семи громадах дали старт другому туру місцевих виборів. Мешканці його проігнорували.
"Ми не бачимо в цьому особливої трагедії, хоча проблема залишається, – це низька участь громадян і низький їхній інтерес їх до обрання органів місцевого самоврядування. Але законодавство не передбачає порогової явки для легітимно обраних голів територіальних громад", – розповіла голова правління громадянської мережі "Опора" Ольга Айвазовська.
Найактивніше голосували в Кам'янці-Подільському: на дільниці прийшло трохи більш як 34% виборців. Найменше – 19%, проголосувало в Сумах. На дільницях, де працювали представники громадських організацій, кричущих порушень не виявили. В основному вони стосувалися поганого забезпечення самих дільниць необхідним обладнанням, перешкоджання роботі спостерігачів. Утім були й ситуації, які можна розцінювати як підкуп виборців – така історія сталася в Краматорську.
"Молодий чоловік після того, як проголосував, сфотографував на телефон свій бюлетень і демонстрував прямо в приміщенні дільниці іншому чоловікові, який з ним прийшов, свій телефон. Очевидно, показував, за кого він проголосував", – пояснив аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.
Підозрілою здалася спостерігачам ситуація, яка сталася в Одесі. Тут виборців запідозрили у продажі голосів.
"Ми фіксували в Одесі нетипові позначки в бюлетенях. Коли виборці замість хрестика або галочки, що є типовою формою фіксації волевиявлення, ставили букви. Ці нетипові позначки використовуються на різних виборах і можуть свідчити про контрольоване голосування або продаж голосу", – зазначила Ольга Айвазовська.
А ось ще одну історію з Краматорська називають спробою тиску на членів дільничних комісій. Автобус, який розвозив їх по дільницях, невідомі обстріляли з пейнтбольних маркерів.
"Невідомий вийшов із-за рогу школи, а "ГАЗель" була припаркована на внутрішньому дворі подвір'я, і здійснив 23 постріли. У цей момент у мікроавтобусі був лише водій", – розповіла координаторка громадянської мережі "Опора" в Донецькій області Наталія Боровська.
У поліції не виключають – це була спроба залякати членів виборчих комісій.
"За цим фактом було внесено інформацію до ЄРДР за статтею 296 (хуліганство). Із цього приводу вчора вночі і сьогодні зранку проводяться низка слідчо-оперативних заходів, відпрацьовується територія, подворовий обхід, відпрацьовуються камери, які могли це зафіксувати", – повідомив помічник начальника Нацполіції в Донецькій області Олег Ягольник.
У другому турі кандидати мали не так багато часу для агітації. І впродовж цього періоду не всі були в рівних умовах.
"Місцеві лідери, які балотуються в другому турі, були пов'язані з загальнополітичними лідерами. І через цей механізм отримали можливість приховано агітувати за себе на національних телеканалах. Ця практика, безумовно, суперечить принципу рівності можливостей", – зазначив аналітик громадянської мережі "Опора" Олександр Клюжев.
Офіційно оприлюднити результати волевиявлення в семи громадах комісії мають упродовж п'яти днів із дня голосування. А на 22 та 29 листопада заплановані вибори в інших населених пунктах, де відбудеться другий тур.
Петро Троць, Ірина Шевченко, Ганна Кудрявцева, "5 канал"