polittech.org

Рада ухвалила новий Виборчий кодекс із пропозиціями Зеленського: як тепер голосуватимуть виборці – сюжет

Читайте по-русски
Якщо закон підпише президент, то новий Виборчий кодекс запрацює вже з 1 січня нового року

Подарунок від депутатів на Миколая! Верховна Рада конституційною більшістю підтримала ветований президентом закон. За проголосували 330 народних обранців.

Вперше Виборчий кодекс українські парламентарі ще попереднього скликання підтримали влітку цього року. Із 2017-го року. Тоді збирали буквально по голосу. Утім проголосованому документу так і не судилося офіційно стати законом, уже через два місяці, у вересні, Володимир Зеленський його ветував та повернув у парламент із 17 пропозиціями. Кодекс чи не повністю переробили у комітеті.

Остання редакція з'явилася 17 грудня. За неї і проголосували народні обранці конституційною більшістю – 330 голосів.

Новий закон скасовує звичну змішану систему з "мажоритаркою" та залишає пропорційну, але із регіональними відкритими списками. Це означає, що виборець голосуватиме за кожного конкретно кандидата. На кожні 5-ро претендентів має бути двоє жінок. Прохідний бар'єр політсили до парламенту кодекс визначає на рівні 5%. Частина кандидатів потрапляють до парламенту автоматично, що робить списки напівзакритими.

Роман Лозинський із "Голосу" каже: "Коли ми говоримо, що списки будуть напівзакриті, це означає, що перші 9 людей проходять автоматично, людина не має права визначити, кого вона хоче бачити в межах 9".

Замість 199 мажоритарних буде всього 27 округів – по одному на область, окрім Києва та Дніпропетровщини, які розділять на два. А до Херсонської області приєднають Крим та Севастополь. Зверху у бюлетені буде список партій, а під ним їхні кандидати – від 5 до 16 від однієї політсили у кожному. Через велику кількість імен бюлетень може бути величезного розміру, до півтора метра.

Координатор виборчих програм ГМ "Опора" Ольга Айвазовська говорить: "Усіх кандидатів, що є у виборчому списку, ставитимуть галочки навпроти політичної партії, а потім в кінці бюлетеня будуть шукати квадратик, у який внесуть номер кандидата в регіональному списку, якому першочергово віддають свій голос. Тобто громадяни за традицією будуть голосувати за партію і забуватимуть по суті вносити прізвища, точніше номер цього прізвища в кінці бюлетеня. Отже, ми будемо мати цілком закриті списки".

Не зазначаючи конкретного кандидата, виборець автоматично голосує за запропонований партією список. Із зауваженнями до кодексу виступив колишній спікер, а нині нардеп, Андрій Парубій. Каже, документ значно скоротили.

"Для мене було незрозумілим, чому Зеленський наклав вето на Виборчий кодекс. Познущалися з нашого кодексу. Було 5 законів, вони після вето викинули 2 з тих законів – про ЦВК і держреєстр виборців".

Критикували нову виборчу систему і в "Батьківщині". Кажуть, з нового року пропонуватимуть свої правки до закону.

Якщо закон підпише президент, то новий Виборчий кодекс запрацює вже з 1 січня нового року. Відтак, наступні парламентські вибори пройдуть уже за новим законодавством. Як і місцеві, заплановані на осінь 2020-го.

Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Суд відклав справу про націоналізацію "ПриватБанку": яка причина і що буде далі
Наступний матеріал
Співробітники НАБУ прийшли з обшуками на телеканал "Думська TV" – включення
Loading...