Придністровський варіант для Донбасу
Придністровський варіант для Донбасу 5 канал

Придністровський варіант для Донбасу: до чого можуть призвести переговори з маріонетками Кремля

Читайте по-русски
Проти переговорів із бойовиками колишні бранці та переселенці

Два десятки років перемов. Війна завершилася. На лінії розмежування без пострілів. Проте російська армія з окупованого Придністров‘я так і не пішла.

Перемови по-молдовськи. Формат 5+2. Де двоє – це самі учасники конфлікту, Молдова і сепаратистське Придністров’я. Україна, Росія та ОБСЄ як посередники. І двоє – США і ЄС – спостерігають за процесом.

Кровопролитна війна у Молдові, яку спровокував Кремль, спалахнула на початку 90-х. Після завершення активних бойових дій під тиском міжнародної спільноти офіційний Кишинів сів за стіл перемов із російськими маріонетками, які проголосили себе керівниками Придністров’я. Росія переговори блокує і дотепер. Вимагає для так званої "ПМР" особливого статусу.

Тамтешні московські ставленики підспівують Кремлю. То псевдореферендум про так звану незалежність проведуть, то приєднатися до Росії захочуть. Але торгувати воліють з Європою.

І податки при цьому такі економічні агенти до казни Молдови не платять. Натомість лише за два тижні березня російська окупаційна армія провела більш як десяток військових навчань на території Придністров’я. За кілька кілометрів від кордону з Україною.

За роки перемов Молдова пішла на безліч поступок Тирасполю. Від визнання університетських дипломів окупованої автономії, до дозволу перетинати лінію розмежування в автівках на так званих придністровських номерах. Але Кремлю і цього мало. Росія наполягає на федералізації Молдови.

"Після окупації Донбасу та Криму, для нас статус Придністров‘я в рамках Молдови виглядає ще важливішим. Для нас федералізація неприйнятна. Але міжнародні організації працюють таким чином, що якщо в якомусь конфлікті знайдено якусь формулу, то вони можуть взяти цю формулу для опрацювання для іншого конфлікту", – каже спецпредставник України з питань придністровського врегулювання Віктор Крижанівський.

Автор плану федералізації Молдови добре відомий українцям. Це – Дмитро Козак. Нині він заступник голови адміністрації Володимира Путіна. Саме з ним перемови тепер веде Андрій Єрмак, голова Офісу президента України.

Придністровський варіант для Донбасу
Придністровський варіант для Донбасу5 канал

Одна з останніх домовленостей – створення консультативної ради, до якої мають увійти представники бойовиків. Тобто по суті це означає, що Україна готова піти на прямі переговори з бойовиками. Цього останніми роками так прагнула Москва.

"Те, що зараз трапиться у Мінську – це помилка, яку зробили молдовани, коли сіли за стіл перемов не з Росією, а з маріонетками", – переконаний Герой України та колишній бранець Володимир Жемчугов.

Проти переговорів із бойовиками колишні бранці та переселенці. Вони записали відеозвернення до президента.

Придністровський варіант для Донбасу
Придністровський варіант для Донбасу5 канал

Збунтувалися й півсотні депутатів зі "Слуги народу". Закликали відмовитися від прямих перемов із бойовиками.

Зокрема й народний обранець Гео Лерос. В інтерв'ю, яке з'вилося в четвер, він наголошував: визнавати терористів і здавати національні інтереси не можна. Після цього Володимир Зеленський звільнив його з посади свого позаштатного радника.

Поки що створення Консультативної ради – лише ідея. Остаточно затвердити її мають уже наступної середи – 25-го березня у Мінську.

Сергій Барбу, "5 канал"

Попередній матеріал
"За день можна знайти до 20 штук": як бійці саперних підрозділів розміновують зону ООС
Наступний матеріал
Міський голова Франківська пояснив, чому потрібно ввести надзвичайний стан у всій Україні
Loading...

"Кричав, "наїхав" на Потураєва і Ткаченка": ЗМІ дізналися, як Єрмак придушив бунт "слуг" через Мінський протокол

Позачергове засіданні Верховної Ради: коронавірус і мінські документи

Депутати Львівщини виступили проти "мінських угод Єрмака"

Бунт в партії "Слуга народу" через Мінський протокол – частина нардепів обурилася критикою колег

Порошенко – Зеленському: "Це державна зрада. Хто дав Єрмаку директиву підписати протокол ТКГ?"

"Аплодисменти від Кремля Зеленський хоче набагато більше, ніж від мільйонів українців" – Безсмертний