5 канал

Конфлікт на Донбасі – пряма агресія з боку Росії: підсумки ювілейного саміту "Україна-ЄС" – сюжет

У ході саміту сторони зафіксували прогрес у відносинах та значне збільшення товарообігу

Звільнення українських бранців та відповідальність Росії за агресію на сході України обговорювали сьогодні, 9 липня, у Брюсселі. В столиці Бельгії відбувся ювілейний, ХХ саміт "Україна-ЄС". Торкнулися багатьох тем, але ключова увага була приділена реалізації асоціації України та Євросоюзу. З Брюсселя – матеріал Михайла Прудника.

В ході саміту сторони зафіксували прогрес у відносинах та значне збільшення товарообігу. У Брюсселі закликають Київ продовжувати реформи і обіцяють підтримати фінансовою допомогою.

Рада Європейського Союзу напередодні затвердила виділення 1 мільярда макрофінансової допомоги. Тепер відповідний меморандум підготує Єврокомісія і його має ратифікувати український парламент. Київ сподівається отримати перші кошти вже восени.

На прес-конференції після саміту голова Європейської ради Дональд Туск українською мовою перерахував успіхи України за останній час і розповів про те, чого ще очікує від Києва.

"ЄС визнає той серйозний поступ, що Україна здійснила у проводженні реформи. Минулого року – пенсійна, та охорони здоров’я. Але в довготривалій перспективі вони зроблять Україну сильнішою. Ми вітаємо рішення про Антикорупційний суд. Антикорупційні реформи мають залишатися пріоритетними", – заявив президент Євроради.

Своєю чергою, Президент України Петро Порошенко подякував Євросоюзу за підтримку.

"Ми зробили можливими значні кроки в українських реформах, і вони невідворотні, попри російську агресію, на яку ми відповідаємо разом із ЄС, зокрема санкціями. Ці результати неможливі без вашої підтримки. 2017-го року товарообіг між Україною та ЄС збільшився на 24% порівняно з 2016-им. Нині Брюссель хоче інтегрувати Україну до енергетичного та митного союзів. Також пропонує поглиблене співробітництво і в цифровій економіці", – зазначив Порошенко.

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер зауважив, що позитивні результати стали помітними після підписання угоди про асоціацію з ЄС.

"Зросла двостороння торгівля. Кількість українських компаній, які експортують до ЄС, зросла від 10 тисяч до 14,5 тисяч. І це за такий короткий час. Це чудовий результат", – наголосив Юнкер.

За підсумками зустрічі учасники підписали спільну декларацію. В ній вперше зафіксовано на папері воєнний конфлікт на сході України – це пряма агресія з боку Росії. Від запроваджених у 2014 році санкцій ЄС не відмовляється. Минулого тижня ЄС подовжив їх ще на півроку. А через те, що Кремль провів голосування на президентських виборах в анексованому Криму, Брюссель розширив персональний список санкцій.

Також у документі сторони закликають Москву звільнити українських політв’язнів у Росії та анексованому Криму. Називаються конкретні прізвища бранців, звільнення яких вимагають негайно.

"Це вперше за час наших самітів до тексту підсумкової декларації вписали імена відомого режисера Олега Сенцова, українського журналіста Романа Сущенка, що працював у Парижі, і українського громадянина Володимира Балуха, який мав лише одну провину – не відмовився від свого українського паспорта, вивісив на балконі український прапор і за це отримав три роки в’язниці, і зараз його хочуть засудити ще до чотирьох. Це спроби Росії продовжити свою політику в Криму і політику проти українських громадян. Дуже важливо, щоб світ продемонстрував свою солідарність і зробив усе можливе, аби повернути українських громадян", – заявив Петро Порошенко.

"Я і далі закликатиму до негайного звільнення Сенцова та інших. Я хочу забезпечити, щоб наші партнери відреагували. Я сподіваюся, що це питання буде частиною зустріч Трампа і Путіна. Ми всі повинні нагадувати, що імідж Росії залежить не лише від організації чемпіонатів із футболу, але ніхто не повинен забувати, що саме відбувається, що є суттю і політики Росії, це порушення міжнародного права", – наголосив Дональд Туск.

У Брюсселі визнають – Росія намагається впливати і на процеси всередині Європейського Союзу. Особливо нині, адже навесні і в Україні, і в Європейському союзі відбудуться вибори.

Михайло Прудник, Іван Довганик, "5 канал"

Попередній матеріал
Російський суд визначив дату основного слухання у справі політв'язня Гриба – батько ув'язненого
Наступний матеріал
Адвокатам "тітушковода" Крисіна відмовили у відводі суддів
Loading...

Ювілейний саміт "Україна-ЄС" за участі Порошенка: які теми обговорювали

У Брюсселі стартував ювілейний XX саміт Україна-ЄС

Саміт Україна-ЄС: зустріч Порошенка з Дональдом Туском – відео

Підсумки саміту Україна-ЄС: прес-конференція Порошенка, Туска та Юнкера – відео

Амбітна угода: Климпуш-Цинцадзе назвала, які галузі обрали для тіснішої інтеграції України з ЄС

Після 10 годин переговорів: лідери Євросоюзу домовилися в питанні мігрантів