Верховна Рада оголосила список кандидатів на вакантну посаду судді Конституційного Суду України за своєю квотою. У переліку опинилися, зокрема, і двоє чинних депутатів від "Слуги народу". Це порушує вимогу статті 148 Конституції про політичну незалежність суддів КСУ.
На цьому наголошує "Фундація DEJURE".
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Схоже, влада не поспішає зупиняти практику політичної упередженості суддів, яка є основним джерелом проблем у КС: у списку двоє депутатів від "Слуги народу" – Олександр Копиленко, заступник голови комітету з питань зовнішньої політики, та Павло Павліш, заступник голови комітету з питань правової політики", – звернули увагу в громадській організації.
Там нагадали, що нардеп Павліш був серед ініціаторів кількох скандальних законопроєктів. У березні цього року він пропонував обмежити доступ до судового реєстру (проєкт закону №7033-д) і не проводити запис судових засідань (№8359). А його свіжа пропозиція №9643-1, згідно з висновком експертів, може створити нові механізми контролю та політичного впливу на Верховний Суд.
У Фундації вказують, що політизація КСУ відбувається вже не вперше. Лише минулого року парламент, незважаючи на висновки Венеційської комісії та вимоги Конституції, призначив суддею нардепку від "Слуги народу" Ольгу Совгирю. На той час вона була заступницею профільного комітету з питань правової політики.
"Очевидно, влада зрозуміла, що схема робоча. І продовжує діяти відповідно. А ризики подальшої політизації Конституційного Суду дуже високі – від схвалення виборів під час війни до фактичного скасування ключових євроінтеграційних реформ, як це було в 2020 році", – кажуть автори.
Але одразу зауважують, що нині ситуація таки відрізняється, адже попередній відбір кандидатів здійснює Дорадча група експертів за участю міжнародних фахівців. Тож нині на практиці відбувається перевірка дієвості нового механізму.
Водночас у переліку присутні й гідні кандидати, визнали в DEJURE. Тож поки ще можна сподіватися, що слугою Феміди призначать людину, яка відповідає критеріям політичної незалежності, доброчесності та високих професійних навичок.
Дивіться також відео: Реформа Конституційного Суду – шлях до корупції. Депутати знали, за що саме голосують, – Данило Мокрик
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.