московський патріархат – дорівнює російська церква. Конституційний Суд у вівторок визнав правомірним перейменування УПЦ мп. Сам законопроєкт Верховна Рада ухвалила ще 2018-го, однак досі чинності він не набув.
Однак чотири роки тому Опозиційний блок подав заяву до Конституційного Суду, що нібито документ не правомірний. Відтоді засідання у цій справі не було. Як і перейменування УПЦ мп. Хоча закон зобов'язує релігійні організації змінювати свою назву, якщо керівний центр церкви розташований в іншій країні. Відтак УПЦ мп мала б назватися російською православною церквою в Україні.
Паралельно сумнозвісний Окружний адміністративний суд столиці заборонив будь-які реєстраційні дії щодо УПЦ мп до завершення розгляду в Конституційному Суді. І поки розгляду не було – діяльність церкви країни-агресорки тривала. Уже й під час повномасштабного вторгнення. Як от на тимчасово окупованих територіях наслідки діянь були катастрофічними. Поплічники окупантів у рясах, у тимчасово окупованому Херсоні, кропили та благословляли російських найманців на бій проти українців.
Аби подвигів попів у рясах стало менше, Служба безпеки України навідується до храмів УПЦ мп по всій Україні, щоби священнослужителі не вели підривної діяльності на користь кремля під час війни. Знаходять чимало – від російських рублів і паспортів до методичок і знамен. І спинятися у пошуку колаборантів не збираються.
На довгоочікувану звістку-ухвалу від Конституційного суду відреагував п'ятий президент Петро Порошенко, за каденції якого й було проголосовано закон про перейменування.
"московська церква не має маскуватися під українську, церкві окупанта не місце в Україні! Органам виконавчої влади належить завершити розпочату ще 2018 року роботу і сприяти об'єднанню українських православних в українській Церкві", – наголосив Порошенко.
Релігієзнавці певні – рішення конституційного суду по суті нічого не міняє. Бо закон не був заблокований, як це поширювала пропаганда московського патріархату. Нині ж феміда остаточно ухвалила – закон треба виконувати. Однак російська церква в Україні може і надалі його ігнорувати.
"Я думаю, що закону не виконають, тому що держава не може примусово їх перереєструвати і нав'язати свою назву. Тобто вони самі повинні внести зміни. Очевидно, таких змін не захочуть вносити, тоді має бути запущений механізм блокування правочинності їхніх статутів: вони не відповідають чинному законодавству, а значить – не чинні. Мін'юст повинен внести в єдиний державний реєстр, що такі 9 тисяч релігійних організацій і їхні статути не відповідають законодавству, а тому не можна проводити з ними ніяких операцій: відкривати банківські рахунки, підписувати договори про комунальне обслуговування тощо", – пояснює релігієзнавець Дмитро Горєвой.
Окрім рішення конституційного суду, для УПЦ мп є ще одна новина. Міністерство культури рекомендувати не продовжувати з УПЦ московського патріархату оренди двох церков у Києво-Печерській лаврі. Бо у філії російської церкви в Україні спливає договір оренди храмів у Верхній Лаврі. На використання Нижньої Лаври вони мають безстрокову угоду, але після перевірки комісією ситуація може змінитися.
Олена Рибінська, "5 канал".
Дивіться також відео: УПЦ мп ЗАБОРОНИЛИ НА ХАРКІВЩИНІ: жоден із депутатів не був проти – Богдан Ткачук
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.