Інформація про Революцію Гідності в підручнику з історії України відповідає рішенню Європейського суду з прав людини. Про це "5 каналу" розповів автор підручника для 5-го класу Ігор Щупак. Каже, що саме цим рішенням суду, яке покладає провину за вбивства на Майдані на тодішню українську владу, має керуватися Міносвіти, коли надаватиме роз'яснення позивачу Андрію Портнову. 21 січня Окружний адмінсуд Києва вирішив задовольнити позов Портнова і зобов'язав Міносвіти перевірити вісім підручників з історії України для п'ятих та одинадцятих класів різних видавництв 18-19 років. У підручниках пишуть, що снайпери "Беркута" застрелили на вулиці Грушевського п'ятьох активістів Євромайдану, але за твердженням позивача – цей факт не є доведеним. Чи переписуватимуть підручники – знає журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка.
Розповідати про події Революції Гідності її учасникам не потрібно – вони все бачили на власні очі. А от для маленьких українців переписати історію дуже би хотіли ті, хто в 2014-му був по інший бік барикад.
До розділу про Революцію Гідності клас, де вчиться 11-річний Тимофій Дадіверен, ще не дійшли. Однак матеріал, що викладений у підручнику, п'ятикласнику знайомий. Із розповідей тата.
"Він чітко розумів, що відбувалося, тому що тато в нас брав участь. Він їздив на Майдан. Ми тут вдома все це обговорювали", – каже мама Тимофія Олена.
Викинути розповіді про розстріли майданівців спецпризначенцями з підручників історії для п'ятого та одинадцятого класів – забажали ті, хто був частиною режиму Януковича в 2014-му. Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов ексзаступника керівника адміністрації президента-втікача Андрія Портнова. І зобов'язав Міносвіти переглянути посібники з історії, які надрукували у 2018 та 19-му.
У позові йдеться про 8 конкретних підручників, які нині лежать на партах школярів. У них у кількох абзацах мовиться про розгін студентів 30 листопада 2013-го, перші вбивства на Майдані, втечу Януковича та окупацію на сході та в Криму. Співавтор однієї з книжок історії для 5-го класу Ігор Щупак каже: інформація про Революцію Гідності – відповідає рішенню Європейського суду з прав людини. На початку цього року той поклав провину за вбивства на Майдані на тодішню українську владу. Хоча й писали книжку задовго до вердикту європейської Феміди. Керувалися державною програмою.
"Я не дивуюся, що в чиновників, які працювали з Януковичем, є бажання якимось чином зробити ревізію трактування подій Революції Гідності. Тому що їм там пишатися нічим. Але інша річ, як на це відреагує зараз Міносвіти. Наприклад, чи подасть воно апеляцію на це рішення суду. І цей крок як раз продемонструє позицію теперішньої влади щодо бажання зробити ревізію", – каже колишня міністерка освіти і науки Лілія Гриневич.
У Міносвіти кажуть – іще надають оцінку рішенню суду. Його розтлумачують правознавці – МОН зобов'язав переглянути зміст підручників. Але не зобов'язане їх виправляти.
"Судовим рішенням не зобов'язано вчинити певних дій з самими підручниками. А зобов'язано надати відповідь на звернення заявника пана Портнова. І зобов'язано здійснити перегляд підручників. Це не значить їх переписати. Це значить – надати оцінку – тим обставинам і фактам, які викладені у зверненні", – пояснює президентка Асоціації адвокатів Зоя Ярош.
Рішення скандального Окружного адмінсуду – ще не набрало чинності. Міносвіти має 30 днів, щоб оскаржити його. Якщо ж у відомстві стануть на бік Портнова і захочуть змінити зміст книжок – автори посібників мають повне право й самі піти до суду, щоби захищати свою інтелектуальну власність, вважають правознавці.
Ганна Рибалка та Ганна Кудрявцева. "5 канал"