Мінські переговори
Мінські переговори Ірина Геращенко / Facebook

Переговори ТКГ хочуть перенести з Мінська: у чому причина та як реагує Москва

Читайте по-русски
Про перенесення переговорів із Мінська говорять вже не вперше

Для переговорного процесу більше не придатний: Мінськ не може залишатися майданчиком для Тристоронньої контактної групи. Про це заявив голова української делегації Леонід Кравчук. Причиною назвав, зокрема, і примусову посадку пасажирського літака у Мінську минулої неділі. На ідею Києва щодо переїзду з білоруської столиці вже відреагували в Москві. Чому Україну більше не влаштовує Мінськ, де продовжувати зустрічі та чи не спричинить такий переїзд перезавантаження Мінського процесу? Тему вивчала журналістка "5 каналу".

Мирним перемовам у Мінську більше не місце – із такою заявою нині виступає голова української делегації у Тристоронній контактній групі Леонід Кравчук. Каже, на заваді насамперед диктаторський режим Лукашенка, який на додачу під потужним впливом Кремля. А ще посадка літака, з якого зняли опозиційного журналіста Романа Протасевича – не залишає шансу українській делегації на відвідини Білорусі.

"Останні дії диктатора Лукашенка засвідчують про те, що він може вчинити будь-які кроки не рахуючись ні з міжнародними нормами, ні з відносинами між країнами. Дії Лукашенка, реальна ситуація є просто небезпечною аби там проводити зустрічі", –  зазначив голова Української делегації у ТКГ Леонід Кравчук.

Хоча вживу у Мінську переговірники зустрічалися понад рік тому. Через пандемію коронавірусу засідання Тристоронньої контактної групи нині проводять виключно онлайн. Тому питання про місце не стоїть аж так гостро, каже один із учасників.

"У цьому більше політики ніж практики, тому що проблема коронавірусу нікуди не пішла. Поки що ніхто не піднімає питання про проведення офлайн. Рішення про перенесення локації має прийматися учасниками ТКГ – Україна, Росія і ОБСЄ", – повідомив представник Донецька у ТКГ Сергій Гармаш.

Втім, поки що розмови про переїзд переговірного майданчика із Мінська – лише розмови. З офіційними запитами до ОБСЄ чи країн, які могли б замінити Білорусь, Україна не зверталася. Згоди потрібно домогтися і від Росії, але там уже пручаються. На пропозицію Леоніда Кравчука вже відреагували у Кремлі. І, схоже, згоди на переїзд від російської сторони – годі й чекати. У Москві до нас – ще й із закидами про бажання зірвати Мінські домовленості.

"Що стосується заяв пана Кравчука, то в принципі не йому вирішувати, як далі працюватиме контактна група, якщо звісно українська сторона не хоче ухилитися остаточно від виконання своїх зобов'язань", – повідомив міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.

Голова Української делегації у ТКГ Леонід Кравчук додав: "я не говорив, що Кравчук приймає рішення, я говорив, що ми спільно маємо прийняти рішення".

І тому Леонід Кравчук пропонує провести консультації. Куди ж податися для переговорів? Каже, країна має бути нейтральна і не надто далека.

"Потрібно виходити з того, аби це не було за тисячу кілометрів. Швейцарія, Фінляндія, Польща близько. Росія також може запропонувати", – підсумував Леонід Кравчук.

Спроба перенести майданчик для перемов із Мінська не перша. Говорити про це почали у серпні торік. Тоді скандальні вибори і самопроголошення президентом Олександра Лукашенка не визнав увесь цивілізований світ. Але роботу онлайн у тристоронній групі не залишили. Заклики перебратися з Мінська коментував і Лукашенко місяць тому.

"Це чисто політична вакханалія. Але, повірте, ми особливо не паримося з цього приводу. Просто шкода Україну, що цей процес може затягнутися або взагалі зруйнуватися", – сказав Лукашенко.

Затягнувся і так, бо реального результату від роботи Тристоронньої контактної групи за останні місяці немає, – кажуть переговірники. Обміну полоненими не відбувається, а Росія схиляє Україну до поступок, зокрема, до відведення військ, а себе і надалі не визнає стороною конфлікту.

"Росія вважає, що вона не сторона конфлікту, що вона посередник, ми запитує коли це ми просили про посередництво?", – підкреслює представник Донецька у ТКГ Сергій Гармаш.

Представник України в політичній підгрупі ТКГ (2018-2019) Роман Безсмертний каже: "робота ТКГ висить і це результат дій Кремля, і точно так же висить Нормандія ,– і це теж результат дій Кремля. Треба спробувати в онлайн режимі продовжувати дискусію щодо звільнення полонених, щодо гуманітарних проектів окупованих територій".

Водночас, від ідеї про зміну штаб-квартири переговорів недалеко й до повного перезавантаження всього Мінського процесу, у який Україна зайшла ще у 2015, – впевнений голова делегації Леонід Кравчук. А от її учасник Сергій Гармаш каже, новий формат навряд чи реальний.

"Дуже складно створити щось нове, тому що Росія не хоче, і я думаю, ОБСЄ не зацікавлена. Мінський процес є похідним від "нормандського" формату, а там якраз Росія сторона конфлікту і нам не вигідно це втрачати", – підсумував Сергій Гармаш.

Тим часом, наступна зустріч ТКГ в онлайн форматі відбудеться вже 9 червня.

Ірина Сисак, Микола Довгий і Богдан Танасійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Уперше з дівчатами: яким був історичний останній дзвоник у військовому ліцеї ім. Богуна
Наступний матеріал
Припинення авіасполучення між Україною і Білоруссю: як повертатимуться додому українці, які перебувають на лікуванні
Loading...

Хайпонути на клоунаді: корумпований дуелянт і цього не приховує – "Час Ч"

ТКГ домовилася про гарантії безпеки для відкриття КПВВ "Щастя" та "Золоте"

Обмін полоненими: Україна просить бойовиків звільнити майже 100 осіб

Росія запропонувала Україні відновити "режим тиші" на Донбасі, але сама цей документ підписати відмовилася – Кравчук

Росія в ТКГ визнала, що представники ОРДЛО не є суб'єктами переговорів – Арестович

ТКГ не домовилася про перемир'я на Великдень, засідання перенесли – Гармаш