Народні депутати так і не змогли розглянути законопроєкт про відновлення електронного декларування. Це одна з норм, яку вніс своїм скандальним рішенням Конституційних Суд. Депутатські фракції знайшли консенсус і вже були готові голосувати. Втім, альтернативний документ запропонував "слуга" Дубінський. Тепер законопроєкт з'явиться на порядку денному наступного пленарного тижня. Чому так і як реагували депутати – знають журналісти "5 каналу".
Хто не хоче розв'язати конституційну кризу? Нині депутати зібралися голосувати за повернення електронного декларування. Хоч і більшість нардепів була "за", плани зірвав один – "слуга" Олександр Дубінський.
До Ради не прийшов, але нашкодити депутатам устиг. Під куполом були налаштовані взятися за так званий законопроєкт Разумкова. Ним Рада планувала повернути забраковані Конституційним Судом антикорупційні норми щодо обов'язкових онлайн-декларацій для посадовців. Але в останню мить Олександр Дубінський подав альтернативний документ і заблокував розгляд.
"Вчора підписалися 126 народних депутатів, після того як був розглянутий цей документ і була досягнута позиція, що цей документ буде розглядатися в залі сьогодні. Один з наших колег Олександр Дубінський вніс альтернативний законопроект №4104-1. Я не буду коментувати дії нашого колеги, але ВР не може порушувати закон. Ми сьогодні не можемо розглянути цей закон, тому що немає висновку комісії", – заявив спікер Верховної Ради Дмитро Разумков.
А згідно із законами, далі пропозицію Дубінського має розглянути профільний комітет. Депутати обурюються, мовляв, через забаганки скандального нардепа, якого пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським, парламент паралізований, а конституційна криза затягується.
"Парламентський тероризм! Пан Дубінський взяв у заручники одноосібно цілий парламент і цілу країну, він, по суті, заблокував законний та швидкий процес відновлення декларування", – обурився нардеп "Голосу" Роман Лозинський.
Розгляд відклали не лише через витівку Дубінського, кажуть депутати від "Європейської солідарності". Припускають, відновлювати антикорупційне законодавство не хоче й сама провладна фракція.
"У Дубінського могли бути які завгодно мотивації, але ним намагаються справді скористатися і затягнути розгляд. Вони не хочуть відновлення декларування", – заявила нардепка "Європейської солідарності" Вікторія Сюмар.
З критикою і в "Батьківщині". Кажуть, повернення електронного декларування було заблоковано свідомо.
"Я не розумію, як ми зараз по суті можемо на тиждень відкладати прийняття цього питання", – заявила голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
А в "Слузі" кажуть – хочеш не хочеш, мусять дотриматися процедури, та й спішити нібито нема куди – криза почекає.
"А ви чого поспішаєте, якісь дедлайни є у нас? Давайте продовжимо консультації", – заявив нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев.
І поки законопроєкти відкладаються, депутати хвилюються – аби за той час Конституційний Суд не наухвалював інших сумнівних рішень.
"За час, поки ми маємо витримати регламентні законні норми, Конституційний Суд може зруйнувати за тиждень-два важливі реформи", – сказав нардеп "Голосу" Роман Лозинський.
Законопроєкт Дмитра Разумкова підтримали більшість фракцій. Депутати вважають його більш конституційним, аніж документ авторства Зеленського. Президент пропонує Раді розігнати Конституційний Суд. Втім, у "Слузі народу" заявляють – для вирішення кризи Рада має проголосувати за обидва варіанти.
"Нам потрібно ухвалити 2 рішення, перше – по поверненню антикорупційного законодавства, друге – щодо КСУ, ухвалення лише одного рішення – це брехня, його скасує КСУ негайно", – сказала чільниця комітету ВР з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна.
Зареєстрували й інші законопроєкти – ті, які мають регулювати роботу Конституційного Суду.
"Мова про питання кворуму, про питання кількості суддів, щоб ухвалювати рішення, на моє переконання, це більш комплексні речі", – сказав "слуга" Віталій Безгін.
Вже у п'ятницю документ може з'явитися на порядку денному. А на початку тижня депутати підписали спільну заяву, в якій закликали суддів Конституційного Суду добровільно піти у відставку. На цю пропозицію – ніхто зі служителів Феміди не пристав. Поки що.
Ірина Сисак, Сергій Клименко та Юрій Усік, "5 канал"