Саміт НАТО в Брюсселі
Саміт НАТО в Брюсселі 5 канал

Невдоволений Трамп, дратівлива Угорщина, Україна без EOP: у Брюсселі стартує саміт НАТО

Київ на цьому саміті сподівався отримати Програму партнерства посилених можливостей – однак її годі й чекати

У Брюсселі стартує саміт НАТО. Лідери 29 держав-членів Альянсу мають обговорити стратегію подальшого реформування НАТО. Між країнами немає єдності щодо витрат на оборону. Одна з тем – підтримка партнерів, таких як Україна та Грузія. У Брюсселі перебуває кореспондент "5 каналу" Михайло Прудник.

У ці хвилини відбувається офіційне відкриття саміту НАТО. Але кілька лідерів уже встигли зробити свої заяви. Американський президент Дональд Трамп зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. Розмова була надзвичайно складною. Трамп вимагає від країн-членів збільшити витрати на оборону – як домовлялися під час саміту в Уельсі. Мають витрачатися щонайменше 2% ВВП.

Найбільше американського лідера обурює, що три країни з великими економіками – це Німеччина, Франція та Італія – і досі цього не зробили. Берліну хазяїн Білого дому дорікає, що той витрачає мільйони доларів на купівлю російського газу, замість того, щоб витрачати їх на оборону. То чому США має давати гроші на захист європейців? – питається Трамп.

"Німеччина повністю контролюється Росією, оскільки вони отримують до 70% своєї енергії з Росії та нового газогону. Я гадаю, це дуже погано для НАТО і так не має бути. Ми повинні поговорити з Німеччиною про це", – заявив він.

Канцлер ФРН Ангела Меркель у відповідь зазначила: "Німеччина робить багато для НАТО. Вона є другою країною Альянсу за кількістю військ. Більша частина нашого військового потенціалу залучена до НАТО. В нас і досі активна присутність в Афганістані. Там ми захищаємо також інтереси і Сполучених Штатів".

Україна на цьому саміті сподівалася отримати Програму партнерства посилених можливостей (Enhanced Opportunities Partnership, EOP) – однак цього разу її не буде. По-перше, партнери надто зайняті своїми внутрішніми чварами. По-друге, Угорщина оголосила, що заблокує будь-які двосторонні рішення. І це відверто дратує українських партнерів.

За підсумками саміту планують ухвалити резолюцію щодо України, однак вона не потребуватиме одноголосного затвердження. Натомість і генеральний секретар, і низка європейських лідерів пообіцяли підтримку Україні, яка найбільше постраждала від російської агресії. А польський президент вважає, що Україна неодмінно має стати членом НАТО.

"Я переконаний, що на цьому саміті НАТО вкотре підтвердить Україні свою непохитну підтримку. В нас багато засобів подальшого розвитку відносин. Це комісія Україна-НАТО, значні комплексні програми допомоги, цільові фонди та багато інших шляхів співпраці. Гадаю, нам і надалі треба на цьому фокусуватися, щоб допомогти Україні в імплементації реформ та модернізації систем безпеки й захисту", – прокоментував Столтенберг.

"Я тішуся, що завтра буде зустріч із нашими друзями з України та Грузії. І що разом ми говоритимемо про їхні зв'язки з Північноатлантичним альянсом. Я вірю в те, що рано чи пізно Україна та Грузія стануть членами нашої євроатлантичної спільноти, а не лише партнерами", – наголосив Анджей Дуда.

Надвечір на саміт прибуде й український Президент Петро Порошенко. Він візьме участь у робочій вечері для партнерів Північноатлантичного альянсу. А вже в четвер відбудеться засідання Північноатлантичної ради за участі президентів Грузії та України.

Ракетний есмінець США та британський "Геркулес": в Україні стартують навчання Sea Breeze-2018 – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Гройсман поскаржився на шалений тиск через боротьбу з контрабандою
Наступний матеріал
Голосування під питанням: фракції Верховної Ради досі обговорюють склад ЦВК
Loading...

У Брюсселі розпочинається саміт НАТО: які позиції буде обстоювати Україна

Пристайко про блокування Угорщиною діалогу Україна-НАТО: "Коли впустили в дім, а ти дозволяєш собі зайве"

Давидюк про зустріч Трампа і Путіна: "Нам пощастило, що його інтереси збігаються з нашими"

Підсумки саміту Україна-ЄС: прес-конференція Порошенка, Туска та Юнкера – відео

Чого чекати від комісії Україна-НАТО – прогнози аналітика

Зеркаль про блокування Угорщиною засідання комісії "Україна–НАТО": Розраховуємо на допомогу США