Пандус
Пандус uk.wikipedia.org

Недоступний вибір: в Україні лише 3% дільниць облаштовані під потреби людей з інвалідністю – сюжет

Читайте по-русски
Місцева влада скаржиться, що облаштування пандусів у школах, де зазвичай проходять вибори, є проблемою через нестачу коштів

Лише три відсотки дільниць в Україні доступні для людей з інвалідністю. Такі дані оприлюднила громадянська мережа "ОПОРА". Як громадянам, обмеженим у пересуванні, здійснити волевиявлення за таких умов? Ситуацію в Черкасах вивчили журналісти "5 каналу".

На двох попередніх виборах Віталій Середенко не зміг проголосувати. Його дільниці були на другому поверсі у школі й не пристосовані для таких, як він – на візку. На прийдешніх виборах хлопець таки збирається скористатися своїм правом на волевиявлення. Після звернень до громадянської мережі "ОПОРА" його дільницю усе ж перенесли на перший поверх.

"Важливо для того, щоб усі мали рівні права і всі вільно користувалися цим нарівні з іншими, я вважаю, що стільки років було неправильно, що ніхто не звертав уваги на доступність виборчих дільниць і взагалі на доступність до виборчого права", – каже пан Віталій.

Після клопотання омбудсмена з виборчих прав, вісім дільниць перемістили з другого та третього поверхів на перший. Але навіть дістатися першого людям з інвалідністю часто неможливо, бо на більшості черкаських дільниць немає пандусів.

Зі 120-ти дільниць у Черкасах пандусами облаштовані менше половини. Часто пандуси облаштовані із порушенням всіх будівельних стандартів і є небезпечними для пересування по ньому людей з інвалідністю.

Один з таких пандусів схожий на гірку. Він стоїть біля виборчої дільниці в центрі дитячої творчості. В "ОПОРІ" нагадують, у законі про вибори йдеться про 15 норм для облаштування місць для голосування. Соціологи підрахували: дільниць, які повністю відповідають нормам, одиниці.

"Нормативні поручні для пандуса і сходових клітин, на сходових клітинах буде яскраво жовта стрічка, саме для людей слабозорих в тому числі. В самому приміщенні для голосування повинні бути обладнані санітарно-гігієнічні приміщення", – пояснює регіональний громадський омбудсмен із захисту виборчих прав громадянської мережі "ОПОРА" Тарас Щербатюк.

За відсутності умов для голосування людей з обмеженими можливостями – допомогти повинні самі члени виборчої дільниці. Цитує закон про вибори Тарас Щербатюк. Але на місцях кажуть: таких рекомендацій не отримували.

"Людина не буде їхати сама і люди будуть іти потоком. Когось запросити, щоб їй допомогли, зможуть. Ми там на вулиці стояти не будемо", – каже голова виборчої дільниці Ігор Мар'янівський.

У міськраді кажуть, дільниці розміщені здебільшого в медичних та освітніх закладах. І якщо в перших є доступ для людей інвалідністю, то в навчальних закладах із цим проблеми. Кошти на обладнання пандусів мають закладати депутати в щорічний план розвитку міста.

"Департамент освіти так само повинен клопотати, щоб разом із роботами з реконструкції об'єкту було і встановлення пандусів", – зазначає заступник керівника робочої групи з підготовки місцевих виборів у Черкасах Віталій Ілляшенко.

На пандуси в навчальних закладах кошти мають виділятися окремо, кажуть у департаменті освіти. Один, без урахування проєктної документації, коштує від 70-ти тисяч гривень.

"Відповідні запити департамент освіти подавав на встановлення таких пандусів, тому що там це задорого – зробити цей пандус, і тому кошти не виділялися", – пояснює начальник управління економічного розвитку департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міськради Богдан Бєлов.

Допоки пандусів немає – члени групи з підготовки місцевих виборів у Черкасах радять людям з обмеженими можливостями звертатися по допомогу до членів виборчих комісій.

Яна Лимаренко, Вячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

Попередній матеріал
Сім'я чи кар'єра: що обирають українки та які стереотипи щодо жінок переважають у суспільстві – ток-шоу #Небайдужа
Наступний матеріал
"Він боїться армії, боїться ветеранів": Порошенко пояснив, чому Зеленський погодився провести парад на День Незалежності у 2021 році
Loading...

Виборчі пісні, партійні гімни та чи всі пам'ятають "славетну" історію окремих кандидатів, які рвуться до влади – "Час Ч"

Майже чверть українців вважає опитування Зеленського незаконним – "Рейтинг"

У Нацполіції розповіли, як готуються до виборів та які порушення фіксують уже – включення з брифінгу

На Кіровоградщині виявили махінацію з адресами 200 виборців – подробиці

Слідом за Зеленським: на Харківщині намагалися провести свій місцевий незаконний референдум

Венедіктова закликала повідомляти правоохоронців про порушення виборчого процесу