Припинили постачати зброю та передавати розвідувальну інформацію – щоб отримати увагу Києва. Спецпредставник Дональда Трампа пояснює стратегію нового Білого дому. Що чекати від переговорів? І чому Держдеп США тепер говорить словами, які раніше ми чули від москви? Про європейський "Небесний щит", який може змінити війну для України. І про заяви Валерія Залужного, який коментує останні рішення США. Більше про події Великої війни – в огляді від нашого Олексія Пасака.
США припинили передавати Україні зброю. Але вже доправленої допомоги – цілком достатньо для продовження військових дій. Принаймні в цьому переконує спецпредставник Дональда Трампа з питань України та росії – Кіт Келлог. Виступаючи у Вашингтоні, на заході Ради з міжнародних відносин, посланець президента США наголосив, що новий Білий дім не вірить у стратегію ізоляції росії. Відносини з москвою потрібно перезавантажити. Утім, і від уже відомої формули "мир через силу" Трамп не відмовляється:
"Ми працюємо лише 45 днів, але в нас уже є команди в москві та Києві, і ми всі хочемо одного й того ж. Ми працюємо як команда, щоб дослідити всі можливі шляхи для миру, але, як ми знаємо, і як знає ця адміністрація, – мир можливий лише через силу, яка привела нас туди, де ми сьогодні. Адміністрація Трампа збере всі сили у певний момент, щоб принести мирне врегулювання цієї руйнівної війни".
Схоже, що силу на цьому етапі переговорів застосовують лише проти України, а не щодо агресора. Келлог заявляє, що до зупинки надання розвідувальних даних – причетні самі ж українці. "Тепер ми отримали увагу Києва", – резюмує спецпредставник Трампа. І каже, що для завершення війни – потрібно посадити за стіл переговорів і Банкову, і кремль. Вашингтон і надалі використовуватиме метод батога і пряника. І не хоче бачити протистояння, яке втягне Америку в нескінченну проксі-війну – конфлікт чужими руками. Така ж риторика й у Держдепі США.
"Від початку було зрозуміло, що президент Трамп бачить це як затяжний конфлікт, що зайшов у глухий кут. І, щиро кажучи, це проксі-війна між ядерними державами – США, які підтримують Україну, і росією. І вона має завершитися. Ні в кого немає якихось ідей чи якихось планів, як її завершити. Досі план українців і їхніх союзників на Капітолійському пагорбі, і людей, з якими ви спілкуєтеся в інших країнах, полягав у тому, щоб просто давати їм якомога більше необхідного стільки, скільки буде потрібно. Це не стратегія", – зауважив Марко Рубіо.
Під час зустрічі в Овальному кабінеті – Зеленський вимагав від Трампа стати на бік Києва, а не шукав шлях до миру. Так Келлог коментує скандальний конфлікт між президентами, що стався минулого тижня. Але ситуація глибша. Посол України у Великій Британії, екскголовком ЗСУ Валерій Залужний вважає, що США не просто кидають Європу наодинці з усіма майбутніми загрозами. А фактично – стають на бік росії.
"Очевидно, що невизнання Вашингтоном агресії рф є також новим викликом не лише для України, а й для Європи. Отже, цього достатньо, щоб зрозуміти, що вже не лише росія та вісь зла намагаються зруйнувати світовий порядок, а й США фактично остаточно його руйнують", – наголосив посол України у Великій Британії Валерій Залужний.
Європа шукає нові способи залишитися єдиною. І ці пропозиції вже не потребують участі НАТО чи погодження від США. Як повідомляє видання Guardian, група колишніх високопосадовців та військових країн Альянсу розробили план захисту повітряного простору України – так званий "Небесний щит".
Стверджують, щоб закрити Україну від ракетно-дронових атак, достатньо лише 120 літаків європейських повітряних сил. Американські F-16 та європейські "Єврофайтери", французькі "Міражі" та шведські "Гріпени" – матимуть куди більший вплив на захист України, ніж будь-який миротворчий контингент. Адже росія втратить ледь не єдиний аргумент у війні та переговорах – масовані та нищівні удари по цивільних стануть неможливими.
Олексій Пасак, "5 канал"
Нагадаємо, Трамп заявив, що отримав листа від Зеленського про готовність України до переговорів.
Читайте також: Стармер і Макрон підштовхнули Зеленського звернутися до США, яка позиція Трампа щодо допомоги Україні.
Дивіться також відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.