5.ua

"Не визнаємо і в майбутньому": країни НАТО закликають РФ повернути Україні контроль над Кримом – заява

Читайте по-русски
У роковини анексії Криму Альянс також закликав Росію негайно покласти край всім утискам на півострові

Північноатлантична рада закликала Російську Федерацію повернути Україні контроль над Кримським півостровом. Відповідну заяву з нагоди 5-х роковин анексії Криму Росією оприлюднено на сайті НАТО.

У заяві йдеться: "П'ять років тому Росія використала силу проти України, щоб незаконно та нелегітимно анексувати Крим. Це порушення суверенітету та територіальної цілісності України є серйозним порушенням міжнародного законодавства та головним викликом євроатлантичній безпеці. Ми рішуче засуджуємо цей акт, який ми не визнаємо зараз і не визнаємо у майбутньому. Ми закликаємо Росію повернути контроль над Кримом Україні. Ми підтверджуємо нашу повну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів та територіальних вод. Крим є територією України".

У заяві також йдеться про те, що союзники по НАТО глибоко занепокоєні порушеннями та утисками прав людини, які були здійснені російською "де-факто" владою в анексованому Криму проти українців, кримських татар, представників інших місцевих громад. Ці порушення включають позасудові вбивства, викрадення, примусові зникнення, насильство, свавілля, арешти й катування. Незважаючи на рішення Міжнародного суду від 2017 року, Меджліс, орган самоврядування кримських татар, залишається під переслідуванням і заборонений на Батьківщині.

Альянс закликав Росію негайно покласти край всім порушенням та утискам в анексованому Криму, звільнити українських політичних в’язнів та заручників, забезпечити доступ до Криму міжнародним моніторинговим організаціям.

Крім того, Північноатлантична рада засудила продовження Росією широкомасштабної мілітаризації Криму та висловила занепокоєння зусиллями та подальшими планами цієї країни щодо мілітаризації у регіоні Чорного моря. Союзники по Альянсу засудили також зведення Росією Керченського мосту, який представляє собою ще одне порушення суверенітету та територіальної цілісності України, створює додаткові труднощі для економіки України.

"Незаконне використання військової сили Росією проти українських кораблів та військово-морського персоналу поблизу Азовського моря та Керченської протоки у листопаді 2018 року є частиною ширшого курсу агресивних дій Росії у цьому регіоні. За буквою резолюції Генеральної асамблеї ООН 73/194 від 17 грудня 2018 року, ми закликаємо Росію без додаткових умов звільнити членів українських екіпажів, яких вона утримує, повернути захоплені кораблі та діяти у відповідності до міжнародних зобов’язань шляхом забезпечення безперешкодного доступу до українських портів в Азовському морі та дозволу на свободу судноплавства", – наголошується в заяві союзників по НАТО.

В документі нагадується, що відповідь НАТО на незаконні дії Росії в Україні була надана разом та на підтримку широким міжнародним зусиллям, які включають запровадження санкцій.

У заяві також йдеться: "Не може бути повернення до стану "справи як завжди", доки не відбудеться чітка та конструктивна зміна у діях Росії, яка продемонструє відповідність міжнародному законодавству, виконання Росією міжнародних зобов’язань та власної відповідальності". 

Попередній матеріал
Брифінг на тему: "Діяльність Віктора Медведчука. Кримінальний аналіз та заява в СБУ" – трансляція
Наступний матеріал
Зона ООС: на Донбасі загинув 21-річний український боєць
Loading...