НАТО оголосило ключові пункти щодо України та вступу нашої держави в Альянс. Про конкретні терміни запрошення не йдеться. Але Україна не виконуватиме Плану дій щодо членства в НАТО. Долучиться ж до Альянсу, "коли союзники погодяться і будуть досягнуті умови". Більшої конкретики – поки немає. Генсек Столтенберг запевняє – це безпрецедентна декларація для України, яка вже тісно інтегрована в НАТО. Заплановані подальші програми підтримки. А також підписана угода про тренування українських пілотів на винищувачах F-16. Розлогіше про перший день саміту знає журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова.
Україна приєднається до НАТО, коли на це погодяться всі союзники і коли будуть досягнуті певні умови. Це ключова і досить невизначена теза з тих рішень, які ухвалили на саміті НАТО щодо України.
"Ми підтвердили, що Україна стане членкинею НАТО, і погодилися скасувати вимогу про План дій щодо членства. Це змінить шлях України в Альянс із двокрокового до однокрокового процесу. Також ми дали зрозуміти, що оголосимо запрошення для України приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться і будуть досягнуті умови", – заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Які ж це умови – намагаються уточнити в Єнса Столтенберґа українські журналісти на пресконференції. Але генсек НАТО – не конкретизує. Лише запевняє, що це безпрецедентна декларація і крок уперед. Адже на саміті у Бухаресті, 2008-го, Україні навіть не дали Плану дій щодо членства. Тобто певної програми, яка передує вступу до НАТО, і яку виконують майже всі країни, що долучаються до Альянсу. Нині ж – ця програма для України узагалі не обов’язкова. За словами Столтенберга – Україна стала ще більш інтегрованою в Альянс – і цей шлях триватиме. Адже серед пунктів, узгоджених союзниками у Вільнюсі – нова багаторічна програма підтримки для України, яка дасть змогу перейти від радянських до стандартів НАТО. А також створення Ради Україна-НАТО – із правом голосу і розмови на рівних. Та про конкретні терміни членства, наприклад – тільки-но завершиться війна, – заяв немає.
"Це рівень модернізації установ безпеки, оборони, управління, боротьба з корупцією. Це те, чим займається кожна країна НАТО. ЗСУ показали свої високі навички та компетентність, і це вражає. Але всі союзники згодні, що поки війна, не час робити Україну повноправною членкинею Альянсу", – каже генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Присутній на саміті і Володимир Зеленський. За даними видання Guardian, президент України ще до офіційного оголошення домовленостей намагався переконати союзників переписати підсумкове комюніке. І навіть вдався до суворої публічної дипломатії. Розмови про запрошення України в НАТО без часових обмежень назвав "абсурдними". А невизначеність формулювань – слабкістю, яка дає можливість і далі торгуватися з росією членством України в Альянсі. У перший день саміту президент бере участь у концерті кампанії "Піднімаю прапор за Україну в НАТО". І говорить, що НАТО дасть Україні безпеку. Україна зробить Альянс сильнішим.
"Сьогодні я приїхав сюди з вірою в рішення, з вірою у партнерів, з вірою в сильне НАТО. У НАТО, яке не сумнівається, не втрачає час і не озирається на будь-якого агресора… І я хотів би, щоб ця віра стала впевненістю – впевненістю в рішеннях, на які ми заслуговуємо – всі ми заслуговуємо, і яких очікує кожен наш воїн, кожен наш громадянин, кожна наша мати, кожна наша дитина. І хіба це – завелике бажання?" – наголосив президент України Володимир Зеленський.
У межах кампанії "Піднімаю прапор за Україну в НАТО" до Вільнюса привезли український бойовий стяг із Бахмуту, гірсько-штурмової бригади "Едельвейс". Прапор доправили у Вільнюс марафоном відомі українці й литовці – спортсмени, журналісти, митці. Мета кампанії – заохотити НАТО взяти Україну 33-ю державою альянсу. Вручають стяг президентові Литви, Ґітанасу Науседі. А тоді піднімають на площі Вільнюса, під виконання гімну України.
"15 років ми повторювали ту саму мантру: Україна обов'язково стане членкинею НАТО. Однак не зробили жодного серйозного кроку в цьому напрямку. росія перехопила ініціативу, анексувала півострів Крим, дестабілізувала схід і розпочала повномасштабне вторгнення до України. Цей підхід потрібно змінити. Стабільність і безпека Європи неможливі без чіткого майбутнього України. Лише 5 стаття договору НАТО може надати реальні безпекові гарантії та допоможе запобігти російській агресії в майбутньому. Цьому немає жодної чудодійної альтернативи. Сподіваюся, ми зможемо прокласти Україні шлях до членства в НАТО, а також офіційно запросити Київ до Альянсу, щойно дозволять обставини", – заявив президент Литви Ґітанас Науседа.
Більшість учасників саміту публічно підтверджують – Україна воює за безпеку Європи, за міжнародне право і демократичні цінності. І допомогти Україні перемогти – це не лише справа честі, а й справа майбутнього Європи.
"Ми зробимо все, аби пересвідчитися, що Україна в питаннях своїх систем оборони є повністю сумісною з НАТО. У всіх цих питаннях ми досягнемо значного прогресу цими днями. І я вірю, що єдність буде тут важливим поняттям, що Україна відчує себе частиною цієї сім’ї. Вірю, що ми крок за кроком маємо зробити так, щоб Україна отримала те, чого вона хоче, а саме гарантії безпеки та довгострокові зобов’язання", – каже прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.
У межах саміту підписана й низка важливих для України угод. Україна з іще 11-ма державами-партнерами підписала меморандум, який визначає умови для навчань наших пілотів, а також техніків і персоналу, на новітніх винищувачах F-16. А можливо, й на військових літаках іншого типу. До програми входять Данія, Нідерланди, Бельгія, Велика Британія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція. Навчання відбуватимуться у Румунії.
"Ви знаєте, що наша основна мета – це повноцінне членство. Ось чому я зараз не даватиму коментарів – почекаємо наступного дня і все почуємо й побачимо. Але зараз я йду підписувати з моїми колегами, з міністрами оборони меморандум щодо коаліції тренувань українських пілотів на винищувачах F-16", – наголосив міністр оборони України Олексій Резніков.
У другий день саміту заплановане перше засідання новоствореної Ради Україна-НАТО, у якій візьме участь Володимир Зеленський. Також президент України проведе низку двосторонніх зустрічей, зокрема з лідерами Сполучених Штатів, Канади, Франції та Німеччини.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, Володимир Зеленський розкритикував НАТО за невизначеність щодо України: "Безпрецедентно й абсурдно".
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
конкретні формулювання будуть перемогою України – Ростислав Павленко про перспективи України в НАТО.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.