Як наблизити Україну до НАТО. Союзники шукатимуть рішення на саміті альянсу у Вільнюсі. І планують провести там перше засідання Ради Україна-НАТО. Альянс хоче заснувати таку Раду як орган, де Україна буде рівною союзникам. Про запрошення в альянс поки що не йдеться, але може бути підготовлена спрощена процедура вступу. Адже майбутнє України – в НАТО, і росія не має у цьому питанні права вето. Більше про другий, фінальний день засідання міністрів оборони країн альянсу – знає журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова.
Узгодити позиції перед самітом НАТО у Вільнюсі – головна мета дводенного засідання міністрів оборони країн північно-атлантичного альянсу. Тема України – ключова. Вона на порядку денному і на другий день саміту – адже у перший засідала контактна група з питань оборони України. Міністри визнають – хоча місце України в Альянсі, про запрошення до НАТО зараз не йдеться. Поки ж союзники хочуть заснувати Раду Україна-НАТО і провести у Вільнюсі її перше засідання.
"Ми працюємо над створенням нової Ради Україна-НАТО, де Україна буде нарівні із союзниками по НАТО. Консультуватиметься та вирішуватиме питання безпеки, які становлять взаємний інтерес. Наші амбіції провести перше засідання нової ради у Вільнюсі з Президентом Зеленським. Ми всі погоджуємося, що Україна вже наблизилася до НАТО за останнє десятиріччя. Погоджуємося, що двері НАТО відчинені, і Україна стане членом альянсу. Це рішення мають ухвалити союзники і Україна. А росія не має права вето. Ми не знаємо, коли ця війна закінчиться, але коли це станеться, нам потрібно створити основу, яка гарантує майбутню безпеку України. Треба зробити так, щоб історія не повторилася", – наголосив генсек НАТО Єнс Столтенберг.
Єнс Столтенберг переконаний – у Вільнюсі союзники дійдуть консенсусу, як наближати Україну до НАТО. А міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус вважає, що альянсу вдасться погодити вступ України за полегшеною процедурою.
"З'являється дедалі більше ознак, що ми погодимо полегшений план вступу для України. Я залишаюся відкритий до цього. Ви маєте розуміти, є чіткі заяви НАТО, що майбутнє України в Альянсі. Але всі учасники чудово розуміють, що прийняти країну у стані війни просто неможливо. Кожен має це розуміти. Інакше НАТО одразу стане стороною конфлікту, а цього не хоче ніхто. Зараз ми маємо зосередитися на тому, щоби Україна змогла виграти цю війну і відтіснити російські війська зі своєї території. Для цього необхідна будь-яка можлива військова підтримка, і це нині у центрі уваги", – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
А допоки ж Україна – не член альянсу, вона має отримати міцні безпекові гарантії. А також – військову допомогу для боротьби і перемоги над Росією. Тож під час обговорення зосередилися на постачаннях озброєння для України. Так, Німеччина якнайшвидше передасть додаткові 64 ракети для систем Patriot. Додаткові боєприпаси пообіцяли ще кілька країн альянсу.
"Ми і надалі матимемо розвиток двосторонніх відносини з Україною. Люди, які забезпечують подібні домовленості, спілкуються між собою. Але я зосереджуюся на тому, аби переконатися, що ми маємо правильну допомогу Україні у царині безпеки, допомогу задля її успіху. І це дуже важливий момент", – підкреслив міністр оборони США Ллойд Остін.
На саміті у Брюсселі міністри мали також узгодити регіональні плани оборони – вперше після завершення холодної війни. Адже повномасштабне вторгнення росії вимагає міняти архітектуру безпеки. Особливо – на східному фланзі НАТО, що найближчий до російського кордону. Одна з домовленостей передбачає ротацію систем протиповітряної та протиракетної оборони. А також високу готовність 300 тисяч військових НАТО. Остаточні рішення узгодять на Вільнюському саміті. Він відбудеться 11 і 12-того липня.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, Європарламент схвалив резолюцію із закликом прийняти Україну в НАТО після завершення війни – подробиці.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
Україна буде в НАТО – Єнс Столтенберг на саміті в Норвегії.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.