голосування у Верховній Раді
голосування у Верховній Раді 5 канал

Нардепи ухвалили законопроєкт про медичний канабіс: які плюси та мінуси цієї ініціативи – сюжет

Читайте по-русски
Противниками такого рішення тривалий час була значна частина нардепів

Законопроєкт про медичний канабіс ухвалили народні обранці у першому читанні. На важливості легалізації наголошували і президент, і РНБО, і громадськість, і Мінветеранів, і Мінохорони здоров'я. В останньому переконують: таких препаратів потребують понад 2 мільйони українців. Це, зокрема, онкохворі, люди з посттравматичним синдромом та поранені військові. Та попри це, легалізацію канабісу спіткала хвиля критики. Аби розібратися, журналіст "5 каналу" Юрій Пугач зібрав тези "за" і "проти" та навіть узяв ексклюзивне інтерв'ю в голови нідерландської громадської організації, яка опікується питанням контролю й запровадження легалізації медичного канабісу. 

Медичному канабісу в Україні таки бути. Це питання вже кілька років обговорюють українці на різних рівнях: і за чашкою кави, і за колонами в кулуарах Верховної Ради.

"Треба ж хворих лікувати і тому нам треба вирощувати тут марихуану і вже остаточно споїти і скурити своє суспільство, свою молодь, своїх дітей!" – заявляла голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

"Мова не йде про легалізацію наркотиків. Усі маніпуляції, пов'язані з словом "наркоманія" – це не більше, ніж маніпуляція", – пояснює військовослужбовець ЗСУ, експерт медичної групи "Реанімаційний пакет реформ" Олександр Ябчанка.

"За останні більше ніж 15 років ми бачимо, що вже накопичена доказова база щодо застосування таких препаратів", – каже заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

В українському ж парламенті довго не могли дійти згоди. Противниками такого рішення тривалий час була значна частина нардепів. До цього виступу.

"Ми маємо нарешті чесно легалізувати для всіх, хто цього потребує, ліки на основі канабісу", – закликав 28 червня Володимир Зеленський.

Нині ж більшість депутатів проголосували "за". Роками боролися за право хворих на дієві й доступні ліки та пояснювали важливість легалізації медичного канабісу представники пацієнтських організацій.

"Тому що до війни 2 мільйони українців із тяжкими захворюваннями, за нашими підрахунками, потребували цих ліків", – каже виконавча директорка благодійного фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.

Гостру потребу таких медикаментів на власному досвіді довелося відчути журналістці й телеведучій Яніні Соколовій. Наприкінці 2018-го у неї діагностували рак. Яніна подолала страшну недугу, та ціна боротьби, каже, інколи була нестерпною.

"На 3-4 день у людині, якій зробили хімію, їй просто хочеться лізти на стіну від болю. Таке враження, що у твої судини залізли бджоли, які перманентно тебе жалять. І що ти робиш? Ти вживаєш надсильні препарати", – розповідає журналістка, телеведуча Яніна Соколова.

Та вони у випадку Яніни діяли не завжди. Усе через особливості організму. Втім, рішення знайшлося.

"Це маленька сигарета, всередині якої капсула, в капсулі олія і ця олія гарно підготовлена. Як вона працює? Знеболення настає, і при цьому ти продовжуєш жити, як нормальна людина, і відчуваєш всі процеси, що відбуваються у твоєму організмі", – каже журналістка, телеведуча Яніна Соколова.

Подібний і навіть іще дієвіший досвід застосування медичного канабісу в боротьбі з онкологією має нідерландець Адріан Бронкхост. Нині він очолює громадську організацію "Інститут миру та ліків" і пропагує застосування цих препаратів у всьому світі. Адріан погодився на ексклюзивне інтерв'ю з "5 каналом". Тут, у Києві. Бо приїхав підтримати Україну в боротьбі за гідне лікування хворих.

"Коли в мене діагностували рак, я деякий час просто лежав, бо був надто слабкий. Потім через 2 тижні почав курс лікування. Тоді я сказав своєму лікарю, що приймаю медичний канабіс. І це було трохи проблематично, бо в Бельгії можуть легалізувати вживання канабісу, але не хочуть. Тому лікар просто сказав мені, щоб я нікому нічого не розповідав і продовжував терапію. Я знав кількох людей, які мали доступ до медичного канабісу, тож попросив їх про ліки і почав їх вживати. Яким був ефект? Єдине, що можу сказати – мені спершу призначили 10 хіміотерапій на 4 місяці. І після кожного сеансу беруть кров на аналіз. Після 2-ї хіміотерапії мені сказали, що кров, на диво, в порядку. Втім самі не повірили. Тоді провели ще третю – і після неї показники все одно залишалися в нормі. Тоді мені сказали: "У вас більше немає раку", – розповів президент громадської організації "Інститут миру та ліків", активіст у сфері використання медичного канабісу, онкопацієнт у ремісії з Нідерландів Адріан Бронкхост.

Адріан Брокхост пояснює: медичний канабіс допомагає в лікуванні хворим не лише на рак, а й тим, хто має хронічні болі, психологічні або неврологічні розлади. А ще тим, хто потребує екстреного знеболення. А це, зокрема, поранені під час бойових дій. До пана Адріана ми ще повернемося, а поки волевиявленню нардепів радіє воїн ЗСУ Олександр Ябчанка. І додає: ухвалити таке рішення давно пора.

"Важливість цього законопроєкту для мене, як для військовослужбовця, який нещодавно отримав поранення: декілька тижнів я жив з болем, не маючи можливості по великому рахунку знеболення. Пити нестероїдні протизапальні мені не рекомендовано, бо вони розріджують кров. Нестероїдні протизапальні мають побічні дії на кишково-шлунковий тракт. Я прийняв рішення, що я цього робити не буду. Ну і, відповідно, я мав незабутніх декілька тижнів. І є одне просте питання: а що, якби я мав ці ліки?" – зазначає військовослужбовець ЗСУ, експерт медичної групи "Реанімаційний пакет реформ" Олександр Ябчанка.

Приміром, як пацієнти у п'ятдесяти шести країнах світу. Зокрема у країнах Євросоюзу, де ліки на основі медичного канабісу дозволені. Утім, наш нідерландський експерт із цього питання пан Адріан застерігає: легалізація канабісу на практиці має низку ризиків.

"Щойно ти легалізуєш його, то з'являються багато проблем з регулюванням вжитку. Як контролювати ринок, як уберегти молодь, як встежити, аби не було зловживань. Тож тут багато запитань, які ви маєте порушити, бо щойно ви легалізуєте канабіс, то усвідомите, що найтяжча робота попереду", – пояснює президент громадської організації "Інститут миру та ліків" Адріан Бронкхост.

Її вже розпочали, констатують у МОЗі. Та й аналогічний досвід наша країна вже має.

"Україна має власне українське вітчизняне виробництво наркотичних препаратів і такі норми вже застосовуються до такого ж самого виробництва. Це поштучний облік, контроль завезення, контроль як з точки зору виробництва, так і розповсюдження в аптечних мережах. І, безумовно, суворий контроль з боку, щонайменше, Міністерства внутрішніх справ і з боку Міністерства охорони здоров'я в особі державної служби України з питань лікарських засобів", – зазначив заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Втім, нинішнє рішення парламенту не означає, що від завтра медичний канабіс з'явиться у загальному доступі. Попереду в законопроєкту ще кілька етапів доопрацювання та розгляд у другому читанні під куполом Верховної Ради. 

Юрій Пугач, Ганка Кудрявцева та Олексій Тищенко, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, Кабмін підтримав законопроєкт щодо легалізації медичного канабісу.

Дивіться також відео за темою: медичний канабіс зупиняє її доньці епілептичні напади – Вікторія Мостовенко про важливість ліків.

Читайте також: "Це абсурдна ситуація": військові закликають нардепів підтримати законопроєкт щодо медичного канабісу.

Дивіться також відео: Президент ЗА МЕДИЧНИЙ КАНАБІС. Парламент гальмує ухвалення відповідного закону. Інна Іваненко.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Це вкрай актуально: Яна Зінкевич з трибуни парламенту закликала підтримати законопроєкт про медичний канабіс
Наступний матеріал
Україна отримала касетні боєприпаси, куди зник суровікін – про 505-й день повномасштабної війни
Loading...
Народна депутатка від опзж плачкова складає депутатський мандат – Гончаренко

Народна депутатка від опзж плачкова складає депутатський мандат – Гончаренко

Прокуратура пояснила, чому справа "гранати під Радою" затягнулася на 8 років

Прокуратура пояснила, чому справа "гранати під Радою" затягнулася на 8 років

Верховна Рада скоротила перелік осіб, які можуть отримати відстрочку від призову на військову службу

Верховна Рада скоротила перелік осіб, які можуть отримати відстрочку від призову на військову службу

Верховна Рада перейменувала низку населених пунктів – нардеп Гончаренко

Верховна Рада перейменувала низку населених пунктів – нардеп Гончаренко

Рада ухвалила законопроєкт про запровадження акцизної е-марки – як це працюватиме

Рада ухвалила законопроєкт про запровадження акцизної е-марки – як це працюватиме

Несе загрозу нацбезпеці України: "Європейська Солідарність" у ВР закликала негайно поставити в порядок денний законопроєкти про заборону московської церкви

Несе загрозу нацбезпеці України: "Європейська Солідарність" у ВР закликала негайно поставити в порядок денний законопроєкти про заборону московської церкви