Володимир Зеленський
Володимир Зеленський 5 канал

Мобілізуватимуть з 25 років, електронний кабінет військовозобов'язаного: які зміни в законі підписав Зеленський – сюжет

Читайте по-русски
У Міноборони вже запевнили: електронних повісток через "Оберіг" не надсилатимуть

2 квітня президент Володимир Зеленський підписав закони щодо мобілізації з 25 років, електронного кабінету військовозобов'язаного та змін для студентів і обмежено придатних громадян. Стосуватимуться ці зміни чи не всіх військовозобов'язаних українців. Розібратися докладніше у підписаних президентом документах вирішив журналіст "5 каналу" Юрій Пугач. 

Мобілізаційний вік українців знизили з 27 років до 25-ти. Відповідний закон 2 квітня підписав президент. Та от Верховна Рада ухвалила його ще у травні торік.

Тоді парламент за ініціативи військового керівництва країни зменшив призовний вік українців. У червні документ підписав голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і законопроєкт чекав підпису президента. Це очікування затяглося на 10 місяців.

"Вміла готувати, та не вміла подавати". Усе треба робити вчасно і саме для цього треба, щоб керували досвідчені і професійні люди. Тема зниження віку призову з 27 до 25 років обговорювалася ще з кінця 22 року. Бо військовому керівництву та й усім притомним було зрозуміло, що неможливо виграти, скажімо так, атлетичне змагання, якщо ми виставляємо команду ветеранів. Навіть вмотивованих, підготовлених, але ветеранів. Війна – вона потребує швидкості, вона потребує витривалості, вона потребує фізичної сили і, відповідно, 27 років – це непогано, але 25-річні в принципі є основою армії більшості країн світу. Фактично ми втратили 10 місяців часу і тільки зараз буде можливість у центрів комплектації долучати до Збройних сил призовників від 25 років", – наголосив народний депутат "Голосу" Андрій Осадчук.

Журналісти намагалися з'ясувати, чому президент вагається і чи планує взагалі підписувати цей закон. Однак в Офісі президента це ніяк не коментували, а процес ухвалення рішення добряче затягнули.

"Це просто втрата часу, яка, я думаю, вже мала наслідки для Збройних сил України і матиме наслідки. Бо те, що закони вчора підписали – це ж не означає, що з сьогоднішнього або завтрашнього дня станеться якесь чудо. Я думаю що на рівні армії це буде відчутно за 3-4 місяці в найкращому випадку", – вважає народний депутат "Голосу" Андрій Осадчук.

Як було раніше: українці віком від 18-ти до 27-ми років підлягали призову на строкову військову службу. А ставали на військовий облік у 16 років і підлягали мобілізації тільки після 27-ми. Простими словами, якщо тобі 27 – вітаємо у війську, якщо менше – лише на добровільній основі. ТЦК могли мобілізувати і тих, кому не виповнилося 27. Але лише в разі, якщо вони вже пройшли строкову службу. Нині ж у війську чекають з 25. І для всіх військовозобов'язаних з'являться електронні кабінети.

Це вже інший підписаний президентом законопроєкт. Відповідно до нього, до реєстру "Оберіг" надходитиме інформація з інших держреєстрів, а саме: номер телефону, адреса електронної пошти, водійське посвідчення, право на володіння зброєю, документи про право на виїзд за кордон та відомості про володіння іноземними мовами. Крім того, в "Оберегу" буде інформація про результати медичного огляду і про участь у бойових діях. Уся ця інформація буде доступна через електронний кабінет військовозобов'язаного.

Водночас у Міноборони вже запевнили: електронних повісток через "Оберіг" не надсилатимуть.

"По закону, який був прийнятий і підписаний, жодного положення, яке б стосувалося електронного направлення повісток, зараз немає. Тобто фактично це інструмент, який слугує винятково для того, щоб громадянин/громадянка змогли оновити свої дані. Ми зможемо надати можливість ТЦК отримувати більше відомостей про військовозобов'язаних, що в свою чергу виключить помилкові повістки, дубльовані повістки, необхідність для військовозобов'язаних додатковий раз приходити в ТЦК і щось по собі уточнювати, коли це не потрібно", – заявила заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко.

А дещо уточнити таки доведеться. За підписаним президентом законом тепер немає такого статусу, як "обмежено придатний". Висновки військово-лікарської комісії може бути тільки два: "придатний" і "непридатний". Тож упродовж 9 місяців усі, кого визнали обмежено придатними, повинні пройти повторний медогляд.

"Це законопроєкт, який підписав учора президент, він якраз хоча би дасть нам можливість проаналізувати взагалі, хто в нас уже є мобілізований і як нам краще ці сили застосовувати. Тому що ми побачили, що зі зміною головкома відбувалися певні зміни і, відповідно, як можна перекинути певні сили на передову чи дати людям більше відпочити. Тому тут уже рейтинги – не рейтинги, а у президента нема іншого вибору, ніж підписувати цей законопроєкт, тому що ми в досить скрутній ситуації", – зазначила журналістка видання "Цензор.нєт" Тетяна Ніколаєнко.

Про необхідність посилення мобілізації в Україні впродовж останнього року наполегливо говорили західні партнери.

У жовтні торік колишній міністр оборони Британії Бен Воллес у своїй колонці для видання The Telegraph прямо закликав українську владу залучати до війська більше молоді. На цьому наголошував під час візиту до Києва і голова військового комітету НАТО Роб Бауер.

"Ви тепер знаєте самі, що війна стосується кожного. Подобається нам чи не подобається, але йдеться про людей, про народ. Не про нові гранати, не про нові БМП і нові танки. Вам треба і нам треба нових солдатів. Солдати гинуть, солдати зазнають поранень. Тоді йдеться про призов до армії", – заявляв голова Військового комітету НАТО Роб Бауер.

Але є і новина, яку точно всі сприймуть позитивно. Віднині студенти віком до 22-х років зможуть поїхати за кордон на навчання. Уряд ухвалив відповідну постанову. Та для цього є низка вимог. Крім віку до 22-х років, студент ще не має підлягати призову, натомість має навчатися на денній формі в українському виші. За кордон на навчання дозволили виїжджати тільки на 1 семестр і для цього ще треба стати учасником освітньої академічної мобільності. Міністр освіти Оксен Лісовий поточнив: аби взяти участь у цій програмі, треба мати, крім пакета документів, ще й високі бали та виконати низку вимог.

Юрій Пугач, "5 канал"

Нагадаємо, у Раді продовжують розробляти нову модель бронювання від мобілізації. 

Читайте також: чи повертатимуть військовозобов'язаних з-за кордону і які норми щодо жінок – головні новації військового обліку.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою: 

мобілізація жінок в Україні буде добровільною до 2026 року – Маляр.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Бабки на Уралі б'ють ТЦ-ківців – не уявляю! – військовий і фронтмен гурту "Тінь Сонця" в "Час: Online"
Наступний матеріал
"Ми маємо застосовувати відключення" – Синєгубов про ситуацію з енергетикою в Харкові та області
Loading...
Вихід з Авдіївки, сюрпризи для росії, справедлива мобілізація і Трамп на фронті: Зеленський виступив у Мюнхені

Вихід з Авдіївки, сюрпризи для росії, справедлива мобілізація і Трамп на фронті: Зеленський виступив у Мюнхені

ТЦК не мають ходити вулицями, потрібен діджитал-формат – Зеленський про мобілізацію

ТЦК не мають ходити вулицями, потрібен діджитал-формат – Зеленський про мобілізацію

Зеленський проігнорував пораду військового командування мобілізувати всі наявні резерви, щоб посилити кордон – журналіст Саймон Шустер у книжці про президента

Зеленський проігнорував пораду військового командування мобілізувати всі наявні резерви, щоб посилити кордон – журналіст Саймон Шустер у книжці про президента

Я сьогодні не бачу потреби мобілізувати пів мільйона людей – Зеленський

Я сьогодні не бачу потреби мобілізувати пів мільйона людей – Зеленський

"Військових схиляють до відповідальності за політичні рішення Кабміну" – нардеп Костенко про мобілізаційний законопроєкт в Україні

"Військових схиляють до відповідальності за політичні рішення Кабміну" – нардеп Костенко про мобілізаційний законопроєкт в Україні

На Ставці військові запропонували додатково мобілізувати 450-500 тисяч осіб – Зеленський

На Ставці військові запропонували додатково мобілізувати 450-500 тисяч осіб – Зеленський