Лутковська: До правоохоронців, що демонтували наметове містечко під ВР, є запитання щодо пропорційності застосування сили

Активістам із демонтованого наметового містечка біля ВР не висунули звинувачень у нелегальному зберіганні зброї

Про таке заявила в ефірі "5 каналу" у програмі "Час. Підсумки дня" уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

 

"Є питання, які треба проаналізувати перед тим, як аналізувати людей, які стояли на колінах. По-перше, це питання, що відбулося в результаті. А в результаті дій поліції, які мали провести, згідно з ухвалою Печерського суду, огляд речей, осіб і т. д, в результаті було припинено мирний захід. Чому я кажу про мирний захід, навіть попри те, що поліція показала гранати, запали і вибухові речовини, і палиці, і каміння. Згідно з керівними принципами ОБСЄ і Ради Європи, а також згідно з практикою Європейського суду з прав людини, спорадичні агресивні прояви справді мають припинятися, але це не є підставою припинити мирне зібрання. Що ми маємо в результаті? Ми маємо затриманих абсолютно незаконно", – сказала обудсмен.

Лутковська додала: "Потім повідомлення про те, що вони мають статус свідків, затримання 111 учасників цього мирного заходу і непред'явлені обвинувачення в частині зберігання зброї, в частині зберігання вибухонебезпечних припасів, в частині спротиву поліції тощо… У нас згідно з кримінально-процесуальним кодексом, у нас свідчення, отримані від свідка, потім не можна використовувати проти цієї особи, якщо її статус перекваліфіковано на підозрюваного-обвинуваченого. Відповідно тут також виникає проблема. І відповідно всіх людей зібрали, вивезли, частину їх вивезли до лікарень, але при цьому зібрання як таке припинили взагалі, не з’ясувавши, хто є тією агресивно налаштованою особою, яку треба прибрати з проведення масового заходу, а решту лишити".

Уповноважений ВР з прав людини заявила, що в цьому випадку в неї є запитання "щодо пропорційності дій поліції до того заходу, який проводили на вулиці Грушевського".

"Виникає і питання пропорційності застосування сили. Взагалі-то стаття 26 про Нацполіцію містить заборону поліцейському бити особу по голові, по шиї, по тулубу і так далі. А тут, у цьому випадку, практично всі ті, кого доставили до лікарень, вони всі мали черепно-мозкові травми, причому досить серйозні. Тобто цей припис було брутально порушено", – сказала Лутковська.

Прокоментував демонтаж наметового містечка під ВР і речник МВС Артем Шевченко.

Нагадаємо, в суботу, 3 березня, поліція затримала більше сотні протестувальників під Верховною Радою. Правоохоронці стверджують, що вилучили під час проведення слідчих дій у наметовому містечку предмети, схожі на гранати. По медичну допомогу звернулися 13 учасників акції і сім працівників поліції. Прокуратура Києва вже зареєструвала кримінальне провадження про можливе перевищення поліцейськими службових повноважень.

Дивіться також фотогалерею за темою:

Шини, крики, "коктейль Молотова": як минули "ветеранські" сутички під ВР – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"ЗА ЧАЙ.COM": директор Довженко-Центру – Іван Козленко в ефірі "5 каналу"
Наступний матеріал
Геращенко: Кращого рекламіста для НАТО, ніж Путін, в Україні сьогодні важко знайти

Знос наметового містечка: Лутковська просить ГПУ розслідувати події під Радою

Сутички під ВР: Завтра правозахисники оприлюднять висновки, чи вийшли за межі своїх повноважень поліцейські

Сутички під Радою: У МВС пояснили, чому ставили мітингувальників на коліна

Затриманих внаслідок сутичок біля ВР відпустили з райвідділків поліції, окрім однієї особи

Демонтаж наметового містечка з під-Ради: що знайшли правоохоронці в ході обшуків

Сутички під ВР: поліція затримала 50 осіб, четверо правоохоронців постраждали (оновлено)