Вакцинація
Вакцинація Shutterstock

Локдауну не уникнути – які привілеї можуть діяти для вакцинованих під час посиленого карантину

Читайте по-русски
В українському Кабміні хочуть запозичити досвід країн Євросоюзу

Що буде дозволено щепленим, а що заборонено тим, хто не хоче вакцинуватися – про це зараз думають урядовці. Де ж межа свободи та дискримінації в цих питаннях – журналістка "5 каналу" Ірина Сисак розбиралася.

Життя у столиці нині вирує! Від закладів харчування до кінотеатрів – двері відчинені для всіх без винятку! Але з імовірним осіннім локдауном усе може змінитися. І тоді, можливо, щоби зайти всередину, знадобиться не лише маска, а й COVID-сертифікат.

Або ж – свіжий негативний ПЛР-тест. Принаймні такі умови відвідування закритих громадських місць створюють у країнах Європейського Союзу. На правила західних країн задивляються у вітчизняному Міністерстві охорони здоров'я. Нині аналізують досвід і запроваджувати нововведення поки що не квапляться.

"Уже є певні привілеї для вакцинованих іноземців та громадян України, які перетинають кордон без ізоляції. На сьогодні ведуться дискусії, але рішення буде залежати від епідситуації і від кількості щеплених осіб на той момент, певно, будуть певні послаблення для вакцинованих, але дискусії ведуться", – пояснює директорка Директорату громадського здоров'я МОЗ Ірина Руденко.

Прискорити їх може цифра хворих на COVID. Хоч і не стрімко – але повзе вгору. Експерти прогнозують, чергового локдауну не уникнути, бо вакцинованих меншість. Але якщо торік на карантині доводилося сидіти всім, то зараз в українців зі щепленням може з'явитися більше привілеїв. А це потужний стимул до вакцинації та підтримка економіки, яка працюватиме.

"Дозволяти треба все, де можна виконати такі умови – вакцинація всього персоналу, уряд дає відсотки, по школах 80%, о'кей, друга – належна перевірка того, чи люди, які туди приходитимуть, будуть вакциновані – треба залишати відкритими авіаперевезення, міжміські поїзди, виставки, кіно, навчальні заклади, музеї – у них це легко зробити", – пояснює Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров'я.

Але такі ідеї поділяють не всі українці. Володимир працює кур'єром в одній із служб доставки їжі. Каже, для його кишені локдаун на руку.

"Розумієте, якби я був впевнений у тому. Я не довіряю тій вакцині. Якщо будуть такі обмеження, що якщо ти невакцинований, щоб не звільняли потім з роботи", – каже Володимир.

За робоче місце не хвилюється Олег – працює сам на себе. Але як адвокат певний, будь-які обмеження дискримінаційні. 

"Піду в суд, буду відстоювати свої права. На якій підставі? Є конституція, є закони, якщо це не конституційно, тоді це неправова вимога, звертатися до суду", – каже адвокат Олег Березюк.

І така справа є в Європейському суді з прав людини. Як пояснює правниця Юлія Кириченко, досі не з'ясували, де тонка межа між інтересами суспільства та правами людини. 

"Є обмеження для людей, які не вакциновані в інших країнах, водночас є питання на рівні Європейського суду з прав людини, чи немає тут обмеження конституційних прав, і ще Європейський суд не дав чіткої відповіді на це запитання. Наприклад, якщо ти не вакцинований, не можеш заходити в певні заклади, тут дуже тонка грань, якщо вакцина необов'язкова, то тут буде порушення прав", – пояснює членкиня правління центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.

Попри все, власні правила гри починає встановлювати приватний бізнес. Один із торгових центрів Києва зробив вакцинацію проти COVID додатковою умовою праці та щепив усіх робочих. Кажуть, задля безпеки працівників та відвідувачів. Добровільно-примусова вакцинація дійшла і до держслужбовців. В Івано-Франківську міський голова поставив ультиматум для чиновників виконкому – або вакцинація, або звільнення. 

"Два тижні даю! Комусь не подобається? Пишете заяву і йдете з цього виконавчого комітету", – заявив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

Суворі умови як для працівників, так і для пересічних громадян запроваджують в ЄС. У Франції без COVID-сертифіката чи негативного тесту – фактично не потрапиш нікуди. Без них закриті публічні місця в Німеччині та Італії. Це при тому, що рівень вакцинації в Євросоюзі перевищує 70%. 

"Там люди більш звиклі до того, що уряд регулює більше сфер життя, в Україні, тут трошки в цьому плані країна більш вільна і неорганізована, і тому такі от урядові інтервенції сприймаються спочатку агресивно, а потім, коли вони працюють, люди починають їх краще сприймати. Тому від уряду вимагається сміливість – на початку перейти від добровільної вакцинації до суворіших заходів. Але чи наважиться міністерство? У відомстві говорять обережно", – каже Павло Ковтонюк, співзасновник Українського центру охорони здоров'я.

"Є можливість певного послаблення для вакцинованого населення, але ми в жодному разі не дискримінуємо і не робимо жодних обмежень для невакцинованих, а намагаємося їх захистити", – зазначила директорка Директорату громадського здоров'я МОЗ Ірина Руденко.

А невакцинованих в Україні чимало. Тих, хто отримав хоча б одну дозу вакцини – майже 6 мільйонів, а це чи не найнижчий показник у Європі. 

Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"

Як повідомляв 5.UA, МОЗ оновило стандарти медичної допомоги пацієнтам із COVID-19 і серед іншого дозволило контактним вакцинованим особам не самоізолюватися.

Попередній матеріал
Учасник ТКГ Гармаш пояснив, навіщо мешканці окупованих територій отримують російські паспорти
Наступний матеріал
У Росії можуть вибухнути близько 26 тис. покинутих нафтових свердловин – ЗМІ
Loading...

Ляшко: За останні три місяці серед захворілих на COVID-19 в Україні вакцинованих – менше ніж 1%

Вакцинація від COVID-19: в Україні вже зробили 5 млн щеплень, із них 2 млн – в липні

У МОЗ розглядають введення привілеїв для вакцинованих громадян під час локдауну

COVID-вакцина компанії Pfizer стала доступною для всіх охочих у центрах масової вакцинації – МОЗ

У МОЗ розповіли, як готуються до осінньої хвилі COVID-19 в Україні

Вакцинація в Україні: мільйон людей отримав дві дози вакцини від COVID-19