Бути чи не бути новому локдауну? Президент знову радився на Банковій із приводу нових обмежень посиленого карантину. Та поки конкретних дат не оголосили. Водночас ЗМІ, деякі депутати у своїх соцмережах наперебій публікують прогнози. Лякають карантином на новорічно-різдвяні свята або й обмеженням на три тижні у грудні. Що про це думають підприємці, на кого вплине новий локдаун і врешті – коли ж він може бути? Журналістка "5 каналу" збирала версії.
Дар'я на свята хоче встигнути додому в Одесу. Каже, чула про новий локдаун. Боїться не встигнути, якщо, як і навесні, закриють сполучення між містами.
"Люди прагнуть повеселитися трохи, а цього немає навіть у новорічні часи", – каже Дар'я.
Та скоро на нас може чекати новий локдаун – інтелектуальний.
"Уряд заявляє про деякий "інтелектуальний локдаун". Тобто це не той повний локдаун, який був навесні, а скорегований на реалії в кожному регіоні, у тому числі громадський транспорт і так далі", – заявив чільник фракції "Слуга народу" Давід Арахамія.
Цю заяву Давида Арахамії уже висміюють у соцмережах.
У чому ж інтелектуальність такого локдауну, не розуміють і кияни, яких ми опитали.
"Більш розумне ставлення до карантину; я думаю, інтелектуальний, що люди будуть більше вдома сидіти, розвиватися інтелектуально; я взагалі проти всіх цих карантинів", – відповідали кияни.
Андрій торгує батарейками і годинниками біля метро. Каже, карантин підтримує – але лише в січні.
"Головне, щоб не в цьому місяці, а от с 1 січня по 14 – нормально. А зараз пік, кінець року, бажано людям дати якихось грошей заробити, щоб легше витримати цей карантин", – каже Андрій.
Продавчиня Орися теж проти карантину в грудні. Каже, гроші на святковий стіл витрачають переважно всередині місяця.
"Зазвичай завчасно купують, складають ту копієчку і купують не під самий новий рік. Але купують, десь якийсь кілограмчик, воно полежить", – каже Орися.
Водії маршруток перспективі не працювати три тижні на свята радіють.
До локдауну готуються і на Софійській площі. Але свят, кажуть, не скасують. Тут почали ставити ялинку і будиночки для крамниць. Але що там буде – поки не знають. Чекають на розпорядження Кабміну щодо карантину.
"Гірший варіант – якщо не буде дозволено навіть чай продавати. То і чаю не буде. Але ялинка і ілюмінація – це буде однозначно, бо надію треба залишати", – розповів директор компанії-координатора "FolkUkraine" Ігор Добруцький.
На Софійській площі з дотримання соціальної дистанції можуть розміститися 8 тисяч українців. Та чи зіпсує їм святкування Нового року та Різдва новий локдаун, не знає поки що ніхто. Міністри і депутати наперебій озвучують свої сценарії посиленого карантину.
Дати називають різні. У ЗМІ з посиланням на джерела в уряді повідомили: локдаун буде на Новий Рік та Різдво. А почнеться 23 або 24 грудня. Та поки офіційної інформації немає. У Верховній Раді кажуть, про новий карантин попередять щонайменше за тиждень. Новини обіцяють до п'ятниці. Поки дивляться на щоденну кількість нових хворих. І тлумачать заяву колеги про інтелектуальний локдаун.
"Нова термінологія, ми ще до кінця не розібралися, що він мав на увазі. Я думаю, що мова йшла про адаптивний карантин. Треба різні варіанти від уряду, треба дочекатися, що скаже уряд", – розповів голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко.
Та локдаун – не надто ефективний спосіб стримати темпи зараження. У цьому впевнені економісти. І пропонують запровадити обмеження там, де є ризики заразитися. Інтелектуально, кажуть, було б запустити освітню кампанію – просити українців не їхати до літніх родичів на свята, аби не розносити зайвий раз хворобу.
"Має бути інтелектуальність ву підборі того, що впливає на зараження. Обмеження, які були б адекватними для цього часу, це були б обмеження, які треба вирішувати вже зараз, це обмеження купівлі квитків на рух міжміського транспорту пасажирського. Проблемним сектором є громадське харчування, коли перед Новим роком хтось може пробувати святкувати корпоративи, влаштовувати вечірки", – каже директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.
А медики нагадують, карантин – це спосіб виграти час на підготовку системи охорони здоров'я до нових хворих. Тому без пошуку нових ліжок і забезпечення їх киснем посилений карантин результатів не дасть.
Марія Писаренко, Олександр Степанов, "5 канал"