Крики "Ганьба" та понад 200 правок: як у Раді сварились через законопроєкт про ринок землі – сюжет

Нардепи голосували за законопроєкт про ринок землі 5 канал
До другого читання до закону внесли вже більш як 200 правок, які розглядатиме аграрний комітет

Бурхливі дискусії, блокування трибуни, плакати в сесійній залі і перемови між головами фракцій. Народні обранці розглядали сьогодні земельні законопроєкти. Останній з десятьох запропонованих і був проголосований – 240 голосів "за", з них фракція "Слуга народу" дала 227, решта – позафракційні. Про буремне обговорення і подальші перспективи кореспондент "5 каналу" Ірина Сисак.

"Ганьба", – кричать нардепи в сесійній залі.

Від самого ранку під стінами парламенту понад три сотні мітингувальників вимагають від депутатів відкласти розгляд земельних законопроектів. Переконують, їх треба доопрацювати й обговорити з аграріями.

Один з учасників акції, Володимир, каже: "Ринок землі може бути, але треба, щоб він був усередині. Хай купує держава, створюють земельний банк, купують землю в тих людей, які хочуть продавати".

Найбільше людей непокоїть норма продажу землі в одні руки. Це 200 тисяч гектарів. Кажуть мітингарі і про лазівки в законопроекті, завдяки яким і іноземці зможуть стати власниками української землі.

"Фактично виводиться формула, коли великі агрохолдинги зуміють купувати і привласнювати по 100 по 200 сіл в одні руки. Ми категорично проти цього, вийшли сьогодні в черговий раз. Ми чули заяви президента про те, що він готовий не допускати іноземців, проводити відповідно до цього питання референдум, але нічого не було сказано по тому, як обмежити ці 200 тисяч землі в одні руки", – говорить Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради. 

Нардепи голосували за законопроєкт про ринок землі
Нардепи голосували за законопроєкт про ринок землі5 канал

Гаряче було і в парламенті. Заблокована трибуна та словесні баталії. Не розглядати закон про ринок землі вимагали в "Опозиційній платформі – За життя". Але прорватися до трибуни їм не давали "Слуги народу".

Після перерви президія і трибуна залишаються заблокованими депутатами від "Батьківщини" та "Опозиційної платформи". Вимагають зняти земельний закон із порядку денного.

"Займіть місця, давайте розпочнемо розгляд", – закликає спікер ВР Дмитро Разумков.

Зрештою депутати взялися за розгляд десяти земельних законопроєктів. Перший – урядовий.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов каже: "Ми маємо громадянам надати можливість розпоряджатися своєю землею, дати людям, які живуть з землі, володіти землею. Левова частка сільськогосподарських земель – 27 мільйонів – перебуває у приватній власності. Нам треба, аби власник почувався власником, а не кріпаком".

Ще дев'ять – альтернативних. Останній – внесений "Слугами народу". Саме його аграрний комітет рекомендував підтримати в сесійній залі. Документ відкриває ринок землі з жовтня 2020-го та дозволяє купувати землю іноземцям і закордонним компаніям, які працюють в Україні не менш як 3 роки. Також обмежує кількість гектарів в одні руки – пів відсотка всіх сільськогосподарських земель.

"Слуга" Сергій Литвиненко заявляє: "Не вірте тим, хто пропонує вам мораторій. Цей шлях в нікуди, а з новим законом ви вільно розпоряджаєтеся своїм майном".

Більшість фракцій із позицією "Слуги народу" не погоджуються.

Позафракційна Оксана Савчук каже: "Не зможе український фермер конкурувати, та не зможе, він не зможе на аукціоні купити землю. Ми на взамін пропонуємо великим агрохолдерам і іноземцям купити нашу землю, бо законопроект, який підтриманий комітетом, насамперед каже, що першочергове право на викуп землі мають ті, хто останніх 3 роки орендує, а ви чудово знаєте, хто орендує українську землю".

Нардеп від "ЄС" Олексій Гончаренко говорить: "Це є не земельний ринок, це земельний базар, на якому українці мають за вашим задумом продати останнє – свою землю, і продати її за безцінь". 

"0,5 усієї сільськогосподарської землі в одні руки, – це 210 тисяч гектарів, такого немає в жодній країні світу", – говорить очільниця "Батьківщини" Юлія Тимошенко.

Однак, ані блокування трибуни, ані вимоги та аргументи фракцій на монобільшість не вплинули. За законопроєкт "Слуг народу" у першому читанні проголосували 240 нардепів. Окрім самих "слуг", ще 13 позафракційних. До другого читання документ пообіцяли доопрацювати. Зокрема, внесуть правки, за які боролися решта фракцій, зменшать кількість землі для одного власника. Також до другого читання законопроєкт доповнять правкою президента, який запевнив: ринок землі для іноземців відкриють лише після всеукраїнського референдуму.

Нардепи голосували за законопроєкт про ринок землі
Нардепи голосували за законопроєкт про ринок землі5 канал

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія каже: "Для того, щоб провести референдум, спочатку треба внести цю правку, потім проголосувати друге читання, потім у нас готують пакет законів про народовладдя, ми там приймемо ці закони, в тому числі про референдум, бо зараз немає чинного закону про референдум".

А Микола Сольський, голова комітету з питань аграрної політики, сказав: "Поки не буде цього закону про референдум, поки він не буде прийнятий у парламенті, поки він не буде проголосований, іноземці не зможуть бути учасниками підприємств, тим паче напряму".

Нардепи голосували за законопроєкт про ринок землі
Нардепи голосували за законопроєкт про ринок землі5 канал

До другого читання до закону внесли вже понад 200 правок, які розглядатиме аграрний комітет. А от ухвалити документ у цілому в "Слузі народу" сподіваються до кінця року.

Ірина Сисак, Олексій Тищенко, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Трансплантації в Україні бути?: МОЗ на прикладі Київської області почало вивчати алгоритми запуску системи
Наступний матеріал
Трансплантація органів і рукавички, що "говорять": винаходи українців, про які чули не всі
Loading...