Міжнародний суд
Міжнародний суд 5 канал

Коли Путін відповість за скоєне? – МКС готовий розпочати розслідування воєнних злочинів в Україні

Читайте по-русски
Факти злочинів беруть з українського реєстру судових справ

Прокуратура ж Міжнародного кримінального суду готова розпочати розслідування у справі про воєнні злочини в Україні, – йдеться у звіті прокурорки Фату Бенсуди. Збір доказів може тривати кілька років.

З департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо воєнного конфлікту Україна передасть до Гааги не те що флешки – сотні томів цінних доказів порушень у Криму і на Донбасі.

Прокурорка Фату Бенсуда визнала: в Україні таки міжнародний збройний конфлікт. І його можна розслідувати. Працювали над цим пів сотні українських прокурорів. Серед них і Валерія Мельник. Підрозділ існує всього рік. За цей час до Гааги спрямували 15 таких документів – їх називають інформаційними повідомленнями.

"Передостаннє наше повідомлення до МКС стосувалося незаконного привласнення нерухомого майна на територію Криму, не обумовлене військовою необхідністю", – каже прокурорка Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо збройного конфлікту Офісу генпрокурора України Валерія Мельник. 

Факти злочинів беруть з українського реєстру судових справ. І додають посилання на укази окупаційної влади.

"Ми не подаємо такі повідомлення, які стосувалися б одного випадку, ми намагаємося комплексно підходити, обирати категорії злочинів і находити численні приклади", – розповідає Валерія Мельник. 

Міжнародний суд
Міжнародний суд5 канал

Заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов координує цю роботу. В його кабінеті висить карта з позначками – кожна означає воєнний злочин.

– Департамент миру. "Наша ціль – це завершення збройного конфлікту і притягнення до відповідальності винних", – переконана Валерія Мельникю

Та до цього моменту ще далеко. Попереджає про це і Вільям Ворстер. Він викладає міжнародне кримінальне право студентам Гаазького університету прикладних наук і пильно стежить за розслідуванням справи України.

"Міжнародний кримінальний суд просувається дуже повільно, до болю повільно, але водночас дуже чітко і обережно – бо вони займаються найсерйознішими злочинами в історії людства. Етап розслідування може тривати від одного року до чотирьох–п'яти", – каже старший викладач міжнародного кримінального права Гаазького університету прикладних наук Вільям Ворстер.

карта
карта5 канал

Україна Римський статут і досі не погодила. А це головний міжнародний документ, за яким діє Міжнародний кримінальний суд. Та от його дію ми визнали, коли звернулися до суду у 2014 у справі Майдану і за рік – щодо Донбасу і Криму.

Наступний етап – досудове слідство. Судді вивчатимуть події на окупованих територіях від 20 лютого 2014 року і донині. Досліджуватимуть три категорії злочинів: дії під час затримання людей, незаконне утримання заручників і окремо злочини у Криму. Та от процес може навіть не початися.

"Затримку може спричинити кілька моментів – чи зможе суд отримати докази з окупованої території. Особливо за умови, що Україна не контролює окремі райони Донбасу. До того ж прокурор зміниться у червні. А це означає, що порядок пріоритетів для суду зміниться", –розповідає Вільям Ворстер.

Якщо ж судді таки погодяться відкрити провадження, на лаві підсудних можуть опинитися громадяни будь–якої держави – і з українським паспортом, і з російським. Та от рядових бойовиків, які виконували накази, мала б карати саме Україна. У Гаазі беруться за ті, де не може впоратися сама держава. По суті Міжнародний суд – єдина установа, яка може притягнути до відповідальності Путіна.

документ
документ5 канал

"Він за своєю політикою спрямовує фокус уваги на велику рибу, на тих людей, які може не вчиняли воєнні злочини і злочини проти людяності своїми руками, але розкручуючи ланцюг наказів доходить до тих, які віддавали ці накази", – вважає голова Центру громадянських свобод, координаторка "Євромайдан SOS" Олександра Матвійчук. 

Але довести провину й арештувати топпосадовців найважче – іноді й неможливо.

"Будь–яке рішення МКС стосовно російського керівництва, російських громадян та їх найманців означатиме, що для цих людей поїздки, фінансові операції, будь–який контакт з цивілізованим світом буде закритий", – каже експерт з міжнародних питань Олександр Краєв. 

Та справді покарати надія все ж є. Президент Сербії Слободан Милошевич таки потрапив за ґрати. Щоправда, його справу розглядав Гаазький трибунал ООН. Фото з суду над ним висить у галереї в коридорі української прокуратури. Міжнародний кримінальний суд з'явився лише у 2002 році. Та прокурори вірять, там доведуть справу України до завершення.

Марія Писаренко, Сергій Клименко, Михайло Третяк, Ольга Сошенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Віталій Капранов розповів, чому росіяни та українці ніколи не були братами – "Гончаренко рулить"
Наступний матеріал
Фронтмен гурту "Антитіла" розповів, чи йтиме в політику
Loading...