міжнародний суд проти Росії
міжнародний суд проти Росії 5 канал

Як Україна змагається з Росією в Міжнародних судах: головні факти судової тяганини

Кремль судять за анексію Криму, агресивні дії на сході України та в Чорному морі

Перемогти Росію в міжнародних судах – Україна має всі шанси. Принаймні тенденція судових процесів минулорічна дає підстави так думати. Упевнений у своїй величі Кремль, програє. Дві знакові перемоги на міжнародних судових майданчиках виборола Україна торік.

Спершу – міжнародний морський трибунал зобов'язав Федерацію негайно звільнити українські військові кораблі й 24 затриманих членів екіпажу. І попри те, що Росія ігнорувала це рішення понад півроку, але виконати його таки довелося.

Далі ще одна перемога – у листопаді 2019 – міжнародний суд ООН відкинув усі спроби Кремля перешкодити, щоб той самий суд ООН розглядав справу за позовом України про порушення Міжнародних конвенцій. Йдеться про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Тобто тепер саме суд ООН буде вивчати це питання. Вже цього року й почне.

І Росія має пояснити: як на сході з’явився їхній "Бук", який збив малайзійський Боїнг? Хто обстріляв автобус під Волновахою? Згадають їм і про терористичні акти у Маріуполі та Краматорську. Звісно Росія – продовжить нав’язувати світу власну реальність. Викривляти дані і спростовувати очевидні факти. І світ може це ще довго слухати. Але суди – то вже інша справа. Там треба захищатися фактами. Справжніми. А не фейковими. Детальніше журналість "5 каналу" Михайло Прудник.

2019 рік став успішний для України у Міжнародних судах. У найвищих органах світової феміди розглядають справи проти Росії. Кремль судять за анексію Криму, агресивні дії на сході України та в Чорному морі.  

міжнародний суд проти Росії
міжнародний суд проти Росії5 канал

У листопаді 2018 Росія порушивши норми морського судноплавства захопила українські кораблі та моряків поблизу Керченської протоки. У полоні опинилися 24 члени екіпажу трьох український військово-морських кораблів6 Бердянська, Нікополя та Яни Капу. 

Київ протягом шести місяців намагався вирішити питання дипломатичним шляхом, але Москва усі запити ігнорувала. Україна подала позов до Міжнародного трибуналу з морського права і довела, Росія грубо порушила Конвенції ООН. Головне прохання до суду – вжити невідкладних заходів, а саме звільнити судна і моряків. Адже бранці Кремля зазнавали тортур. 

Москва до Міжнародного трибуналу в Гамбурзі не приїхала. Мовляв, він не компетентний розглядати цю справу. Україна ж представила свої аргументи. Згідно Конвенціїї ООН з морського права, у цьому випадку кораблі та члени екіпажу, були захищені Міжнародним імунітетом. 

"Свого часу СРСР активно користувався цим імунітетом, відправляючи свої кораблі у плавання Балтійським або Чорним морями. Нині, Росія як правонаступниця Радянського союзу теж користується таким захистом. На нього заслуговують і українські кораблі. Вони не можуть піддаватися судовим процедурам з боку Москви. Але Росія продовжує порушувати конвенцію з морського права та імунітет українських моряків і кораблів", – сказав арбітр у трибуналах із морського права Альфред Соонс. 

міжнародний суд проти Росії
міжнародний суд проти Росії5 канал

Україну у Міжнародних судах представляла заступниця міністра МЗС з питань євроінтеграції (2014-2019) Олена Зеркаль. 

"Дії Росії в будь-якому разі порушували Конвенції, навіть якщо Росія затримала українські військові кораблі в своїх територіальних водах або виключній морській економічній зоні. Імунітет військових кораблів є основополжним імунітетом суверена в Міжнародній системі. Військові кораблі та їхній персонал не можуть бути заарештовані правоохоронними органами іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів", – заявила в суді Олена Зеркаль. 

Перемога. Вже у травні міжнародний трибунал з морського права видав наказ негайно звільнити затримані українські кораблі та звільнити моряків. Попри обов'язковість до виконання Росія ігнорувала рішення протягом шести місяців. Нарешті судна повернула, одна порушила наказ про речові докази у кримінальному процесі – кораблі суттєво пошкоджені. Моряків також тримали до останнього.

Лише 7 вересня між Росією та Україною відбувся масштабний обмін утримуваними особами: 35 на 35. Більшість зі звльнених саме моряки. Разом із ними повернулися з російських катівень Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих та ще п'ятеро українців, яких звинувачували у тероризмі. Серед них режисер Олег Сенцов У травні 2014 його затримали у Сімферополі російські силовики. Уже наступного року Сенцова засудили за звинуваченням у тероризмі до 20 років позбавлення волі. Протягом п'яти років звільнити українського режисера закликали провідні митці із різних куточків світу, та марно. 

міжнародний суд проти Росії
міжнародний суд проти Росії5 канал

Кремль не чув. Для європейців Сенцов став уособленням боротьби за демократію. 2018 його його удостоїли премії імені Сахарова, яку присуджує Європарламент за свободу думки. І лише у листопаді 2019 Сенцов зміг забрати свою нагороду. 

"Приймаю цю премію не як свій власний приз, а як знак яким відмічені усі українські політв'язні, які були у російських тюрмах, як усі ув'язненні, які перебувають там, як усі наші полонені, які перебувають на Донбасі у руках сепаратистів, як усі наші активісти, які продовжують боротися за нашу країну, як усі наші військові, які борються за нашу незалежність", – сказав у своїй промові Олег Сенцов у Європарламенті.

міжнародний суд проти Росії
міжнародний суд проти Росії5 канал

Ще одна гучна справа проти Росії у Міжнародному суді ООН. Росію підозрюють у фінансуванні тероризму та расових дискримінацій. Порушення відразу двох Міжнародних конвенцій роозглядають у Міжнародному суді ООН в Гаазі. Крмль намагається поставити під сумнів юрисдикцію суду і перекручує очевидні факти. Одна на кожну маніпуляцію Кремля українська сторона має свої контраргументи. 

Кремлівські захисники в суді розповідали про громадянську війну, демократичний референдум у Криму, добровольчі батальйони ополченців у Донецькі та Луганській областях. Твердять, ані технікою, яка гатить по українським містам, ані грошима терористам не допомагають. А коли аргументи закінчилися  почали волати, що цей суд немає права розглядати справу. 

"Обстріли мирного населення відбуваються по обидва боки розмежування і вони не є тероризмом. Крім того немає прямих доказів причетності Росії чи то у вигляді фінансової підтримки чи то прямої участі у конфлікті російських військ", – висловився адвокат Росії у Міжнародному суді в ООН Семюель Вордвордс.

міжнародний суд проти Росії
міжнародний суд проти Росії5 канал

Такі кроки це спроби затягнути розгляд справи по суті, переконував Київ. Помилковість тверджень Росії Україна доводить численними доказами. Понад 17 тисяч сторінок тексту 29 томів справи, вагою 90 кг. У суді Київ вимагає припинити постачати кошти та зброю представникам терористичних підрозділів, так званих ЛНР і ДНР. Зупинити переслідування кримських татар в анексованому Криму. 

"Росія вчинила збройну агресію проти України. Вона окупувала частину її територій та окупувала Крим – це загальновідомі факти, які беззаперечно вказують на підтримку Росією тероризму. Така поведінка нестперпна та неприйнятна, але замість того щоб визнати свою провину Росія робить жалюгідні спрови виправдати себе", – заявив адвокат України у Міжнародному суді ООН Жан-Марк Тувенен.  

Завезення російського озброєння та військової техніки на територію України і не підтверджують у суді численними фактами. Саме з російських систем залпового вогню здійснювався обстріл Маріуполя у 2015, а з ракетно зенітного комплексу "Бук", яку привезли від 53 зенітно ракетної бригади з Курська на Донбас збили цивільний рейс МН 17.

Аргументи України виявився переконливішим. Уже наприкінці року Міжнародний суд ООН постановив, він має повне розглядати позов України проти Росії. За відповідне рішення проголосувало 15 суддів. Проти був лише один – із Росії. 

У 2020 Міжнародний суд ООН почне розгляд кожного епізоду обвинувачень. Агресора звинувачують у незаконним збройним формуванням на сході України. Також офіційний Київ вважає Росію відповідальною. За обстріл житлових районів Маріуполя та Краматорська, знищення цивільного пасажирського автобуса під Волновахою, періодичну дикримінацію української та кримсько-татарської громад на окупованих територіях і заборонену діяльність меджліс кримсько-татарського народу.

Навесні почнеться процес у справі Малазійського боїнга, збитого над Донбасом в 2014. Міжнародна слідча група довела, що ракета, яка поцілила в пасажирський лайнер рейсу МН 17, була привезена з Росії.  А дії координувало вище керівництво федерації. Крім того міжнародний арбітражний трибунал розглядатиме справу про захоплення українських кораблів у Чорному морі. Він становить покарання для Росії за порушення Міжнародної Конвенції з морського права. Українська сторона вимагає компенсації за заподіяні збитки.

Михайло Прудник "Час. Підсумки тижня"

 

 

 

Попередній матеріал
Доки міномети мовчать, бійцям ООС дошкуляють снайпери: ситуація на околицях Мар'їнки
Наступний матеріал
Через аварію тепломережі поліція Києва відкрила кримінальну справу
Loading...

Справу зі збитим літаком МАУ треба було використати для тиску на Росію – пояснення політолога

Росія не виконала наказ Міжнародного трибуналу з морського права – Зеркаль

У Гаазі почалися перші слухання у справі порушення прав 24-х українських моряків

Безсмертний: Визнання Росії спонсором тероризму – це її кінець як сучасної держави

Україна судитиметься з Росією в Гаазькому трибуналі, попри повернення кораблів – Зеркаль

Інформаційний день": Олена Зеркаль про суди з Росією та справу MH-17