Хто де був, коли захоплювали Крим: що насправді стоїть за гучною заявою Зеленського

Володимир Зеленський 5 канал / Час. Підсумки тижня
У період, коли російські збройні формування захоплювали Крим, Володимир Зеленський був у Росії на зйомках фільму "8 перших побачень"

Володимир Зеленський в інтерв'ю американській компанії заявив: "Якби він був президентом у 2014 році, коли Росія вкрала Крим, то він не пустив би на півострів "зелених чоловічків". Тобто російських військових. А ще раніше запевняв, що з 2014 року ніхто в Україні не думав  про повернення Криму.

Звісно, такі висловлювання президента надихнули журналістів підняти, як то кажуть, архіви і нагадати всім нам, а де, власне, був сам шостий президент, коли Росія захоплювала півострів. Довго шукати не довелося. У період, коли російські збройні формування захоплювали Крим, Володимир Зеленський був на зйомках фільму "8 перших побачень", які відбувалися на території держави-окупантки. Мирослав Солонар подивився фільм за участю президента і має сумніви, що нинішньому главі держави вдалося б відвоювати півострів.

"Росія і Україна – ми дійсно братські народи", – так говорив Зеленський у березні 2014 року.

Минуло сім років. Уже не простий кривбаський хлопець, і навіть не шоумен. А другий рік, як на посаді президента України. Риторика у Володимира Зеленського змінилася в багатьох питаннях. З президентського крісла Крим тепер бачить інакше. В інтерв’ю американцям Зеленський зізнається: 2014-го півострів агресору не віддав би.

Окупація Криму в 2014 році
Окупація Криму в 2014 році5 канал / Час. Підсумки тижня

"Якби я тоді був президентом, ми там усі вмерли б в Криму, але ми туди "зелених чоловічків" не пустили б. А якби не пустили туди "зелених чоловічків", то Росія не допомагала б сепаратистам і не була б на сході України", – заявив гарант.

Та чи повірив би в таку "гетьманську" заяву сам Володимир Зеленський семирічної давнини?

Зеленський 2014-го – це такі собі два Володимири, які фактично живуть на каналі олігарха Коломойського. Один образ, серйозний – рідко, але чітко з’являється на прямих ефірах, де благає Путіна піти з України і за потреби впаде перед ним на коліна. І був інший образ Володимира. Коли "зелені чоловічки" захоплювали Крим, актор-комік у Москві знімається у спільних з окупантом фільмах і не завжди доречно жартує у своєму кварталі.

Володимир Зеленський під час виступу "95 кварталу"
Володимир Зеленський під час виступу "95 кварталу"5 канал / Час. Підсумки тижня

Колишній керівник "Кварталу", який ніколи не служив в армії, з агресоркою хотів лише миритися. І це не дивно, бо частина його творчої діяльності тісно пов'язана саме з Росією. Наприклад, 2012-го Зеленський у Москві знімається в черговій романтичній комедії.

Через два роки Росія нападає на Крим, повсюди "зелені чоловічки", і світогляд багатьох українців змінюється. Північна сусідка вкотре нагадала про своє справжнє обличчя.

Окупація Криму
Окупація Кримуwww.youtube.com

Та от тоді Володимир Зеленський не пішов, як він згодом скаже "вмирати за Крим". Коли Федерація анексувала український півострів, у березні 2014-го, комік якраз був у Москві на зйомках стрічки "8 нових побачень". Про що сам засвідчив у соцмережах. І свій героїзм проявив не в Криму, а на екранах, у мелодрамі.

Володимир Зеленський у російському фільмі
Володимир Зеленський у російському фільмі5 канал / Час. Підсумки тижня

За її сюжетом, актор Зеленський виманював із клітки слона, щоб сподобатися головній героїні.

Після повернення з Москви додому актора чекала геть недружня з боку Росії реальність. Але він продовжував вірити у дружбу. І звертався до Путіна: "Треба вам, я можу вас благати на колінах, але не ставте на коліна, будь ласка, наш народ".

Нинішній глава держави Зеленський від почутого був би, певно, в шоці.

Тоді Володимир ще не політик, а шоумен. І говорить те, що думає, аналізує висловлювання майбутнього гаранта політтехнолог Олексій Голобуцький.

"Це просто актор прийшов і зіграв роль. Зараз він грає роль активіста там, я не знаю там, громадського діяча", – констатує експерт.

Коли вся країна почала опиратися Росії, Зеленський багато виступає на сцені. Їздить регіонами, не оминає і схід. Піджартовує на тему Криму в образі тодішнього п'ятого Президента.

Будучи президентом не на сцені, а в житті, втримати народну довіру виявилося не просто. Підтримка Зеленського з 75% тих, хто ходив голосувати, опустилася нижче 20%.

Вони приблизно одного віку з президентом. І з геть різними долями. Навесні 2014-го кримчанин Вєльдар Шукурджиєв зустрічав загарбників на півострові. З обома прапорами в руках: українським та кримськотатарським.

"Свої останні дні я хочу провести саме в Криму", – каже чоловік.

Кримчанин Вєльдар Шукурджиєв
Кримчанин Вєльдар Шукурджиєв5 канал / Час. Підсумки тижняСім років тому він насправді був готовий віддати життя за свій півострів.

"Я до останнього ходив у військкомат центрального району в Сімферополі. Я до останнього ходив, я не вірив, що зрада вже і тут сталося. Ходив і говорив: ну коли ви об'явите мобілізацію? На мене так дивилися, мовляв, давай запишемо тебе на листочок", – згадує Вєльдар.

Спинити "зелених чоловічків", як говорив президент Зеленський американцям, за тих обставин було нереально. Згадує 2014-й тодішній виконувач обов'язків президента Олександр Турчинов. Україна залишилася без розвідки, зброї та сильної армії.

"70% зразу перейшли на бік агресора. А в інших силових структурах відсоток доходив до 90 і більше. Це була трагедія, це була проблема. І в цих умовах ті, хто не зрадив Україну, змогли вистояти і дати нам можливість фактично протягом місяця тримались у повному оточенні, і це дало нам можливість вибудувати оборону України, не дати їм захопити континентальну Україну", – каже Турчинов.

Чи розуміє це нинішній керівник України? Як головнокомандувач він має доступ до всіх держтаємниць. І всіх звітів щодо ситуації, зокрема, й на початку війни з агресором.

Минуло сім років. Кількість тих, хто справді готовий померти у боротьбі з агресором – у лавах української армії зросла в рази. Усі вони розраховують на підтримку керівництва країни. Надто у війні дипломатичній. І жодні дружні реверанси у бік Путіна чи прохання ворога навколішках про мир для тих, хто боронить українську землю на фронті, є неприйнятним.

Мирослав Солонар, Іван Лємєхов, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Електроенергія від окупанта: чому Україна знову почала купувати світло в РФ та чи чекати космічних платіжок
Наступний матеріал
"Пішов туди замість свого друга": останні два дні оборони ДАП у спогадах учасників подій
Loading...