Зустріч Зеленського і Трампа
Зустріч Зеленського і Трампа 5 канал

Категоричний Трамп та ображена Європа: всі подробиці першої зустрічі Зеленського і президента США – сюжет

Читайте по-русски
До оприлюднення стенограми Зеленський із Трампом не спілкувався

Допомога Україні, боротьба з корупцією та прогрес у реформах. Це лише кілька тем, які обговорили напередодні Дональд Трамп та Володимир Зеленський. Український та американський лідери зустрілися під час 74-ї сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. Головною ж темою обговорення стала опублікована стенограма телефонної розмови президентів від 25-го липня. Подробиці зустрічі знає журналіст "5 каналу" Ірина Родіна.

"Ми тут із президентом України. І він прославив мене більше, ніж я його", – сказав Трамп.

Скандальна стенограма липневої телефонної розмови – в центрі обговорення на першій зустрічі Трампа і Зеленського. Американський президент укотре назвав звинувачення "полюванням на відьом".

Глава України натомість запевнив: на нього ніхто не тиснув. До того ж заявив, що не хоче бути втягнутим в американські вибори: "Я думаю, що ви все читали. Думаю, ви бачили текст. Вибачте, та я не хочу втручатися в демократичні, відкриті вибори у США. Ні, ви чули, у нас була добра телефонна розмова. Звичайна. Ми обговорювали багато речей. Думаю, ви читали, що ніхто на мене не тиснув".

До оприлюднення стенограми Зеленський із Трампом не спілкувався. Про це він заявив на прес-конференції за підсумками зустрічі. Президент України наголосив: вважає, що розмови між главами держав мають здебільшого залишатися конфіденційними.

"Кожна людина може говорити те, що вона хоче. Будь ласка. Я ж відкритий. Ну опублікували цей лист. Ну будь ласка. Хоч усі дзвінки. Хоча я особисто, я гадаю, що іноді такі речі, такі дзвінки, між головами, президентами незалежних країн, не повинні публікуватися. Тому що іноді, ви знаєте, є геополітика, є якісь плани. Але я не боюсь цього зовсім, ви самі бачите. Ми з вами прочитали, що вони хочуть опублікувати. Я просто думав, що вони опублікують свою частину", – сказав Зеленський.

У стенограмі виявилося чимало сюрпризів. Зокрема, Дональд Трамп і Володимир Зеленський зійшлися на думці, що Марі Йованович, яка протягом 3-х років була послом США в Україні, погано виконувала свої обов'язки.

Зеленський сказав: "Здається, її прізвище було Йованович. Чудово, що ви першим згадали про те, що вона була поганим послом. Я згоден із вами на 100%. Її ставлення до мене було далеко не найкращим. Вона захоплювалася попереднім президентом і мене добре не сприймала".

У стенограмі Дональд Трамп розкритикував Європу за недостатню підтримку України. Найбільше дісталося Німеччині. У відповідь Володимир Зеленський заявив: Трамп має рацію не на 100, а на тисячу відсотків. У ЄС відреагували з обуренням. І заявили: підтримка України – безпрецедентна.

Речниця верховного представника ЄС із закордонних справ Майя Косьянчич наголосила: "За п'ять років ми зібрали для України найбільший пакет підтримки в історії ЄС. Будучи переконаним прихильником України і її демократичного шляху, і визнаючи безпрецедентні проблеми, з якими стикається Україна, і безпрецедентні зусилля з проведення реформ після революції 2014 року, Європейський Союз разом з європейськими фінансовими інститутами мобілізував понад 15 мільярдів євро грантів і позик для підтримки процесу реформ".

Зеленський тим часом так прокоментував свої ж слова: "Я за кожне своє слово відповідаю. Я багато разів дякував і дякую, і продовжую... Зараз на зустрічі з президентом Трампом я сказав, що вдячний за будь-яку допомогу для України – від наших європейських лідерів, від пані Меркель, від пана Макрона і від багатьох. Наш дзвінок був у дуже складний період: коли Росію повернули в ПАРЄ, коли санкції не мали такого гучного тиску на будівництво "Північного потоку".

Розповів Зеленський на прес-конференції і про коротку бесіду з главою російського МЗС Сергієм Лавровим: "Пан Лавров підійшов до мене, сказав, що хоче познайомитися і сказав: "Ми дуже хочемо, щоби закінчилась війна на Донбасі". Привітав з обміном мене. Тобто була дуже коротка ця розмова, ми в черзі стояли. Я сказав: "Так, будь ласка, наша сторона, ми робимо все, це наша країна, це наша земля. Якщо ви готові, то давайте закінчимо війну? Віддамо нам наші території, обміняємо людей".

Для врегулювання ситуації на сході України Дональд Трамп порадив Зеленському зустрітися з Володимиром Путіним і розв'язувати проблеми безпосередньо з ним. Натомість, Зеленський переконаний: йому вдалося заручитися підтримкою Вашингтона для повернення Криму. Наприкінці президент запросив Дональда Трампа в Україну. Глава Білого дому обіцянок давати не став. Утім, сказав, що спробує приїхати.

Ірина Родіна, "5 канал"

Попередній матеріал
Нацрада позбавила "112 Україна" цифрових ліцензій на мовлення – як відреагували в ОП
Наступний матеріал
Осінній призов: який настрій у волинських призовників та на які недуги найчастіше скаржаться – сюжет
Loading...