Андрій Деркач
Андрій Деркач Ліга

Говорить і показує Деркач: матеріал скандальних плівок "злили" з Офісу президента – розслідування

Читайте по-русски
Андрій Деркач уже не вперше виступає "зливним бачком" для медіа-скандалу

Спадкоємний кадебіст, народний депутат Андрій Деркач знову заговорив про міжнародну корупцію, зманіпулювавши загальновідомими фактами. Про це йдеться у матеріалах розслідування "Watchdogs" на "Прямому".

Друга серія касетного скандалу спливла цього тижня у медіа. Самі плівки журналісти вже розбирали, це компіляція, на їх змісті немає сенсу зосереджуватися. Але нещодавно новий поштовх цій історії дав сам президент Зеленський в одному із своїх інтерв’ю.

На відео Володимир Зеленський говорить плутано і недорікувато, проте в тексті все "причесали". Але пасажем про зміст переговорів п’ятого президента шостий перевернув усю історію із "плівками Деркача". Скандальний нардеп оприлюднив пошматований фрагмент розмови президента Порошенка і віцепрезидента Байдена наприкінці травня. На записі не прозвучало нічого, чого б не казали раніше публічно, але сам Деркач стверджував, що його "плівки" є доказом державної зради.

Випускник Академії ФСБ Росії, Андрій Деркач мав би краще попрацювати над легендою. Журналіст-розслідувач ніколи не передасть політику сенсаційний компромат, замість того, щоб опублікувати його самостійно. В такому випадку він уже не журналіст, а піарник. Так само дико звучить твердження про те, що Петро Порошенко особисто записував розмови. Президенту на міжнародних переговорах більше немає, чим зайнятися?

Правда полягає в тому, що будь-які міжнародні переговори фіксуються в той чи інший спосіб. Подивіться уважно на фото переговорів по скайпу президента Зеленського зі своїм польським колегою, Анджеєм Дудою.

Крім самого Президента, в кімнаті щонайменше вісім людей включно з фотографом, дві відеокамери і купа записуючого обладнання. І це звичайна ситуація для міжнародних переговорів, підкреслює колишній співробітник Адміністрації Президента Юрій Рубан.

"Ідеться про міжнародні переговори України. Тобто йдеться про те, що ведуться не особисті розмови, ведуться не розмови там зі знайомими, чи з кимось іншим, з членами родини, а йдеться про міжнародні переговори. І як всякі міжнародні переговори вони, їхній зміст, – він фіксується", – розповів керівник Головного департаменту гуманітарної політики Адміністрації Президента України (2014-2019) Юрій Рубан.

Юрій Рубан працював із двома президентами і незліченною кількістю Кабмінів, він пояснює: лідери держав не телефонують одне одному запитати про погоду. Вони говорять, аби домовитись. А щоб домовленості були виконані, вони мають бути записані. І пишуть обидві сторони. Завжди.

"Ці записи, вони звичайно існують, і витік їх можливий тільки з двох точок. Витік може відбутися… ну, гіпотетично, знов таки будем казати... можливий, власне кажучи, з Офісу Президента України, або з Білого дому, з офісу Віце-Президента Сполучених Штатів", – зазначає Рубан.

На записах Деркача розмови відредаговані і скомпільовані, але матеріал він же мав десь взяти. Голос Байдена знятий з телефонної лінії, відтак "злито" не з Білого Дому. Джерело витоку інформації – Офіс президента України. І Володимир Зеленський спробував його використати на власну користь.

"Відомо, що бенефіціаром цієї ситуації є безпосередньо Президент Зеленський. В нас є безпосередні підстави вважати, що він координує, а безпосередньо перед ним звітує Генеральна прокурорка Венедіктова. Я так кажу тому що, пам’ятаєте, – кримінальне провадження стосовно "плівок Байдена", воно було відкрито пізно в ніч того самого дня, коли депутат Деркач вийшов з пресконференцією і їх оприлюднив", – наголосив адвокат Порошенка Ілля Новіков.

Як адвокат Новіков має доступ до ЄРДР, і точно знає, коли саме було внесено відомості. Венедіктова справи проти Порошенка відкриває пачками, однією більше, однією менше - не має значення. Але тієї ночі генпрокурорка дуже поспішала.

"Ми переконані, що не було жодної іншої причини пані Венедіктовій відкривати цю справу саме ввечері, крім тої, щоб наступного дня президент Зеленський міг говорити про цю ситуацію, як про щось, що відбулось начебто без його відома, без його участі, і він це прокоментував як ipso facto", – говорить адвокат.

А тепер давайте просто складемо до купи відомі факти. Записи переговорів президентів існують, і доступ до них має обмежене коло осіб з Офісу Президента України. Відредагований запис розмови Президента Порошенка з Віце-Президентом Байденом опублікував випускник академії ФСБ Андрій Деркач. Хто ж був посередником?

"Якась російська спецслужба, за допомогою людей всередині Офісу Президента, вона отримала доступ до такого роду матеріалів. І те, що вона використала саме пана Деркача... Цим уже завдано великого удару, тому що якщо у вас тече, то це дуже погано, то ви не серйозний партнер на переговорах", – пояснює Юрій Рубан.

Андрій Деркач уже не вперше виступає "зливним бачком" для медіа-скандалу. Раніше він публікував нібито вкрадені листи із Національного антикорупційного бюро до Посольства США в Україні. Тоді Деркач теж посилався на міфічних журналістів-розслідувачів. Замовний характер витоку був настільки очевидний, що ніякого серйозного продовження ця історія не мала.

Чи завдав пан Деркач якоїсь шкоди Байдену чи Порошенку? Ні. В медіа-просторі ці записи стухли. Андрій Деркач наніс удар по міжнародній репутації України, і прізвище президента для ініціаторів зливу не мало ніякого значення.

Чи відбувалися якісь серйозні телефонні переговори у пана Зеленського, після цього зливу? Журналісти виявили, що ні. Після двадцятого травня, це здебільшого ні про що. Серйозна розмова лише одна - з пані Меркель, і то цей дзвінок був потрібен, щоб уточнити деталі берлінських домовленостей.

"Усе вказує на те, що плівки "злилися" з Офісу Президента, Деркач їх оприлюднив перед прес-конференцією, а Зеленський підхопив. А наслідки погані для всіх, тому що це не з Зеленським не хочуть говорити, а з Україною", – резюмують журналісти-розслідувачі.

Нагадаємо, народний депутат, регіонал Андрій Деркач, який став відомим завдяки одіозним плівкам, переоформив усе майно та бізнес на свою дружину, з якою офіційно розлучився. 

Попередній матеріал
"Наше право жити без болю": акція під Офісом президента
Наступний матеріал
100 днів роботи: звіт Генерального прокурора Ірини Венедіктової
Loading...

"Шантаж і вимагання": мешканцям села на Дніпропетровщині відключили газ – подробиці суперечки

"Не просто сексизм": експерт пояснила, чому "слуга" Корнієнко перейшов "червоні лінії" в історії з "корабельною сосною"

"Аллахвердієвій присвятив лише декілька слів про її вроду": Корнієнко заявив, що "робочою бабою" назвав іншу жінку

"Корабельна сосна": у Раді засудили сексизм і вимагають публічних вибачень від Арахамії та Корнієнка

ФПУ вимагає відставки "слуги" Третьякової через скандальну заяву про "низьку якість" дітей безробітних

Головний редактор "НикВести" прокоментував заяви щодо монтажу розмови лідерів "Слуги народу"