Глобальний саміт миру розпочинається у Швейцарії. Завершилася церемонія зустрічі учасників і розпочалося пленарне засідання. Раніше Володимир Зеленський провів низку двосторонніх зустрічей. Зокрема, із віцепрезиденткою США, яка оголосила про надання Україні ще півтора мільярда доларів. Левова частка піде на відновлення енергетичної інфраструктури, яку знищили російські обстріли. З ким іще зустрічався Володимир Зеленський і що означатиме для України Глобальний саміт Миру – розповість Нонна Стефанова.
Тут відпочивали Чарлі Чаплін та Софі Лорен, а Одрі Гепберн – брала шлюб. Але зараз на елітний курорт Бюргеншток у Швейцарії прибувають не кінозірки, а світові політики. Володимир Зеленський, актор у минулому, а зараз – президент України – приїхав сюди одним із перших.
На подію, яка, за його словами, буде творити сучасну історію – Глобальний саміт миру. Його скликали за ініціативи української влади – щоб підготувати підґрунтя для мирного процесу, об’єднати союзників із різних континентів. Зустріч Володимира Зеленського із президенткою Швейцарії – одна з перших двосторонніх зустрічей на саміті.
"Це День нашого спільного успіху. Ми разом змогли дати шанс дипломатії. Україна ніколи не хотіла цієї війни. Це злочинна та абсолютно неспровокована агресія росії. І єдиний, хто її бажав, – це Путін. Але світ – сильніший. Саме тому народилася формула миру, єднання світової більшості заради миру", – сказав Володимир Зеленський.
92 країни та 8 міжнародних організацій прибувають на саміт. Вони представлені – на різних рівнях, не лише найвищому – глав держав та урядів, але й на рівні послів та міністрів. Деякі лідери держав приїжджають сюди з саміту Великої Сімки в Італії.
Щоправда, Джо Байден, присутній на Джи сім, – на Саміт Миру не поїде. Замість нього прибула віцепрезидентка США Камала Гарріс. Одна з перших її зустрічей – з українським президентом. Гарріс офіційно оголошує про надання Україні пакету допомоги у півтора мільярда доларів через USAID, Агентство США з міжнародного розвитку і Держдепартамент США. Ці кошти підуть на відновлення енергетичного сектору, пошкодженого російськими бомбардуваннями, на допомогу біженцям та внутрішньо переміщеним особам. А також на підтримку цивільної безпеки.
"Ми підтримуємо Україну – не з міркувань благодійності. А тому, що український народ і його майбутнє – це наш стратегічний інтерес. Це в наших інтересах – захищати міжнародні правила і норми. Як–от суверенітет та територіальну цілісність", – розповідає віцепрезидентка США Камала Гарріс.
А також президент Еквадору Даніель Нобоа. Половина учасників, присутніх на саміті, – з країн так званого Глобального Півдня – Південної Америки, Азії, Африки та Близького сходу. Не всі держави з цих віддалених від України регіонів – приєднуються до санкцій проти Росії і висувають неприйнятні для українців пропозиції про мир.
Тож Глобальний саміт – це і змога надати більше інформації про реалії російської війни в Україні. Про мирні переговори на цьому зібранні – не йдеться. Це визнають самі учасники разом з Україною. Росію на саміт не запрошували, проте країна–агресорка може стати учасницею другого саміту миру, кажуть в Офісі президента. Їй представлять мирний план, який з ініціативи України підтримає міжнародна спільнота.
"Ми не зможемо вести перемови про мир в Україні тут, у Бюргенштоці. Але ми хочемо надихнуи процес стати на шлях тривалого миру. Ми прагнемо зробити серйозні кроки на цьому шляху. Саме тому, керуючись переліченими цілями, ми вирішили провести цю конференцію на запит України. Якщо ми справді прагнемо надихнути мирний процес, то Росія теж має бути залучена до цього у майбутньому в певний момент. Це зрозуміло для всіх. Як міжнародна спільнота ми можемо підготувати фундамент для прямих переговорів між воюючими сторонами", – каже президентка Швейцарії Віола Амгерд.
Перед початком робочих засідань Володимир Зеленський зустрівся також із президенткою Грузії, яка привітала Україну з прогресом на шляху до ЄС. Зустрівся президент і з вселенським Патріархом Варфоломієм, який прибув на Глобальний саміт миру.
За результатами дводенних зустрічей учасники мають підписати спільне комюніке, яке останньої миті було змінене на користь України. У новій редакції – росію назвали агресоркою, цього не було в першому варіанті документу. А також заклали положення, які не дозволять схилити Україну до миру в обмін на території.
Щоправда, такі зміни не задовольнили деякі держави, що несподівано відмовилися приїжджати на Саміт миру. Досі не відомо, чи погодяться підписати ком’юніке з критикою Росії усі, хто таки приїхав до Швейцарії.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, путін назвав болючі умови для початку перемовин з Україною.
У МЗС відреагували на "мирну пропозицію" путіна.
Нагадаємо, раніше Дмитро Кулеба заявив, що путін відчайдушно намагається зірвати саміт миру у Швейцарії.
Читайте також: Неприємно вразила програма майбутнього Саміту миру у Швейцарії – Чекалкин
Дивіться також відео:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.