"Укроборонпром"
"Укроборонпром" фото Наші Гроші

Фінал розслідування про "схематоз" на оборонці: чільники відомств, що фігурують у матеріалі, озвучили свої версії

Читайте по-русски
За твердженням журналістів, першими хабарі почали брати податківці, що накривали конвертаційні центри, з яких виводили готівку з "Укроборонпрому"

Майже всі українські правоохоронні органи не лише знали, а покривали оборудки в оборонному комплексі – так вважають журналісти проекту "Наші Гроші". Вони випустили в ефір ще одну серію стосовно цих махінацій. Там доводять, що і Державна фіскальна служба, і Генпрокуратура, і Служба безпеки, і Національне антикорупційне бюро за відкати закривали очі на шахрайство та кримінальні провадження. Реакції чільників спецслужб на гучні звинувачення – чула Леся Головата.

"Схематозом" ведучий "Наших грошей" Денис Бігус називає так звану справу Гладковського, яку журналісти розслідують третій рік. І намагаються довести: за змовою з керівництвом державного концерну "Укроборонпром" через підставні фірми закуповували контрабандні запчастини до військової техніки в Росії, а також на складах української армії. В декілька разів завищували ціни та продавали заводам того ж "Укроборонпрому".

"До групи входять заступник секретаря РНБО Олег Гладковський, його син – Ігор. колишній працівник концерну – Віталій Жуков. Центром оборудок стає підставна компанія "Оптимумспецдеталь", скорочено – "Оптима". Група заробляє понад чверть мільярда гривень", – йдеться в розслідуванні.

Деталі журналісти дізналися з переписки учасників оборудки, яку надали анонімні джерела. Автентичність цих діалогів, стверджують розслідувачі – перевірили та підтвердили сотнями документів. У фінальній частині серіалу оприлюднили, як та за скільки прикривали багатомільйонні розкрадання в оборонній сфері правоохоронці.

"Податкова, Нацпол, СБУ, прокуратура, НАБУ – всі вони починали, але або ховали, або спускали розслідування на гальмах. Але якщо після судового реєстру покопатися в листуваннях учасників схеми, то стане зрозуміло – ці розслідування спускали не безкоштовно", – стверджує журналістка програми Леся Іванова.

У 2016 році колишній працівник "Укроборонпрому" Віталій Жуков обговорює розцінки з керівником фіктивної фірми "Оптима" Андрієм Рогозою. За твердженням журналістів, першими хабарі почали брати податківці, що накривали конвертаційні центри, з яких виводили готівку з "Укроборонпрому". Фігурують суми від 8 до 30 тис. дол.

Послуги працівників Генпрокуратури та СБУ коштували дорожче. У листуванні йдеться про суми, які начебто отримував слідчий СБУ Дмитро Москаленко.

Військова прокуратура жодного разу не припиняла, а досі успішно розслідує кримінальне провадження за несплатою податків фірмою "Оптима" – така реакція генпрокурора на останній серії розслідування. Нещодавно фіскали завершили перевірку компанії. Державі відшкодували 30 мільйонів гривень завданих збитків. Нині, за словами Луценка, віддали на експертизу переписку, яка є в розпорядженні журналістів. Ті ж, хто, ймовірно, давав і брав хабарі, вже на лаві підсудних.

"По статті "шахрайство" пан Рогоза і два вже два колишні працівники СБУ перебувають на лаві підсудних. І це факт. Судові засідання відбуваються в Печерському райсуді Києва регулярно. Тому військова прокуратура та Служба безпеки нікого не кришує", – запевнив генпрокурор.

А от чи був факт розкрадань та корупційних домовленостей? На це має дати відповідь Національне антикорупційне бюро. Адже журналісти виявили – в НАБУ теж надавали своєрідні послуги підприємливим ділкам. Жуков, згідно з оприлюдненою перепискою, вимагав від Рогози терміново вирішити питання на рівні заступника директора НАБУ Гізо Углави – наступного дня зі списку фіктивних фірм, який НАБУ передало "Укроборонпрому", "Оптима" зникає.

"У 2017-му матеріали, з яких випливає ймовірна корупційна діяльність працівників НАБУ в співпраці з громадянином Рогозою. За заявою керівника САП, – а тільки він може знати цю інформацію, НАБУ жодних дій з приводу в цій справі не вчиняло", – заявив Луценко.

У НАБУ, органі, який сам має розслідувати справи топ-корупціонерів, у журналістському розслідуванні знайшли, як висловився директор бюро Артем Ситник, певні неточності.

"Тут є певна маніпуляція, що нібито хтось виключив підприємство зі списку фіктивних підприємств. Ми такого списку не ведемо, повноважень таких не маємо", – запевнив Ситник.

А щодо можливої причетності до корупції керівництва бюро, в НАБУ почали внутрішнє службове розслідування.

Тим часом Державне бюро розслідувань за матеріалами "Наших грошей" уже відкрило провадження – перевірятимуть, чи справді правоохоронці, зокрема і НАБУ, покривали оборудки.

Леся Головата, Петро Троць, Ірина Сисак, "5 канал"

Попередній матеріал
"Оборонні" махінації: Ситник каже, що фігурант справи Шевченко ніколи не був співробітником НАБУ
Наступний матеріал
У Тернополі прибиральниця знайшла сумку, повну набоїв
Loading...

"НАБУ ігнорувало передану справу": Луценко прокоментував фінал розслідування програми Бігуса

ДБР відкрило провадження через фінал розслідування про закупівлі "Укроборонпрому"

Журналісти показали фінал розслідування про закупівлі "Укроборонпрому": серед фігурантів – ГПУ та НАБУ