Виборчий кодекс, державна підтримка "Пласту" та законопроєкт про тимчасові слідчі комісії – цього тижня Верховна Рада візьметься за ветовані президентом та вже доопрацьовані документи. Яким буде останній пленарний тиждень у парламенті цього року, сьогодні вирішували на засіданні погоджувальної ради. Депутати, зокрема, хочуть взятися за зміни до Конституції щодо децентралізації, які запропонував Володимир Зеленський та у першому читанні розглянути легалізацію грального бізнесу. Більше про плани депутатів розкаже Ірина Сисак.
Встигнути все! Останній пленарний тиждень у 2019-му, і від свого турборежиму народні депутати не відходять. Планують розглянути виборчий кодекс, продовжать розгляд законопроєкту про ринок землі та візьмуться за президентські зміни до Конституції щодо децентралізації.
Невідкладний законопроєкт президента, хоча й без тексту, на сайті парламенту з'явився минулої п'ятниці. Відсутність тексту багатьом здалася підозрілою, що такими змінами Зеленський хоче закріпити в Конституції особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей. І таким чином виконати частину Мінських угод. Текст пропозицій з'явився лише в понеділок уранці, а представники монобільшості запевнили – зради не буде.
"Спроба нагнати чергову зраду в соцмережах, нібито там є особливий статус, він там прямо в кожній статті, уздовж і в поперек, але зараз, як бачимо, документ є, і там жодних згадок про особливий статус Донбасу і Києва навіть немає", – зауважив заступник голови фракції "слуг" Олександр Корнієнко.
У монобільшості пояснили – ухвалення закону стане завершенням 5-тирічної реформи децентралізації. Змінами президент пропонує розширити повноваження громад, ліквідовує поняття "район", натомість запроваджує нове – "округ". Крім того, документ пропонує замінити місцеві державні адміністрації на офіси префектів – представників держави в округах та областях. У "Європейській солідарності" вже заявили – президентські пропозиції знищать європейську модель самоврядування в країні. А самому документу бракує експертної думки.
"Сьогодні це все народжується в нєдрах ОП, абсолютно це не читається з експертами, немає ніякої конституційної ради, і навіть сама керівна партія побачила ось ці опубліковані зміни сьогодні зранку. Це ніяке не народовладдя, це пострадянські люди намагаються повернути сюди нью-СРСР", – наголосила Ірина Геращенко, співголова партії "ЄС".
Президентські зміни до Конституції спершу розгляне профільний комітет. Далі Верховна Ради спрямує законопроєкт до Конституційного Суду. Той і вирішить, чи відповідає документ Основному закону. Лише тоді за пропозиції президента знову візьметься парламент.
"Сподіваємося, що до кінця цієї сесії, яка закінчується в січні, зможемо отримати висновок КС", – переконаний Корнієнко.
Після Нового року на порядку денному депутатів може з'явитися і законопроєкт про відкриття ринку землі. Втім, у фракції "Батьківщина" вже заявили – у вівторок разом з аграріями виходять під стіни парламенту на всеукраїнську акцію протесту. Земельні законопроєкти вимагають зняти з розгляду. А поки що.
"Негайно вже до кінця цього року продовжити мораторій на продаж землі на 3 роки. Я наполягаю, щоб по всіх пунктах зараз були поставлені ці питання на голосування", – наголосила Юлія Тимошенко.
Хоч і голосували, проте підтримки ініціатива Юлії Тимошенко серед решти депутатських фракцій і груп не знайшла. Продовжити розгляд законопроєкту можуть вже у четвер.
"У програмі президента чітко був зазначений один пункт – відкриття прозорого ринку землі. Мова про ринок землі, а не ті маніпуляції, про продаж, спродаж, а можливість кожного відчути себе власником землі", – зазначив заступник голови ВР Руслан Стефанчук.
В останній передноворічний тиждень під купол повернуться і 3 ветовані президентом закони – про тимчасові слідчі комісії, про державне визнання "Пласту" та про виборчий кодекс. А вже у вівторок Рада може проголосувати за легалізацію грального бізнесу.
Ірина Сисак, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"
Рада рада: найяскравіші реакції на ухвалення мовного закону – ФОТО














