ракета Taurus
ракета Taurus 5 канал

"Бавовни" буде більше: які ракети готові надати Україні партнери й чи зможемо ми використати це озброєння – сюжет

Читайте по-русски
Керченський міст, на думку експертів, не є пріоритетною ціллю для "Атакамс" та інших далекобійних ракет

Більше ракет – крилатих, балістичних та ще й далекобійних. Таких, що уражатимуть російські цілі за сотні кілометрів. Партнери надають Україні військову допомогу – вона ефективно нищить російських окупантів. На кшталт ракети ATACMS. російське виття знову було чути в Джанкої. Кримські партизани кажуть – на тамтешньому військовому аеродромі вкотре "пропущені". І це доводить ефективність та необхідність цієї зброї для України, щоб деокуповувати свої території та нищити загарбників. Та чи все озброєння наші партнери готові надавати і чи може Україна технічно його використовувати – розбиралася журналістка "5 каналу" Олена Рибінська.

А нам подобається, як російська техніка горить. А особливо, коли за сотні кілометрів до неї дотягуються далекобійні ракети. Їх нам уже офіційно дають партнери, та не всі. Деякі, як-от Німеччина і їхні "Тауруси", – досі під питанням. Але варто згадати HIMARS і новітні танки для України. Їх також давали не відразу, але згодом справа зрушила з мертвої точки.

У тимчасово окупованому Криму росіяни знову виють – нічого не сталося, але все збили. Кримські партизани натомість кажуть – щось гепало на мисі Тарханкут днями, а напередодні знову пропущені на військовому аеродромі Джанкоя та неспокійно в кількох інших містах. Експерти додають – це далекобійні ракети ATACMS у дії.

Балістичні ракети ATACMS Україна отримала від Сполучених штатів. Далекобійні ракети Storm Shadow надала Велика Британія. Французькі посестри тих же ракет – Scalp EG готова надати Італія. А що ж Німеччина – постало логічне запитання. Олаф Шольц категоричний – їхніх "Таурусів" не буде в Україні.

"Якщо враховувати те, що було раніше, наприклад, у контексті надання авіації чи бронетанкової техніки – то можна сподіватися. Але поки в Олафа Шольца є побоювання ескалації війни і можливого зіткненнях між росією та Німеччиною, також там відбувалися заяви. Тож поки не став би категорично зазначати, але шанси на це однозначно збільшуються", – вважає кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

Основні особливості "Таурус" аналогічні до Storm Shadow/SCALP-EG. А от система керування трохи відрізняється. У пакеті допомоги від Німеччини цих ракет немає. Українці, не шкодуючи гнівних слів у бік Бундестагу, розкритикували нерішучість партнерів. Одначе, спиняючи хвилю гейту, експерти зауважують – Німеччина досі перша у Європі за обсягами військової допомоги Україні.

"Не треба сварити Шольца і Німеччину, бо Німеччина таки перша в наданні військової допомоги Україні в Європі. Про "Леопарди" росіяни були незадоволені, а про ракети росіяни почали розповідати, що як тільки німецька ракета прилетить по росії – то вони визнають, що Німеччина увійшла в війну і настільки важлива інформаційна складова. Він не може піти проти великої кількості своїх громадян, там ще й багато росіян живе", – зазначає військовий аналітик, ветеран російсько-українсько війни Олексій Гетьман.

"Німеччину не треба критикувати – Німеччина друга по кількості допомоги, яку вона передає Україні після США. А поки не було США і відбувалося їхнє політичне шапіто, то Німеччина була найбільшою. Ну, не дають, то не дають", – пояснює військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

Ба більше – навіть якщо "Тауруси" завтра прибудуть в Україну – ми їх не використаємо, кажуть експерти. Для того щоб Су-24 зміг застосовувати Taurus, його слід модернізувати, аж до стану нової модифікації старого радянського фронтового бомбардувальника. І навіть довгоочікувані F-16 без модернізації не можуть взяти під крило Taurus.

"Скальп" і "Шторм Шедоу" можна інтегрувати в СУ-24 і невелика проблема, а от "Таурус" не можна. І навіть причепити на F-16 не можна, і лети нижче ворогів. F-16 також треба переробляти істотно. Що є носієм "Таурусів" – "Гріпен", "Єврофайтер", "Тайфун", а ми їх отримаємо? НІ! ми отримаємо лише F-16", – наголошує військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

"Кейс як наші радянські МІГи і СУ-27 вдалося перепрошити під французькі JDAM, ракети HARM – установка планшетів і переробка пілонів. І кейс виявився спокусливим. І рік можна задавати питання – а з чого нам запускати "Тауруси"? А нема з чого. Ну там же літак просто переробити. А якщо перероблювати СУ-24 літаки, то треба знімати із завдань ці бойові літаки, а "бавовна" сама в Крим не доставить", – каже експерт військового порталу Defense Express Іван Киричевський.

Звісно, більша кількість та варіації балістики і крилатих ракет проти російських окупантів – для України значне підсилення. Одначе, як і "Атакамси", так і інші далекобійні ракети по території росії використовувати зась. Наші партнери одностайні. Та ці обмеження не стосуються тих українських засобів ураження, які долітають і за майже тисячу кілометрів углиб росії.

Керченський міст, на думку експертів, не є пріоритетною ціллю для "Атакамс" та інших далекобійних ракет. Тут у пригоді стануть дрони "морські малюки", або ж комбінація різних засобів. А от десантні кораблі чи установки ППО самі себе не знищать, іронічно додають фахівці.

"Балістична ракета дає змогу завдати удару миттєво, тому ATACMS можна приберегти на майбутнє – на аеродром приберегти, раптом там заїхало щось крупне. ATACMS теж гарно можна вдарити по великому десантному кораблю, якщо він у зоні ураження. російські десантні кораблі гарно вибухають, обшивку знаходять по всьому місту потім. А Кримський міст, коли дійде справа – по ньому може полетіти і долетіти різне, багато чого літає. А росіяни гарно збивають системи, і можна уявити, як збивають ATACMS", – зазначає експерт військового порталу Defense Express Іван Киричевський.

Уявити і вкотре прибрехати місцевому населенню. Цим у вівторок і займався гауляйтер Аксьонов, мовляв, ракети ATACMS збили, а з неба падало не каміння, а суббоєприпаси, що не здетонували. Лише замовчує, що, ймовірно, і самої установки ППО від так званого збиття теж не стало. 

Олена Рибінська, Ігор Костюк, "5 канал"

Читайте також: США передали Україні понад 100 ракет ATACMS більшого радіуса дії – NYT. Білий дім приховував передання ракет Україні, щоб цим не скористалися росіяни, мовиться у матеріалі видання.

Читайте також: у домовленостях про ATACMS для України всі крапки розставлені – Зеленський після розмови з Байденом.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Жодного військового, жодної військової машини не було: які наслідки обстрілу Харкова – сюжет
Наступний матеріал
Військова допомога від США вже в Україні, ССО знищують російські "Буки" – хроніка 797-го дня повномасштабної війни
Loading...
На Україну летіли понад 30 ракет рф, з кожною атакою на НПЗ ворогу стає складніше – хроніка 794-го дня Великої війни

На Україну летіли понад 30 ракет рф, з кожною атакою на НПЗ ворогу стає складніше – хроніка 794-го дня Великої війни

"Кинджали", "Калібри", "Іскандери" і не тільки: вночі Україну атакували 34 російські ракети

"Кинджали", "Калібри", "Іскандери" і не тільки: вночі Україну атакували 34 російські ракети

Далекобійні ракети ATACMS: по яких ворожих цілях ними можуть вдарити ЗСУ – в ISW розповіли

Далекобійні ракети ATACMS: по яких ворожих цілях ними можуть вдарити ЗСУ – в ISW розповіли

США передали Україні понад 100 ракет ATACMS більшого радіуса дії – NYT

США передали Україні понад 100 ракет ATACMS більшого радіуса дії – NYT

Залужний зник з інфопростору: де колишній головком? – "Час новин: підсумки"

Залужний зник з інфопростору: де колишній головком? – "Час новин: підсумки"

Це ГУР! Чому арештували заступника Шойгу? Шольц проти Taurus. Хроніка 791-го дня Великої війни

Це ГУР! Чому арештували заступника Шойгу? Шольц проти Taurus. Хроніка 791-го дня Великої війни