Фіскальний терор або інвестиції: що обере Україна?

відкриті джерела
Юристи зазначають, що напередодні реформи ДФС тиск на бізнес, обшуки та вимагання неправомірної вигоди почастішали.

У січні 2021 р. Верховна Рада ухвалила закон про створення Бюро економічної безпеки (БЕБ) на заміну Державної фіскальної служби. Мінфін запевняє: реформа дозволить підвищити прозорість та підзвітність роботи податкових та митних органів. Та надій міністерства не поділяють представники бізнесу, які критично сприйняли ухвалення законопроєкту про БЕБ у першому читанні, йдеться в розслідуванні журналістів агенції "САД".

"Обурює велика чисельність штату нового правоохоронного органу, наділеного правами використання спеціальних засобів, у т. ч. вогнепальної зброї... Це може бути використано для набігів на бізнес та продовження традицій із "маски-шоу", – вважає координаторка податкового комітету Європейської бізнес-асоціації Наталія Артемчук.

Тимчасом юристи зазначають: напередодні реформи ДФС тиск на бізнес, обшуки та вимагання неправомірної вигоди – почастішали. Адвокат Максим Борисов називає це моральним тиском для отримання незаконної вигоди.

Одна з найгучніших справ стосується ексголови ДФС Романа Насірова. Його, а ще керівника Департаменту ДФС Володимира Новікова звинувачують у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.

Дії Насірова на посаді, за підрахунками експертів, завдали державі збитків на понад 2 млрд грн. Справу скерували до суду в листопаді 2017 року. А т. зв. "посадок" немає досі.

Крім того, начальника Управління внутрішньої безпеки ДФС часів Насірова, Сергія Лебедка, якого спіймали на отриманні неправомірної вигоди на суму 66 млн грн і звільнили 2017-го, за часів "нових облич" призначили в. о. голови в Офіс великих платників податків. Після резонансу в ЗМІ його звільнили.

"Суд триває три роки. Уявіть здивування судді, який побачить, що підсудного підвищили на посаді і призначили на більш важливий пост", – пише журналіст Юрій Бутусов.

Тим часом представники бізнесу повідомляють про тиск з боку ДФС. Із діями, які в народі називають "маски-шоу", напередодні Нового року стикнулася фармкомпанія "Ворвакс Фарма".

"Нас ніхто не сповіщав... В середині дня близько 10 чоловік увірвалися в офіс. У стилі, характерному для таких заходів, співробітників попросили вийти в кабінети, почали зачитувати ухвали суду", – каже представник власників ТОВ "Ворвартс Фарма" Сергій Бойко.

Представники ДФС поводились зухвало, згадує директорка Анна Гончарова:

"Будь-які дії з нашого боку були паралізовані. Цілий день. Ні повернуться на робоче місце, ні зайнятися якоюсь роботою можливості не було. З великими зусиллями люди попросили зателефонувати сім'ям, попередити, що не буде зв'язку. Це теж було заборонено".

Крім документів, співробітники ДФС забрали особисті речі працівників і медикаменти, зазначають адвокати, які були присутні під час обшуків.

"Слідчий із кимось зідзвонився... приняв рішення, що необхідно вилучати всю медичну продукцію, яка знаходилась на складі. Ухвалою слідчого судді не було це передбачено. Підрахунок медичної продукції відбувався "на око": побачив коробки одного кольору – значить, це один товар. Але фактично це може бути різний товар", – коментує адвокат Володимир Пасюков.

ТОВ "Ворвакс Фарма" постачає, зокрема, ліки від ковіду. Раптові обшуки ДФС зупинили поставку ліків у госпіталі Львова та Рівного.

"Уявіть, що лікарі знають: їм мають надійти такі ліки. А ліки не надходять. Відбувається збій лікування, хворі можуть померти. Тобто фактично був злочин, замах на життя, можна сказати", – наголошує адвокат Руслан Радецький.

Співробітники ДФС порушували норми права, кажуть адвокати. І пояснюють таку поведінку, зокрема, відсутністю покарання за злочини.

"В нашій державі практика залучення до відповідальності правоохоронців – дуже низька... Крім фактів отримання прямого хабара, ніякі інші порушення, як правило, не доходять до суду... Ми боремося за те, щоб зазначені особи були притягнуті до кримінальної відповідальності", – коментує адвокат Максим Борисов.

"2019-го в нас теж були подібні дії за участю ДФС у Києві. Його представники, не соромлячись, призначали певну суму за вирішення цієї "проблеми". Спочатку говорили про 200 тис дол. ... На питання чому 200, а не мільйон, з чим пов'язана ця сума – зробили якусь "знижку", називалася ціна 180 тисяч", – розповідає Сергій Бойко, представник власників ТОВ "Ворвартс Фарма".

Журналісти звернулись по коментар щодо обшуків у фармкомпанії "Ворвакс Фарма" до ДФС. Відповідь на запит журналістам надійшла письмово. Але дивує її формат: відсутні підпис, ім’я та прізвище співробітника, шапка організації. У змісті фіскали не заперечують обшуків у "Ворварт Фарма", та посилаються на те, що відомості досудового розслідування не можуть бути розголошені.

Фармкомпанія звернулись до НАБУ – лише це допомогло зупинити тиск та закрити кримінальну справу.

Пан Бойко додає: "НАБУ порушило кримінальну справу, і після цього всі ці дії припинилися, протягом двох тижнів була закрита наша справа. НАБУ проводило процесуальні дії – результати розслідування нам повідомили пізніше".

Анна Гончарова, директорка компанії "Ворвартс Фарма", каже, що такі справи шкодять міжнародній репутації українських компаній.

"2019 року, коли в нас теж були подібні суперечки в ДФС, – це привело до втрати кількох контрактів. З нами розірвали відносини швейцарські партнери, і однією з причин в офіційному листі було те, що ми фігуруємо в кримінальних справах. Потім ці кримінальні справи були успішно закриті, але контракти ми втратили", – підтверджує Сергій Бойко.

Співробітники ДФС намагаються з успішних українських компаній отримати зиск для себе, наголошує адвокат Максим Борисов.

"Податкова міліція бачить підприємство з великим обігом і розуміє, кому можна заблокувати діяльність для одержання неправомірної вигоди. В цьому випадку йшлося про такий підхід", – пояснює адвокат.

Нещодавно Оболонський райсуд Києва відмовив в арешті документів, грошей та товарів, вилучених під час обшуків. Так він опосередковано визнав дії слідчих-фіскалів неправомірними.

відкриті джерела

Але коли повернуть вилучене? Медикаменти мають зберігатися за певних умов. Товар на 150 млн грн може просто зіпсуватися.

"Опечатаний склад 2-3 місяці. Оренда сплачуватися 50-70 тис. грн, а користуватися не можна. Така заборона законом не дозволена і прямо заборонена", – пояснює адвокат Максим Борисов.

До речі, підприємці захищають свої інтереси, але не забувають про захист здоров'я інших. Зокрема, передали засоби індивідуального захисту поліцейським Київщини. У т. ч. 50 тис. медичних масок, 500 одноразових захисних костюмів та пів тисячі тестів на COVID-19. Спецпідрозділам Нацполіції України "Ворвартс Фарма" передала медичні аптечки та засоби індивідуального захисту.

Щодо всієї цієї історії, адвокати переконані: змін на краще очікувати не варто, адже це система, вироблена десятиліттями.

Чи зміниться ситуація із початком роботи БЕБ? Питання риторичне. Попередні співробітники теж називались "новими обличчями".

Попередній матеріал
Чому Леся Українка пішла проти волі матері: життя поетеси "за лаштунками" творчості
Наступний матеріал
Чому Шолом-Алейхем боявся числа "57": містичні збіги і неймовірні факти з життя письменника
Теги:
Loading...