Невидима сторона Місяця радикально відрізняється від тієї, яку ми можемо бачити із Землі. Її дослідила міжнародна група учених, пише EurekAlert!.
Раніше вважалося, що темна сторона Місяця майже не відрізняється від світлої. Однак нові дані доводять протилежне. Згідно зі звітом фахівців, загадка природного супутника Землі полягає в нерівномірному розподілі по його поверхні речовин групи KREEP: К – породи, збагачені калієм, REE – церій, ербій, європій та інші елементи, P – фосфор.
Тепло від радіоактивного розпаду елементів KREEP дозволяло розплавити тверді породи на Місяці, унаслідок цього на поверхні супутника виникали глибокі кратери. Дані елементи розподілялися нерівномірно, через що кратери переважають на світлій стороні Місяця, при цьому їх майже немає на темній стороні.
Раніше вчені припускали, що видимі з Землі кратери є сухими морями і океанами. Тому вони й отримали назву Maria (в перекладі з латині – "моря"). Однак на темній стороні Місяця, за оцінкою фахівців, майже немає морів, що пов'язано з особливостями формування небесного тіла. Зокрема, лише 1% поверхні темної сторони був покритий умовними морями, тоді як на світлій ці об'єкти займали до 31% від площі.
Учені вважають, що на світлій стороні Місяця переважають такі радіоактивні елементи, як уран і торій, при цьому вони майже не зустрічаються на темній стороні небесного тіла.
Дослідники переконані, що вивчення походження кратерів на Місяці допоможе пояснити деталі формування природного супутника і умови життя на Землі під час цього процесу.
Нагадаємо, китайський місяцехід знайшов на земному супутнику дивну невідому речовину, пояснення якій знайти не змогли.