Запуск
Запуск 5 канал

У пошуках життя: як NASA відправило на Марс новий ровер Perseverance для дослідження Червоної планети – сюжет

Читайте по-русски
Уперше в історії атмосферу Червоної планети вивчатиме безпілотник

Марс стає ближчим, або "наполегливість" перемогла. Американська космічна агенція NASA з першої спроби запустила новітню ракету з новим марсоходом. На Червоній планеті він складе компанію іншим американським роверам і впродовж двох років шукатиме на Марсі ознаки життя. Чим унікальний апарат? Що повіз із собою на Руду планету та чим допоможуть Шерлок Голмс і доктор Ватсон – дивіться в сюжеті "5 каналу". 

3, 2, 1 – пуск! Із мису Канаверал у космос здіймається надпотужна ракета Атлас-5 із новеньким марсоходом на облавку.

Агенція NASA вдев'яте запускає апарат на поверхню Червоної планети. Зірки в галактиці склалися на користь астрономів – політ успішний.

За 9 хвилин перший ступінь ракети вдало відокремився, а другий – повіз марсохід на орбіту. Звідти його виведуть на траєкторію польоту до Червоної планети. Апарат називається Perseverance, що в перекладі – наполегливість. Це найпотужніший та найдорожчий з усіх марсоходів NASA. Його вартість понад 2 мільярди доларів. Над проєктом працювали майже 6 років. Ровер має дати відповідь на одвічне питання: чи є життя на Марсі.

"Якщо цей маленький ровер виявить ознаки давнього життя на Марсі, гадаю, він змінить наше уявлення про дослідження космосу. Люди захочуть більше вивчати нашу Сонячну систему й дізнатися, що ж у ній є нового. Адже в ній може бути життя не тільки на Землі", – говорить Джим Бранденстайн, директор NASA.

Perseverance важить понад тонну, має 23 3D-камери і здатен робити зображення з роздільною здатністю до 20 мільйонів пікселів. Його обладнали парашутом, який уповільнить падіння під час посадки. Апарат досліджуватиме рельєф і клімат. А ще візьме зразки ґрунту та мінералів і доправить їх на Землю. Так учені дізнаються, яка саме вода була у водоймах на Марсі і чи могли там жити мікроорганізми. Крім того, ровер повіз на Червону планету матеріали для скафандрів. Ними користуватимуться майбутні колонізатори.

Поверхню Марсу Preseverence досліджуватиме за допомогою роботизованої руки, яку назвали Шерлок – на честь детектива з творів британського письменника Артура Конан Дойла. Допомагатиме в експериментах Доктор Ватсон – одна з камер, що зніматиме поверхню марсіанського ґрунту. Матиме Preseverence і прилади для аналізу порід. Крім того, космічний апарат озброять датчиками пилу і погоди, а також мікрофонами, які передаватимуть на Землю аудіосигнали.

"Роботизована рука допоможе проводити дослідження на глибині або у важкодоступних місцях. Скажімо, подивитися, чи є органічні породи у кратері або оглянути місця можливих озер", – каже Бетані Елман, наукова співробітниця NASA.

Уперше в історії атмосферу Червоної планети вивчатиме безпілотник. Дрон MarsHeliсopter майже два кілограми завважки. Він оснащений сонячними панелями, кольоровою камерою та системами навігації і передачі даних.

"Ми прагнемо знайти найефективніший спосіб дослідження Марсу. Можливо, майбутнє не за марсоходами, а саме за безпілотниками. Вперше в історії дрон полетить у космос. Ми випробуємо цю технологію, і, якщо вона буде успішною, застосовуватимемо під час наступних місій", – розповідає Бетані Елман, наукова співробітниця NASA.

На Марс астрономи також відправили майже 11 мільйонів імен, які завантажили на чіпи. Щоб записати себе в історію, слід було заповнити анкету на сайті NASA. Серед щасливчиків, які полетіли на Червону планету, понад 70 тисяч українців. Марсохід прибуде на Марс у лютому наступного року.

Примарситься в кратері Джезеро, де понад 3 мільярди років тому, імовірно, було гігантське озеро або річка. За розрахунками науковців, апарат зможе пропрацювати щонайменше один марсіанський рік – це близько двох земних років.

Христина Катарина, Вероніка Орєхова, "5 канал"

Попередній матеріал
40 днів минуло після вибуху в будинку на Позняках: колишні мешканці розповіли, як змінилося їхнє життя – включення
Наступний матеріал
На Чернігівщині чоловік підірвав гранату під час відпочинку – загинуло троє людей
Loading...

Запуск марсоходу NASA на Червону планету: чим особлива місія та чим якісно відрізнятиметься під попередніх

"Земляни" 2020! Дивитись усім телемарафон!": запуск марсоходу Perseverance – трансляція українською

Космічний пил: марсохід Curiosity сфотографував Землю і Венеру

Для життя на Марсі людям треба буде змінити ДНК

NASA показало літальний апарат, який досліджуватиме Марс

NASA показало рекордну панораму Марсу у 1,8 млрд пікселів